مشاهده مطلب

      ۱۵ فروردین ۱۳۹۴      ۰             5224      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود که از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه از شبکه خبر آغاز شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و بیانیه مشترک لوزان که بین ایران و ۱+۵ و شب گذشته منتشر شد، اظهار داشت: ایام به نام فاطمه‌اطهر (س) نامگذاری شده و هفته ‌آینده هفته‌ای است که ولادت آن بانوی گرامی خواهد بود، امروز روزی است که در خاطره تاریخی ملت بزرگ ایران باقی خواهد ماند، روزی است که از دیدگاه این بنده روز تشکر و سپاس از ملت بزرگ ایران است.

وی افزود: مردم با ایستادگی، استقامت و مقاومت خودشان گام دیگری در مسیر دستیابی به اهداف بلند ملی خود برداشتند؛ باید از همه مردم ایران که در طول سالیان گذشته برای حراست از منافع ملی و حقوق ملی خودشان ایستادگی کردند و امروز هم همچنان مقاوم خواهند بود و در آینده نیز این مسیر را ادامه خواهند داد، تقدیر و تشکر کنم.

*چرخش سانتریفیوژها زمانی ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم بچرخد

رئیس‌جمهور بر همین اساس یادآور شد: دولت از آغاز وعده‌هایی به مردم داده بود و ما همواره در پی اجرای این وعده‌ها در چارچوب خاص ملی و منافع ملی هستیم، یکی از وعده‌های دولت به مردم این بود که سانتریفیوژ بچرخد اما زندگی مردم هم بچرخد، چرخش سانتریفیوژها زمانی برای ما ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم در کنار آن در چرخش باشد.

روحانی ادامه داد: ما این هدف را امروز نزدیکتر از هفته‌های پیش و حتی روزهای پیش می‌بینیم، بعد از تشکیل دولت یازدهم در طول ۱۰۰ روز اول اولین گام را برداشتیم و به توافق موقت در زمینه مسائل هسته‌ای با طرف مذاکره‌کننده یعنی ۱+۵ دست یافتیم و از ‌آن زمان تا امروز در تلاش بودیم که گام دوم برداشته شود؛ این گام با تلاش ما‌ه‌ها و به ویژه با تلاش روزهای گذشته، بالاخره شب گذشته به سرانجام رسید، ما گام دوم را برداشتیم و در این گام ما هم حفظ حقوق هسته‌ای را داریم و هم رفع تحریم‌ها در کنار آن و هم تعامل سازنده با جهان را داریم که این عرصه برای ما حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: معنای چارچوبی که تا شب گذشته به آن دست یافتیم این است که در توافق پیش رو که گام سوم خواهد بود و همه امیدها نیز بر این است که تا اوایل تیر ماه برداشته شود، توافق نهایی انجام خواهد شد و گام چهارم نیز بعد از آن برداشته خواهد شد.

*۱+۵ پذیرفت ایران در خاک خود غنی‌سازی داشته باشد/غنی‌سازی در ایران برای هیچ‌کس تهدید نیست

روحانی خاطرنشان کرد: در چارچوبی که تا شب گذشته به آن رسیدیم، ۱+۵ پذیرفته است که ایران دارای غنی‌سازی در خاک خود باشد در حالی که تا پیش از این می‌گفتند غنی‌سازی در ایران تهدیدی برای منطقه و جهان است اما امروز همه پذیرفتند که غنی‌سازی در ایران برای هیچ‌کس تهدید به شمار نمی‌رود.

*غنی‌سازی و انرژی هسته‌ای صرفاً‌ برای توسعه ایران است

وی افزود: بنده به صراحت در اینجا اعلام می‌کنم که غنی‌سازی و همه فناوری هسته‌ای ایران صرفاً برای توسعه ایران است این غنی‌سازی و این فناوری علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و امروز دنیا نیز به خوبی به این موضوع اذعان کرده است که ایران در پی اهداف صلح‌آمیز خود است.

*تأسیسات فردو با ۱۰۰۰ سانتریفیوژ فعال می‌ماند

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در این چارچوب رآکتور اراک با فناوری مدرن‌تر فعال خواهد شد، فردو که برخی فکر می‌کردند بسته می‌شود برای همیشه باز می‌ماند، در فردو ۱۰۰۰ سانتریفیوژ مستقر خواهد بود و فعالیت و فناوری‌های دیگر هسته‌ای و فیزیکی در آنجا انجام خواهد شد.

*همه تحریم‌های اقتصادی و بانکی و قطعنامه‌ها از روز اول اجرای توافق لغو می‌شوند

وی ادامه داد: بر اساس این چارچوب، همه تحریم‌ها در بخش مالی، اقتصادی، بانکی در همان روز اجرای توافق و همه قطعنامه‌های علیه ایران لغو خواهند شد و از روز توافق همکاری‌های جدید هم در بخش هسته‌ای و هم دیگر بخش‌ها با دنیا صفحه جدید خود را تجربه خواهد کرد.

روحانی اضافه کرد: بنابراین در چارچوب پیش رو دیده می‌شود رویکرد دولت یازدهم پاسخ داده است.؛ رویکرد ما این بود که در دنیای امروز تهدید دیگران و فشار بر آنها بی‌ارزش است و همه باید به دنبال برد-برد باشیم. احترام متقابل، منافع مشترک و دستیابی به اهداف مشترک همه باید در دستور کار باشد.

رئیس‌جمهور همچنین یادآور شد:‌ برخی فکر می‌کنند ما یا باید با دنیا بجنگیم و یا باید تسلیم قدرت‌ها شویم، ما معتقدیم که هیچ یک از این دو صحیح نیست، راه سومی وجود دارد که ما می‌توانیم با دنیا همکاری داشته باشیم.

*تحریم غرب برای تسلیم ایران بود نه مذاکره/ تسلیم ایران امکان‌ناپذیر است

وی خاطرنشان کرد: طرف مقابل می‌گوید مذاکره در سایه فشار تحریم بوده که البته خود آنها نیز می‌دانند که این حرف پایه و اساسی ندارد و تحریم آنها برای مذاکره نبود، آنها تحریم کردند تا ما تسلیم شویم اما وقتی دیدند تسلیم امکان‌ناپذیر است و در برابر یک ملت متحد، منسجم و شجاع قرار گرفتند، آن وقت گفتند که تحریم برای مذاکره بوده است؛ ما که قبل از تحریم هم با دنیا مذاکره می‌کردیم در حین تحریم‌ هم با دنیا مذاکره می‌کردیم.

روحانی افزود: رویکرد دولت یازدهم این بود که اگر دیگران به ما تکریم کنند و تهدید نکنند، پاسخ تکریم خود را با تکریم خواهند گرفت و ما هم با آنها تکریم می‌کنیم و امروز به این واقعیت دست یافتند که تکریم در برابر تکریم و نه تهدید و نه تحریم و نه فشار است و این موفقیت بزرگ این رویکرد است که نشان می‌دهد این رویکرد صحیح بوده است.

*رهبر معظم انقلاب سخاوتمندانه ارشاداتشان را در اختیار دولت قرار دادند

وی اظهار داشت: آنچه که امروز به آن دست یافتیم در سایه همدلی و هم‌زبانی و انسجام بوده، ما در تمام مراحل و قدم به قدم با دیگران مشورت کردیم، شاید کمتر هفته‌ای گذشته باشد که با دیگر مسئولین مشورت نکرده باشیم. ما همواره از رهنمودهای مقام معظم رهبری بهره بردیم و ایشان نیز سخاوتمندانه ارشادات خود را در اختیار دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان قرار دادند.

*تشکر روحانی از مقام معظم رهبری

روحانی خاطرنشان کرد: من در اینجا لازم می‌دانم از مقام معظم رهبری و رؤسای قوای مقننه و قضاییه و همه مسئولینی که در این راستا به ما کمک کردند تا این گام را برداریم که البته در گام بعدی نیز نیازمند یاری و همکاری آنها خواهیم بود، تقدیر و تشکر کنم و نه تنها در بحث هسته‌ای بلکه در همه مسائل کشور ما نیاز به ارشادات رهبری، همدلی سایر مسئولین، انسجام و حضور مردم عزیز و بزرگوار خودمان هستیم.

وی افزود: امروز ملت ما به دنیا نشان داده که علیرغم فشارها تا انتخابات ۹۲ حضور و ایستادگی خود را نشان دادند و پس از انتخابات در همه عرصه‌ها با حضور مقاوم و منسجم خود کاری کردند تا ما به راحتی از مسیرهای دشوار عبور کنیم.

*ایران اهل فریب و دورویی نیست

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای هر آنچه به دنیا گفتیم، وعده دادیم و یا وعده خواهیم داد پای قول خودمان ایستاده‌‌ایم، دنیا بداند ما اهل فریب و دورویی نیستیم و اگر وعده‌ای دادیم به آن وعده عمل خواهیم کرد و البته وعده ما در چارچوب منافع و مصالح ملی ما خواهد بود و این مشروط به آن است که طرف مقابل هم به وعده‌های خود عمل کند.

*هشدار روحانی به ۱+۵/ اگر مسیر دیگری را برگزینید راه انتخاب پیش ملت ایران باز است

روحانی خاطرنشان کرد: تا به اینجا و هم در آینده و در توافق نهایی توافق ما متوازن خواهد بود، اگر طرف مقابل به وعده‌ها عمل کند ایران به وعده‌های خود عمل خواهد کرد اگر آنها روزی بخواهند مسیر دیگری را انتخاب کنند راه انتخاب پیش روی ملت ما همواره باز خواهد بود.

*مذاکرات هسته‌ای برای تعامل سازنده با جهان است

وی همچنین گفت: مذاکرات هسته‌ای برای تعامل سازنده با جهان است، بحث ما فقط هسته‌ای نیست، این نیست که ما امروز موضوعی به نام هسته‌ای داریم و می‌خواهیم با دنیا مذاکره کنیم و این موضوع تمام شود، این پله اول برای رسیدن به بام تعامل سازنده با جهان است، در دنیای امروز پیشرفت، توسعه، ثبات و امنیت در منطقه و جهان بدون همکاری و هماهنگی امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: ما به دنبال همکاری و هماهنگی را با همه کشورهایی هستیم که می‌خواهند و اراده دارند به ملت ایران احترام بگذارند و با مردم ایران در چارچوب منافع مشترک کار کنند، ما دست دوستی به سوی این کشورها دراز می‌کنیم، با همه کشورهایی که رابطه خوب داریم رابطه صمیمانه‌تر می‌خواهیم، با کشورهایی که رابطه سرد داریم رابطه بهتر می‌خواهیم و اگر با کشورهایی دارای تنش یا احیانا خصومت هستیم، خواهان پایان تنش و پایان خصومت هستیم.

*دولت دست خود را به سوی فعالان اقتصادی و همه ملت ایران دراز می‌کند

روحانی خاطرنشان کرد: بی‌تردید همکاری و تعامل به نفع همه خواهد بود، ما برای برداشتن موانع در ارتباطات خارجی یک گام برداشتیم، ما باید در همه زمینه‌ها گام جدیدی را برداریم، دولت متعهد است که موانع کسب و کار را برطرف کند، امروز روزی است که دولت دست خود را به سوی فعالان اقتصادی و همه ملت ایران دراز می‌کند، ما در شرایط امروز نیازمند رونق اقتصادی، اشتغال برای جوانان و توسعه صادرات غیرنفتی هستیم برای اینکه مردم ما شاهد بهبود در زندگی مادی و معنوی خود باشند.

وی ادامه داد: امروز پیام من به ملت ایران پیام تشکر است و پیام درخواست برای همدلی بیشتر و همکاری بیشتر برای رونق اقتصادی و روابط نزدیک‌تر اجتماعی و برای همدلی در رقابت‌های سالم سیاسی که امسال نیز سال انتخابات خواهد بود؛ امیدوارم همه ما بتوانیم در شرایط امسال که به لطف خداوند انشالله بهتر از سال گذشته خواهد بود، برای پیشرفت و سربلندی ملتمان و کشورمان بیش از پیش تلاش کنیم.

*تشکر روحانی از ظریف و تیم مذاکره‌کننده

رئیس‌جمهور در پایان تصریح کرد: لازم می‌دانم از همه افرادی که در برداشتن این گام‌ها تلاش کردند به ویژه وزیر امور خارجه، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و رئیس‌سازمان انرژی اتمی و تیم همراه آقای صالحی، تیم حقوقی و همه افرادی که در این زمینه تلاش کردند مخصوصا در روزها و ماه‌های اخیر و از آغاز دولت تا به امروز کوشش کردند، از همه آنان سپاسگزاری و تشکر می‌کنم و امیدوارم حمایت ملت و رهبر معظم انقلاب همواره پشتیبان این مسیر و راه تا موفقیت نهایی باشد.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: