مشاهده مطلب

      ۱۸ آبان ۱۳۹۱      ۰             797      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «یارانه‌های تورمی» یا‌‌ همان سکه‌های داغ در علم اقتصاد تورم زاست و مناسب‌ترین جایگزین آن «یارانه‌های درآمدی» است.

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در شبکه دو سیما و برنامه نگاه ۲ سخن می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: یارانه نه تنها نباید قطع شود، بلکه باید اضافه هم بشود و در شرایط امروز با توجه به کاهش قدرت خرید مردم باید یارانه‌ها از ۴۵ هزار تومان به ۱۱۰ هزار تومان برای هر نفر افزایش یابد.

دکتر محسن رضایی تصریح کرد: «یارانه درآمدی» نخست به حساب مردم واریز می‌شود تا اطمینان ایجاد شود و بعد با هدایت این سرمایه به سمت تولید و با رونق دادن به اشتغال و تولید، دوباره با سود بیشتر به مردم می‌رسد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که آیا این طرح قابلیت اجرا دارد یا بیشتر یک ایده است، پاسخ داد: این یک شعار نیست و یک طرح محاسبه شده و قابل اجرا و عملیاتی است که من آن را دو سال پیش به آقای احمدی‌نژاد نیز پیشنهاد دادم. در این طرح، یارانه‌ها با رونق دادن به تولید و اشتغال با سود بیشتر به مردم می‌رسد و به این ترتیب، میزان یارانه افراد و خانواده نیز افزایش می‌یابد؛ در واقع یارانه جنبه تولیدی و درآمدی پیدا می‌کند.

در این برنامه تلویزیونی که به اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ اختصاص داشت، دکتر محسن رضایی، اقتصاد مقاومتی را یک الگو و سبک و گفتمان اقتصادی و مدیریتی معرفی کرد که می‌خواهد موانع پیشروی اقتصاد را کنار زده و از دل تهدیداتی چون تحریم‌های ظالمانه و سوءمدیریت‌ها، فرصت جهش در درآمد خانوار و درآمد ملی را فراهم آورد.

رئیس کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: منظور از اقتصاد مقاومتی، ریاضت دادن به مردم نیست. در اقتصاد ریاضتی از مردم مالیات بیشتر گرفته شده و خدمات دولتی همچون بهداشت و درمان و موارد مشابه کاهش می‌یابد؛ مانند وضعیتی که هم‌اکنون در کشور یونان هست یا اسپانیا در آستانه آن است که با مخالفت‌های مردمی گسترده هم روبه‌روست. البته دشمنان می‌خواهند ما را در این راه گذارند، ولی اقتصاد مقاومتی، افزایش درآمد سرانه مردم را در نظر داشته و ریاضتی نیست.

دکتر رضایی افزود: تحریم‌ها برای مقابله و واکنش نشان دادن در برابر سند چشم انداز و پیشرفت ایران طراحی شده است و مقام معظم رهبری هم پیش از این گفته‌اند با پیگیری سند چشم انداز حتماً باید منتظر واکنش طرف مقابل باشیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت افزود: در دو راهی حرکت به سمت پیشرفت و روبه‌رو شدن با واکنش دشمنان و بی‌توجهی به آینده کشور و زندگی مردم، ایران اسلامی حرکت به سمت پیشرفت و ایستادگی مقابل فشار‌ها را برگزیده است.

دکتر محسن رضایی درباره مشکلات اقتصادی موجود همچون تورم و بیکاری گفت: در این باره، هم تحریم‌ها کارساز بوده و هم سوء‌مدیریت.

وی افزود: باید تلاش می‌کردیم که تحریم نشویم یا اگر هم تحریم انجام گرفت، باید مانع از همراهی روسیه و چین با آن می‌شدیم؛ اما حال که چنین نشده، باید با پیش بینی، قدرت واکنش خود را بالا ببریم که این خود یک اصل در اقتصاد مقاومتی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ‌گاه دیده می‌شود اخراج کارمندان و کارگران، بخشی از اقتصاد مقاومتی معرفی می‌شود، اما اگر چنین گفته شود ظلم به نظام و سوء استفاده از تدابیر رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی است، چون الزام نخست اقتصاد مقاومتی، مردمی شدن اقتصاد است؛ یعنی این وضع که از جمعیت ۷۵ میلیون نفری ما از کار یک نفر سه نفر بهره می‌برند حتماً باید تغییر کند.

وی افزود: بر مبنای سند چشم انداز امروز از هر شش نفر باید دو نفر شاغل باشند و درآمد سرانه باید بالای پانزده هزار دلار می‌بود، اما حال به عقب ماندگی‌ها تحریم هم اضافه شده؛ بنابراین، امکان کار و تولید باید بیش از پیش برای همه فراهم آید و درگیر شدن با کار و تولید از درون خانواده‌ها آغاز شود و حتی خانم‌ها در خانه هم امکان روزی چند ساعت کار را داشته باشند و برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شود که مردم با درگیر شدن در اقتصاد، وضع اقتصادی خود و کشور را بهبود بخشند.

دکتر محسن رضایی اظهار داشت: موضوع بعدی صرفه‌جویی است. در ریاضت کمتر از نیاز مصرف می‌شود اما در صرفه‌جویی بیش از نیاز نباید مصرف کرد و از اسراف و فساد نیز جلوگیری می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی نباید همه توپ‌ها را به زمین دولت فرستاد، کما اینکه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر پایه محورهای کلیدی که مقام معظم رهبری تعیین فرموده‌اند در مجمع تنظیم شده برای ایشان فرستاده می‌شود و اگر مورد تأیید ایشان قرار گرفت، به قوای سه گانه ابلاغ می‌شود، اما پیش از آن، دولت و مجلس می‌توانند با کمک هم مشکلات را حل کرده و در این راستا راهکار بیاورند.

دکتر رضایی افزود: دولت و مجلس تا کنون کارهایی انجام داده‌اند که خوب بوده ولی کافی نبوده و باید به این کارها سرعت بدهند تا فشار‌ها از مردم با غیرت ما برداشته شود. هر چند مردم ما صبورند، بهتر است دولت و مجلس هم زود‌تر طرح‌ها را عملیاتی کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه چهل سال است، تورم وارد اقتصاد ایران شده گفت: تورم را یک بار برای همیشه باید حل کرد و راه این کار توجه به سرچشمه‌های تورم است.

وی افزود: یک سرچشمه مهم تورم نقدینگی است که وقتی بزرگ شود در حالی که تولید رشد نمی‌کند، تعادل بر هم می‌خورد؛ بنابراین، نقدینگی باید به جای تبدیل شدن به دارایی و ثروت کاغذی و غیر واقعی به سمت تولید هدایت شود.

دکتر رضایی خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر باز کردن قفل و چسبندگی ریال و دلار است.
وی خاطرنشان کرد: در زمان دولت آقای هاشمی ـ که موعد بدهی‌های خارجی کوتاه مدت سر رسید و تورم به ۳۵ تا ۴۰ درصد رسید ـ معلوم شد باید رابطه دلار و ریال را کاهش دهیم. چون در داخل کشور می‌شود ریال ما تعیین کننده قیمت دلار باشد، مشروط بر اینکه نسبت به تولید، صنعت، کشاورزی، بهره وری و گسترش اشتغال اهتمام جدی کنیم، آن وقت ریال می‌تواند بر دلار تأثیرگذار باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر به چشم انداز عمل شده بود، امروز باید تورم نزدیک ۴ درصد داشتیم و اگر دشمنان اقتصاد را نقطه ضعف ما نمی‌دیدند، شاید تحریم هم نمی‌شدیم.

وی خاطرنشان کرد: الان هم به امید خدا تحریم‌ها خنثی می‌شود و با پیشرفت ملت ایران دشمنان درخواهند یافت که مرتکب اشتباه شده‌اند.

سه محور برای وحدت

در ادامه این برنامه مجری درباره ضرورت حفظ و تقویت وحدت در جامعه در شرایط کنونی پرسید و دکتر رضایی پاسخ داد: سرمایه و حزب اصلی ما از آغاز انقلاب و دوران دفاع مقدس وحدت بوده است، حال که تحریم شده‌ایم نیز هر چه بیشتر به وحدت نیاز داریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت افزود: البته معنای وحدت، حرف نزدن یا نامه ننوشتن رؤسای قوا و دیگران به یکدیگر نیست، ولی این کار‌ها باید وحدت‌آمیز بوده و آرامش جامعه را بر هم نزند.
وی افزود: نقد و سؤال مقامات می‌تواند برادرانه، مسئولانه و بدون چالش و وحدت باید پویا و دینامیک باشد و نه استاتیک و خشک و بی‌روح.

دکتر محسن رضایی تأکید کرد: هدایت نارضایتی مردم به سمت نظام اصلاً درست و پذیرفتنی نیست و هر مسئولی در دولت یا مجلس و دیگر نهاد‌ها اگر مرتکب اشتباه شده باید بگوید من اشتباه کردم.

وی افزود: نظام سیاست‌های کلی و سند چشم انداز و اصل ۴۴ و موارد دیگر را آماده کرده، حال اگر کسانی به آن‌ها عمل نکرده‌اند، باید مردانه و شفاف بگویند اشتباه کردیم.

دکتر محسن رضایی افزود: نامه نوشتن مسئولان به یکدیگر ایراد ندارد؛ اما نه به این صورت که آرامش جامعه را بر هم زده و موجب خوشحالی دشمن شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: برای وحدت محور لازم است و بهترین محور رهبری است. آنچه ایشان ابلاغ می‌کنند، نتیجه کار وسیع کار‌شناسی و رفت و برگشت ایده‌هاست و بهترین مبنای وحدت شخص ایشان و برنامه‌های ابلاغی‌شان است.

وی افزود: محور دوم در وحدت گفت‌و‌گو و تحمل پذیری است و دوری از تهمت و اتهام زنی، تا فضای گفت‌و‌گو و تعامل شکل بگیرد، چون اگر تحمل پذیری باشد آن وقت اختلاف نظر خود حسن خواهد بود.

دکتر رضایی محور سوم برای وحدت در جامعه را اخلاق معرفی کرد و گفت: متأسفانه اخلاق در جامعه ما از محیط خانواده تا خیابان و تا سطح سیاست آسیب‌هایی دیده و لازم است دولتمردان ما اخلاق زندگی را به سیاست برگردانند. چون اخلاق سیاسی و امنیتی خوب است اما برای مقابله با دشمن.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اخلاق سیاسی و امنیتی، کاربرد خود را دارد ولی اخلاق زندگی هم باید وارد سیاست شود و دولتمردان و نمایندگان مجلس و اعضای مجمع و همه نهاد‌ها باید اخلاق زندگی، محبت و اعتماد را دریابند، به ویژه در شرایطی که دشمنان می‌خواهند جلوی همبستگی و پیشرفت ملت ما را بگیرند. از این روی در جمهوری اسلامی ایران، مهمترین ویژگی‌مان باید اخلاق ما باشد.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: