مشاهده مطلب

      ۲۸ آذر ۱۳۹۱      ۰             1113      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

بر اساس آخرین آمارهای شرکت ملی نفت،ایران هم اکنون از نظر حجم ذخایر اثبات شده نفت‌ و گاز رتبه اول را در جهان دارا است.

تاکنون ۶۰۰ میلیارد بشکه نفت درجا در کشور کشف شده است که از این میزان تنها ۱۵۸ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال داریم. این ذخایر به همراه  ۳۴ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز کشور تمام موجودی منابع هیدروکربوری ایران است.

همانگونه که سالیان سال است اعلام می‌شود ذخایر نفتی و گازی دنیا در حال کاهش است، این در حالی است که وابستگی به منابع هیدروکربوری هر روز افزایش می یابد، به همین دلیل کشورهای صاحب انرژی به دنبال انرژی های جایگزین هستند تا بتوانند از آنها همانند انرژی های هیدروکربوری استفاده کنند.

روز گذشته خبری از سوی مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی اعلام شد که تحول عظیمی را در حجم ذخایر نفتی و گازی کشور ایجاد می کند. ناصر کشاورز مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی از کشف ذخایر عظیم این گاز در دریای عمان خبر داد و رسماً اعلام کرد حجم ذخایر آن معادل کل ذخایر نفت و گاز متعارف کشور است.

ناصر کشاورز پس از اعلام این خبر  و انتشار آن در گفت‌وگویی تکمیلی با خبرنگار فارس  گفت: اگرچه استخراج هیدرات گازی هزینه بر است ولی هر متر مکعب از هیدرات گازی پس از استخراج معادل ۱۶۴ مترمکعب گاز ارزش حرارتی ایجاد می کند به طوری که می توان از این منابع در آینده به جای منابع هیدرو کربوری استفاده کرد.

وی توضیح می‌دهد: هیدرات گازی منابع غیر متعارف گاز هستند که در اعماق زمین و در بلورهای یخی تجمع کرده اند و خوشبختانه منابع عظیمی آز آن در آبهای دریای عمان و بخش ایرانی این آب‌ها است.

کشاورز خاطرنشان می کند در طرح شناسایی این منابع از بستر دریا تا عمق ۶۰۰ متری را مورد مطالعه و اکتشاف قرار دادیم که خوشبختانه توانستیم به حجم زیادی از هیدرات گازی برسیم.

گزارش فارس حاکی است هم اکنون منابع هیدرات گازی تنها در کشور کانادا تولید می شود ولی در کشورهای ژاپن، روسیه و آمریکا نیز، مطالعاتی برای برداشت از این منابع در حال انجام است که هنوز هیچ کدام به نتیجه نرسیده و نتوانسته‌اند به این منابع دست پیدا کنند.

اگرچه امروز اعلام می شود که امروزه تکنولوژی‌های بهره‌برداری از این منابع بسیار هزینه‌برتر از تکنولوژی بهره‌برداری از منابع متعارف نفت و گاز است، ولی اقتصادی بودن برداشت از هیدرات‌های گازی زمانی محرز می‌شود که منابع متعارف هیدروکربوری و به عبارتی نفت و گاز رو به کاهش باشد، بدین معنا که با پایان منابع نفت و گاز ذخایر هیدرات گاز مطمئن ترین منبع سوخت در اختیار کشورهای دنیا خواهد بود.

براساس این گزارش یکی دیگر از موارد معطوف شدن به محل انباشت هیدرات گازی این است که احتمال کشف منابع نفت و گاز در این مناطق بسیار زیاد است که این موضوع را نیز مجری طرح اکتشاف هیدرات گازی مورد تاکید قرار داده است، بنابراین می توان امید داشت در کنار این منابع عظیم هیدرات گازی به منابع جدید هیدروکربوری نیز در آینده نزدیک دست یابیم.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: