مشاهده مطلب

      ۲۳ تیر ۱۳۹۵      ۰             6816      اخبار معدن   Print This Post Print This Post
يک کارشناس بورس در گفت‌وگو با معدن نيوز اعلام کرد

چشم‌انداز مثبت بازار سنگ آهن

پايگاه خبري معدن نيوز- يک کارشناس بورس گفت: با توجه به رشد قيمت فولاد در شش ماهه گذشته انتظار بهبود قيمت سنگ آهن در ميان مدت وجود دارد اما در ميان مدت تحت تاثير افزايش هزينه معادن و مازاد عرضه در بازار تغيير مي‌کند.

حمزه قوچي فر در گفت‌وگو با پايگاه خبري معدن نيوز، با اشاره به اقدامات کشور چين براي سر پا نگه داشتن اقتصاد آن اظهار کرد: اين کشور براي جلوگيري از روند نزولي رشد اقتصادي سياست‌هاي انبساطي در پيش گرفته که در کوتاه مدت تقاضاي فولاد را افزايش داده است که در نهايت در رشد قيمت سنگ آهن نيز تاثير‌گذار خواهد بود.
او با اشاره به اينکه کاهش قيمت نفت در سال‌هاي گذشته هزينه معادن را کاهش داده بود، افزود: با کاهش هزينه تمام شده توليد، قيمت در بازار روند کاهشي گرفته بود که با بازگشت قيمت نفت به روند صعودي، شاهد تغيير قيمت سنگ آهن و فولاد خواهيم بود. از سوي ديگر در يک دوره زماني تقاضاي فولاد تحت تاثير افت رشد اقتصادي چين قرار گرفت. با اين حال روند کنوني در کوتاه مدت مثبت خواهد بود.
قوچي فر با بيان اينکه در بلند مدت شاهد مازاد عرضه سنگ آهن در بازار خواهيم بود، افزود: در شرايط کنوني معادن سنگ آهن استراليا عرضه خود را متعادل کرده‌اند اما با رشد قيمت سنگ آهن عرضه نيز افزايش خواهد يافت از سوي ديگر در ميان مدت سياست اقتصادي چين تغيير خواهد کرد و بار ديگر ضمن کاهش تقاضاي مصرف فولاد اين کشور در توليد اين محصول نيز تغييراتي به وجود خواهد آمد که منجر به مازاد عرضه سنگ آهن در بازار خواهد شد.
به گفته وي، با اين شرايط بازار سنگ آهن با نوسانات همراه خواهد بود هرچند ممکن است اين شرايط تحت تاثير عوامل ديگري قرار بگيرند با اين حال روند کنوني در کوتاه مدت مثبت است.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: