مشاهده مطلب

      ۰۶ آذر ۱۳۹۲      ۰             3674      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

رییس جمهوری با بیان اینکه همه تلاش دولت این است که حداکثر استفاده را از این دوره چهار ساله برای خدمت به مردم داشته باشد، گفت: دولت افتخار می کند که خدمتگزار مردم است.

رییس جمهوری گزارش عملکرد صد روزه دولت تدبیر و امید را با سلام و درود به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش و با تبریک هفته بسیج به همه بسیجیان دلاور آغاز کرد.

دکتر روحانی گفت: به همه مردم ایران مردم خوب، باوفا، دلاور و مهربان ملت بزرگ ایران سلام عرض می کنم و شب بخیر می گویم و امیدوارم ساعات و ایام خوبی را سپری کنند.

وی اظهار داشت: در ایام تبلیغات انتخاباتی به مردم بزرگ وعده داده بودم که علاوه بر برنامه چهارساله دولت تدبیر و امید، برنامه کوتاهی هم برای صد روز داشته باشم و در پایان صد روز کار و عملکرد دولت را در طول آن صد روز به ملت عزیز گزارش دهم.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا ۱۰۰ روز را برای ارایه گزارش انتخاب کردید؟ گفت: صد یک معیار است و می دانید در نمره دادن هم برخی نمره ها به جای ۲۰، صد است و صد روز همواره در ادبیات و اشعار ما از آن سخن گفته شده است.

رییس جمهوری اضافه کرد: صد روز زمانی است که نه خیلی کوتاه است که نتوان گزارش داد و برنامه ای را تهیه و اجرا کرد و نه آنقدر طولانی است که گزارش بسیار مطول شود.

دکتر روحانی ادامه داد: مبنا این بود که یک برنامه کوتاه مدت صد روزه مورد نظر دولت باشد و به مردم گزارش دهد.

وی با بیان اینکه این گزارش سه بخش دارد، توضیح داد: یک بخش آن گزارشی است که رییس جمهوری امشب به مردم ارایه می کند و بخش دیگر گزارش مکتوب است که در رسانه های مکتوب و سایت ها منعکس می شود.

رییس دولت یازدهم اظهار داشت: یک بخش هم گزارشی است که توسط وزرا، معاونان و سایر مسوولان در بخش های خودشان به اطلاع مردم می رسد. آنها بلافاصله از فردا به تدریج گزارش خود را ارایه می کنند.

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال مجری که پرسید تصور شما اکنون در روز صد و یکم با روز نخست تا چه حد متفاوت است؟ شما روزهای ریاست جمهوری خود را می شمارید؟ با بیان اینکه هر روز این دوره برای من مهم است، تصریح کرد: همه تلاش دولت این است که حداکثر استفاده را از دوره ۴ ساله برای خدمت به مردم داشته باشد.

مجری این برنامه از رییس جمهوری سوال کرد، قبل از این که به گزارش برسیم، اکنون در روز ۱۰۱ تا روزی که آغاز کردید، چقدر تفاوت وجود دارد؟ و آیا شما روزهای ریاست جمهوری تان را می شمارید؟ که رییس جمهوری در پاسخ گفت: به آن صورتی که شما اکنون می گویید نه، به هر حال هر روزش برای من بسیار مهم است.

وی ادامه داد: دولت همه تلاشش این است که حداکثر استفاده را از این دوره چهارساله برای خدمت به مردم داشته باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: شاید برای نخستین بار در جمهوری اسلامی ایران من در روز تحلیف دولت را به مجلس معرفی کردم و برای رای اعتماد اسامی را در اختیار مجلس شورای اسلامی گذاشتم. این به آن معناست که دولت تلاش می کند که هیچ فرصتی را از دست ندهد و حداکثر استفاده از فرصت را داشته باشد.

وی یادآور شد: همان طور که این نخستین دولتی است که اسامی را به مجلس داده است آخرین وزیری هم که ما رای اعتماد گرفتیم هفته قبل از وارد شدن به آستانه ۱۰۰ روزگی دولت بود و دولت کامل شده است. اما در عین حال می خواهم از مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان و همه مردم سپاسگزاری و تشکر کنم.

رییس جمهوری ادامه داد: البته این گزارش های دولت صرفا مخصوص برنامه صد روزه نیست. از این به بعد در هر مقطعی به طور مرتب دولت به مردم گزارش کار خواهد داد.

رییس قوه مجریه ادامه داد: دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد و افتخارش پاسخگویی در برابر مردم است. مردم باید از جزییات برنامه با خبر و مطلع باشند چرا که این دولت بدون همراهی و همکاری مردم نخواهد توانست مسوولیت سنگین اداره کشور را به مقصد برساند. وی خاطرنشان کرد: دولت با این گزارش دهی می خواهد مردم و دولت از لحاظ اطلاعات خیلی نزدیک یکدیگر باشند و اطلاع در اختیار مردم قرار بگیرد.

روحانی ادامه داد: دولت ممکن است مشکلات فراوانی داشته باشد حتما این مشکلات را با مردم در میان خواهد گذاشت.

دولت ممکن است پیشرفت هایی داشته باشد، حتما این پیشرفت را به مردم خواهد گفت، دولت ممکن است برنامه های بلند مدت داشته باشد حتما به اطلاع مردم خواهد رساند.

حتما مردم به ویژه صاحبنظران، اهل اندیشه و قلم می توانند با نقد، نصیحت و پیشنهاداتشان به دولت کمک کنند، دولت تعلق به مردم دارد و دولت افتخار می کند که بتواند خدمتگذار این مردم خوب و عزیز باشد.

*** دولت یازدهم ذخیره قابل توجهی در کشور فراهم کرده است

رییس قوه مجریه گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی انجام گرفت و از وقتی که دولت کارش را شروع کرد، تقریبا یک ذخیره قابل توجهی فراهم شده و بعد از شروع دولت ما تقریبا اولین اقدام فوری ما این بود که این ذخایر را به رقم قابل قبول برسانیم و این کار را شروع کردیم و انجام دادیم و امروز به حمدالله همه کالاهای اساسی ، انبارهای ما به اندازه کافی پر است و مشکل نداریم؛ برای آینده دور هم خرید انجام گرفته و کالاها به دست مردم خواهد رسید.

روحانی افزود: این نخستین مساله ای بود که من با آن مواجه شدم و الحمدالله این کار انجام گرفت با برخی از مسوولین دولت سابق و بعد هم در دولت جدید کارها تکمیل شد.

وی اظهارداشت: مساله دومی که بعد از شروع به کار دولت یعنی در مردادماه ما با آن مواجه شدیم، در واقع تعبیری است که من یکبار در یک سخنرانی به عنوان خزانه خالی به آن اشاره کردم.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: خزانه کشور آن جایی است که درآمدهای دولت به آنجا منتقل می شود و حساب های دولت آنجا است و مخارج هم از همان خزانه تامین می شود.

روحانی تصریح کرد: طبق قانون بودجه ما می بایست ماهانه ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد می داشتیم، چون طبق قانون بودجه درآمد و مخارج ما ۲۱۰ هزار میلیارد تومان در طول سال بوده که برای یک ماه تا پایان مردادماه ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می بایست در خزانه در اختیار داشتیم.

وی اظهارداشت: روزی که من کار را آغاز کردم یعنی ۱۲ مرداد ، موجودی خزانه حدود هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان بود، آخر ماه که می بایست حقوق را پرداخت می کردیم، در بخش حقوق ما می بایست هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت می کردیم نه در بحث بودجه عمرانی بلکه همان بودجه جاری و حقوق کارمندان.

روحانی ادامه داد: از این هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که ما می بایست به عنوان حقوق پرداخت می کردیم فقط دو هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان بیشتر در خزانه نبود، یعنی بیش از چهار هزار و ۶۰ میلیارد تومان از بانک استقراض می کردیم برای اینکه بتوانیم حقوق آن ماه را پرداخت کنیم، بنابراین در همان ماه مرداد دولت برای پرداخت حقوق چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بدهکار بود و می بایست تامین می کرد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین ما با مشکلی به نام عدم تامین درآمدها مواجه بودیم، شما می دانید در پنج ماه اول آن مقداری که در بودجه پیش بینی شده بود، فقط ۴۷ درصد منابع تامین شده البته اگر بودجه مصوب را حساب کنیم، اکنون هم حدود ۵۶ یا ۶۷ درصد منابع را می توانیم تامین کنیم و یک مقدار وضع بهتر از آن زمان است؛ لذا ما ناچار شدیم بودجه را اصلاح کنیم و آمار و ارقام بودجه را واقعی کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه اصلاحیه بودجه سال ۹۲ را با دو فوریت به مجلس دادیم، گفت: بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی به ۱۷۱ هزار میلیارد تبدیل شد.

روحانی خاطر نشان کرد: مجلس حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از میزان بودجه کسر کرد و این به دلیل آن بود که ارقام بودجه واقعی نبود؛ قابل تامین نبود که البته پیشنهاد دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بود و ۲۰ هزار میلیارد تومان اضافه شد.

وی با تاکید بر اینکه این شرایطی بوده که دولت اقتصاد کشور را تحویل گرفته است، گفت:

برای این که مردم ما بهتر بدانند وضعیت به چه صورت بوده من چند بار تاکید کردم شرایط اقتصادی کشور در شرایط رکود تورمی بود.

روحانی یادآور شد: در سال هایی بوده که دارای رکود بودیم، تولید رشد کافی نداشته؛ مثلا در یک سالهایی رشد اقتصادی ما منفی ۹ درصد بوده است؛ در سال ۱۳۶۵ رشد ما منفی ۹ درصد بوده اما در عین حال همان سالی که رشد ما منفی بوده تورم ما آن قدر بالا نبوده است و در آن سالی که منهای ۹ بوده تورم ما ۲۳ درصد شده بود.

وی اضافه کرد: سال هایی همچون ۱۳۷۴ تورم ما بالا بوده و حدود ۴۹ درصد شد اما در عین حال رشد هم ۳ درصد بوده است ولی این که تورم بالای ۴۰ درصد باشد و رشد هم منفی باشد این در سال ۹۱ بوده است.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در این سال شرایط رشد ما منهای ۵ ممیز ۸ دهم شد، گفت: از آن طرف تورم ما بالای ۳۰ درصد بوده و در آن شرایطی که دولت را تحویل گرفتیم تورم بالای ۴۰ درصد بوده است.

وی ادامه داد: این آمار نشان می دهد چه شرایطی از دولت گذشته به ارث رسید و ما در چه شرایطی باید با مشکلات دست و پنجه نرم می کردیم.

** از مشکلات نمی هراسیم

رییس جمهوری اظهار داشت: این آمار برای این است که مردم بدانند در چه شرایطی بوده و این نه آن است که از مشکلات بترسیم، زیرا ما مشکلات را به حول و قوه الهی و کمک مردم حل می کنیم و از تنگناهای اقتصادی عبور خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه در این ۱۰۰ روز در تورم توانستیم قدم مهم برداریم گفت: انقدر موضوع تورم برای من مهم است که تقریبا هر دو سه روز یک بار از مسئولان سوال می کنم و هر هفته آمار در این رابطه می خواهم.

وی افزود: در ماه های گذشته هر ماه نسبت به ماه قبل تقریبا دو ممیز دو روند صعودی تورم بوده و هرماه نسبت به ماه قبل بوده که در این ۲ ماه اخیر روند یک ممیز دو شده است.

روحانی خاطر نشان کرد: یعنی اینکه این روند یک واحد کاهش یافته است که این مساله برای ما اهمیت زیادی دارد.

** تورم نقطه به نقطه از ۴۳ به ۳۶ درصد کاهش یافته است

رییس جمهوری گفت: در حالی که در پایان مرداد و شهریور تورم نقطه به نقطه ۴۳ درصد بود در پایان مهرماه به ۳۶ درصد رسید که این خبر بسیار خوشی است.

روحانی با بیان اینکه تورم وجود دارد اما توانستیم صعود تورم را مهار کنیم، افزود: تلاش ما این است که تورم را به نقطه مطلوبی برسانیم و در سال آینده یکی از برنامه های اساسی دولت، مهار تورم است.

وی خاطر نشان کرد: تلاش داریم تا پایان سال آینده تورم را به ۲۵ درصد برسانیم.

رییس جمهوری ادامه داد: البته مسوولان نیز قول داده اند که در سال جاری تورم را به ۳۵ درصد برسانند، هرچند که مهار تورم در ماه های پایانی سال، کاری سخت است.

مجری سوال کرد که سوالات زیادی داریم درباره اینکه کاهش نرخ تورم در این مدت چگونه رخ داد؟ چرا در میان شاخص های مختلف اقتصادی، مهار تورم انتخاب شده است؟ با توجه به شاخص های کلانی که اعلام کردید، چگونه بین سال های ۸۴ تا ۹۰ که بیشترین درآمد نفتی طول تاریخ خود را داشتیم این اتفاق افتاد؟ چه تعهداتی بر عهده دولت گذاشته شده و چه میزان از آن باقی مانده است؟ که رییس جمهوری در پاسخ به این سوالات، گفت: دولت های نهم و دهم در ۸ سال گذشته پولدارترین دولت در درآمدهای نفتی، ارزی و غیر نفتی بوده اند.

وی با بیان اینکه در طول ۸ سال گذشته درآمد نفتی ۶۰۰ میلیارد دلار بود که بی سابقه است، اظهار داشت: در گذشته هیچ گاه چنین درآمدی وجود نداشته است.

** دولت دهم پولدارترین و البته بدهکارترین دولت بوده است

رییس جمهوری با بیان اینکه متاسفانه دولتی که پولدارترین دولت بوده، بدهکارترین دولت نیز بوده است، گفت: بدهی دولت به سیستم بانکی در روزی که دولت را در مردادماه تحویل گرفتیم بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

روحانی اضافه کرد: بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی نیز ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه بدهی دولت به پیمانکاران و بخش خصوصی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان است، گفت: ارقام دیگری هم وجود دارد، مانند بدهی به صندوق های بازنشستگی نیروهای مسلح که رقم عجیبی و غریبی دارد که بعدا اعلام می شود.

وی با بیان اینکه رقم بسیار بالاتر از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: ما البته می دانستیم که دولت بدهکار است اما دولتی که بیشترین میزان درآمد ارزی را در ۸ سال گذشته داشته وقتی دولت را به منتخب بعدی مردم واگذار می کند این همه بدهکاری به اضافه سایر تعهدات را دارد.

رییس جمهوری اضافه کرد: مثلا در ۸ سال گذشته در سفرهای استانی ۲۱۱ هزار میلیارد تومان تعهد داده شده است که از تعهدات سفرهای استانی فقط ۳۲ درصد انجام شده و ۶۸ درصد برای دولت بعدی باقی مانده است.

وی افزود: از طرف دیگر تسهیلاتی که به مردم تعهد داده شده در سفرهای استانی ۳۰ درصد تحقق یافته و ۷۰ درصد باقی مانده است.

روحانی خاطرنشان کرد: یعنی اگر دولت های بعدی همان پول را داشته و همان درآمدهای نفتی را داشته باشند، ۱۶ سال طول می کشد که همه تعهدات این بخش را اجرایی کنند.

رییس جمهوری ادامه داد: پروژه های عمرانی که کلنگ زده شده و بخشی از آن اجرا شده است، دارای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تعهد است. یعنی سالیان دراز طول می کشد.

وی گفت: در ۵ ماه ابتدای سال که دولت قبلی مستقر بوده در بخش عمرانی ۳ درصد منابع تحقق یافته است.

*** رکورد تورمی در سال ۹۱ در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بود

رییس جمهوری در ادامه ارایه گزارش صد روزه عملکرد دولت تدبیر و امید با اشاره به شرایطی که دولت یازدهم کار را تحویل گرفته است، گفت: رکورد تورمی در سال ۹۱ در ۵۰ سال کشور بی نظیر بوده است.

به گزارش ایرنا، دکتر روحانی تصریح کرد: این شرایط رکود و این حد تورم در تاریخ ۵۰ ساله کشورما بی سابقه بوده است و به غیر از سال ۵۷ و ۵۸ که شرایط انقلاب بود در ۵۰ سال گذشته چنین رکود تورمی سابقه نداشته است.

** کالاهای اساسی نخستین اقدام دولت

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که نخستین و فوری ترین اقدامی که دولت شما مجبور بوده از آغازین روز کار خودش انجام دهد، در چه زمینه ای بوده است؟ گفت: البته در گزارش امشب ضمن اینکه عملکرد ۱۰۰ روزه به مردم داده خواهد شد، به همان صورت به مردم خواهم گفت که در چه شرایطی ما کار را آغاز کردیم؛ در واقع از دولت گذشته چه ارثی به ما رسید و ما با آن ارث کار را آغاز کردیم.

روحانی اظهارداشت: اولین روزهای بعد از انتخابات من با اولین مشکلی که مواجه شدم شرایط کالاهای اساسی در کشور بود، چون اولین گزارشی که من از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفتم این بود که وضع کالاهای اساسی در کشور چگونه است و گزارشی که به من داده شد، بسیار نگرانم کرد.

وی افزود: یعنی ما در زمینه کالاهای اساسی با خلاف آنچه که من در ذهنم بود، مواجه بودیم. من فکر می کردم دولتی که روی کار می آید به طور طبیعی تا سه چهار ماه انبارها پر است و شش ماه یا لااقل سه ماه کالاهای اساسی وجود دارد.

رییس قوه مجریه گفت: در روز سوم چهارم بعد از انتخابات من یک گزارشی بدستم رسید، البته هنوز تحلیف و تنفیذ انجام نشده بود، در آن ایام یعنی اواخر خرداد و اوایل تیر گزارشی که به دست من رسید این بود که کشور از لحاظ کالاهای اساسی و از جمله گندم دچار مشکل است.

روحانی افزود: گزارشی به دستم رسید که در یکی از استان ها گندم فقط برای سه روز در سیلو وجود دارد و بلافاصله من برخی از مسوولین اجرایی را در همان دولت خواستم و با آنها صحبت کردم.

وی ادامه داد: مشکلاتی که برای تامین ارز و خرید بود، مشکلاتی که برخی از کالاها در راه بود و برخی کالاها رسیده بود و در بندر بود و ما بخاطر مشکلاتی که بین بانک مرکزی و بخش تجارت ما وجود داشت، داشتیم دموراژ می دادیم.

*** برای مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان استقراض شده است

رییس جمهوری با بیان اینکه بخش بزرگی از تورم مربوط به مسکن مهر بوده است، گفت: برای مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر حسن روحانی سه شنبه شب در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم افزود: این در حالی است که کل پایه پولی کشور ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.

رییس دولت یازدهم اظهار داشت: مسکن مهر برای افرادی که کم درآمد بودند طراحی شده بود، همه گفتیم کار خوبی شده و ساخت مسکن برای مردم کار بسیار خوب و ارزشمندی است.

وی با بیان این که می خواهم بگویم مسکن بسازیم، اما کجا بسازیم و پولش را از کجا بیاوریم، حجمش چه مقدار باشد و از همه مهمتر پولش را از کجا بیاوریم، افزود: اگر پول مسکن را از جیب تک تک مردم درآورده باشیم چی ؟

رییس جمهوری تصریح کرد: مسکن مهر تاکنون ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است.یعنی پول از بانک مرکزی گرفته شده و به بانک مسکن داده شده است.

دکتر روحانی، اضافه کرد: کل پایه پولی کشور از اولی که پول خلق شده است تا حالا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود که از این مقدار ۴۳ هزار میلیارد تومان مربوط به مسکن مهر بوده است.

رییس جمهوری عنوان کرد: یعنی ۴۳ هزار میلیارد تومان از این پول و نقدینگی حالا نقدینگی که سرجای خودش، این پایه پولی که وقتی به جامعه می آید و چون پول پرقدرتی است و چند برابر می شود، ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است، یعنی چی؟، یعنی بخش بزرگ تورم ما از این جا نشات می گیرد.

دکتر روحانی با بیان این که وقتی پول پرقدرت را از بانک مرکزی می گیرید و به جامعه می آورید که نقدینگی را چند برابر می کند، تصریح کرد: آن پول حدود ۵ برابر می شود، آن نقدینگی است که تورم را به وجود می آورد.

رییس جمهوری، اظهار داشت: تورمی که مردم ما دارند و تحت فشار قرار گرفته اند یک بخش بزرگ آن مربوط به مسکن مهر است.

دکتر روحانی، ادامه داد: من خواهش می کنم از مسئولان بخش های مختلف دولت برای مردم توضیح دهند، وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی توضیح دهد این ۴۳ هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی برای مسکن مهر گرفته شده، چه مقدار تورم خلق کرده است؟

رییس جمهوری اضافه کرد: چه مقداری از این تورم مربوط به این ۴۳ هزار میلیارد تومان است، البته باید بگویم که مقصود من از این بحث این نیست که ما مسکن مهر را تکمیل نکنیم.

دکتر روحانی با بیان این که به هر حال تعهدی که دولت قبل به مردم داده است، این دولت خودش را برای انجام آن متعهد می داند، تاکید کرد: قراردادهایی که دولت قبل درباره مسکن مهر با مردم داشته است این قراردادها از نظر ما محترم است و دولت متعهد به اجرای آنها خواهد بود.

رییس جمهوری گفت: دولت برای مسکن مردم طرح خواهد داشت و بعدا این طرح را به مردم عرضه خواهد کرد، اما می خواهم بگویم این تورمی که سوال کردید از کجاست؟ یک بخش بزرگش مربوط به مسکن مهر است.

دکتر روحانی، افزود: یعنی ما کاری را انجام می دهیم که یک بخشش به نفع مردم است اما چون تدبیر نیست، حساب و کتاب نیست، پولی که ما در واقع تورم یعنی مالیات فقرا و این جمله معروف است.

رییس جمهور تصریح کرد: آیا از مردم اجازه گرفتیم؟ که از پول جیب فقرا بگیریم و برای عده ای مسکن درست کنیم؟ مسکن کار خیلی خوب و ارزشمندی است و آن هایی که صاحب مسکن شده اند حتما نفس راحتی کشیده اند، ضمن این که خود این مسکن مهر مشکلات فراوانی برای تسهیلات و حمل ونقل دارد و مسایل جنبی آن مشکلاتی دارد که سرجای خودش.

دکتر روحانی، خاطر نشان کرد: باید هم تکمیل شود و باید هم به تعهدی که دولت به مردم داده است، این دولت خود را معتهد می داند.

** رشد تورم متوقف شده است

رییس جمهوری افزود: من خواستم به سوال جنابعالی پاسخ دهم و اشاره کنم که این تورم چطور درست شد، حال چگونه می توانیم این تورم را مهار کنیم همین را با برهان خلف می توانیم برسیم که چگونه تورم را مهار کنیم؟

دکتر روحانی، اظهار داشت: اگر ما رشد نقدینگی جامعه را مهار کنیم، و الان ارقام و آمار نشان می دهد که در همین دو سه ماهه این رشد متوقف شده و حالت نزولی یافته است.

رییس جمهوری با بیان این که دلیل این که ماه های گذشته رشد نقدینگی ۲٫۲ بوده و حالا شده است ۱٫۲ همین بوده است که ما نقدینگی را داریم کنترل می کنیم و مهار می کنیم، مخصوصا آن جایی که بحث پایه پولی است، بحث پول بانک مرکزی است که باید حواسمان خیلی جمع باشه که چه کار می کنیم و چطوری از این پول استفاده و بهره برداری می کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: من در این جا می خواهم اشاره کنم به آن سوالی که شما کردید که خوب با این مشکلات شما می گویید که تورم تا حدی مهار شده و رشد این تورم کاهشی شده است.

دکتر روحانی، اضافه کرد: شما اگر در بخش های مختلف آمار و ارقام نگاه کنید می بینید که آن رشد حالت تنزل یافته است البته تورم تا مدت ها باقی است و همانطوری که گفتم باید به تدریج این تورم برگردد و در یک نقطه مطلوب و درست قرار گیرد.

رییس جمهوری با طرح این سوال که چرا این تورم درست شد؟ عنوان کرد: من می خواهم دو نکته را به عرض ملت بزرگ ایران برسانم اولین عامل بزرگ تورم رشد بی حساب نقدینگی در جامعه بود.

دکتر روحانی با بیان این که در سال ۸۴ نقدینگی ما ۶۸ هزار میلیارد تومان بود، گفت: در پایان دولت چیزی حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود که البته الان از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است، شما ۶۸ را به ۵۰۰ در نظر بگیرید، هفت برابر شده است.

رییس جمهوری با بیان این که نقدینگی کشور ۷ برابر شده است، اظهارداشت: برای این که روشن تر شود بخشی از این نقدینگی مربوط می شود به بدهی دولت به سیستم بانکی و شما می بینید که وقتی نقدینگی اضافه شود و از بانک مرکزی مرتب استقراض شود، چه مشکلی را برای مردم ایجاد می کند؟

***اختصاص ۲ بسته کالایی تا پایان سال به اقشار کم درآمد

تهران – ایرنا – رییس جمهوری اظهار داشت: تا پایان سال ۲ بسته کالایی به اقشار کم درآمد اختصاص خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر حسن روحانی سه شنبه شب در ادامه گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم به منظور ارائه گزارش ۱۰۰ روزه افزود: دولت مصمم است مرحله دوم هدفمندی را سال آینده اجرایی کند.

مجری سوال بعدی خود را به موضوع تورم اختصاص داد و پرسید: چگونه می خواهید تورم را کنترل کنید، ولی هدفمند کردن یارانه ها را ادامه دهید چرا که می فرمایید این موضوع در رشد نقدینگی تاثیر داشته و علاوه بر آن مسکن مهر را هم اجرا کنید؟ به نظر می رسد بین تعهد شما و اهداف دولتتان کمی تعارض وجود دارد، از نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها انتقاد کردید و قاعدتا ملزم به اجرای فاز دوم هدفمندی هستید، چگونه این کار انجام خواهد شد به گونه ای که تورم کنترل شود و کارها نیز انجام گردد؟

دکتر روحانی در پاسخ به این سوالات با بیان اینکه شما دو مبحث را مطرح کردید، گفت: بحث یارانه ها را مطرح کردید که دولت می خواهد چه کار انجام دهد. به عرض مردم شریف می رسانم دولت برای ادامه پرداخت یارانه نقدی هر ماه باید ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر بگیرد.

رییس جمهوری افزود: طبق قانون باید پول یارانه از افزایش قیمت حامل های انرژی و سایر موارد تامین شود، آن پول نصف این مبلغ را تامین می کند، اما بقیه آن باقی می ماند، یک بخشی از آن را باید از مصوبات مجلس و منابع بودجه ای استفاده کنیم که این کار را می کنیم در عین حال هر ماه برای پرداخت ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کسر داریم.

**دولت باید روند پرداخت یارانه ها را اصلاح کند

وی با تاکید بر اینکه دولت حتما باید روند پرداخت یارانه ها را اصلاح کند، توضیح داد: ما دو راه داشتیم. یا باید یارانه را برای تامین کسری کاهش دهیم اما دیدیم مردم به این یارانه به ویژه اقشار کم درآمد حساب کرده اند و اگر بخواهیم آن را کم کنیم برای اقشار کم درآمد بسیار مشکل آفرین می شود.

رییس جمهوری ادامه داد: راه دیگر این بود که به بخشی از جامعه یارانه ندهیم و بخشی که کم درآمد هستند یارانه دریافت کنند. یارانه اساسا برای این ایجاد شد که با افزایش قیمت ها، زندگی اقشار کم درآمد جبران شود.

رییس جمهوری ادامه داد: دولت در این موضوع مشکل داشت که به چه کسی یارانه پرداخت کند و به چه کسی پرداخت نکند که در نهایت یارانه را به همه مردم پرداخت کرد.

رییس دولت یازدهم با بیان اینکه راه های مختلفی پیش بینی شد، اظهار داشت: امسال از طرح هایی که پیش بینی شده بود؛ صرفنظر کردیم برای اینکه بفهمیم چه کسانی نیاز به یارانه ندارند، راه حل هایی پیش بینی شد که باید برای رسیدن به این موضوع باید در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم.

رییس جمهوری افزود: برای اینکه بفهمیم چه کسی نیاز ندارد راه حل هایی پیش بینی شده بود که گاه باید در زندگی خصوصی مردم دخالت می کردیم و مثلاً می رفتیم و می دیدیم حساب بانکی افراد و املاک آنها چقدر است.

رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: به نظر من گرچه ممکن است این موضوع برای کوتاه مدت مفید باشد، ولی قطعاً به ضرر کشور است. مردم باید به سیستم بانکی اطمینان داشته باشند و اگر در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم، اعتماد مردم سلب می شود و رونق اقتصادی از بین می رود.

** کنترل تورم به همراه ایجاد فضای کسب و کار

روحانی افزود: یکی از اهداف ما در بحث تورم، ضمن کنترل نقدینگی، این است که فضای کسب و کار رونق پیدا کند، تولید رونق داده شود و همان طور که گفتم، معتقدم دخالت در زندگی خصوصی مردم به ضرر کشور است.

** پرداخت یارانه ها به شکل موجود تا پایان سال

رییس دولت یازدهم با بیان اینکه تا پایان امسال پرداخت یارانه ها به شکل موجود ادامه می یابد، اظهار داشت: دولت درصدد است که شیوه پرداخت یارانه را اصلاح کند. ما مرحله دوم یارانه ها را در سال آینده عملی می کنیم. دولت می خواهد ابتدا تورم را مهار و سیستم بانکی را اصلاح کند و سپس به مرحله دوم پرداخت یارانه ها وارد شود.

روحانی با بیان این که یارانه در جای خود تا پایان سال باقی خواهد ماند، ادامه داد: در کنار آن برای اقشار کم درآمد در دو نوبت دو بسته کالایی مدنظر قرار می گیرد که این بسته ها بعدا هم زمانش و هم مقدارش اعلام می شود.

رییس جمهوری در گزارش خود به وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راجع به وضع دانش آموزان و ضرورت اینکه باید از لحاظ سلامت و رشد این دانش آموزان دولت برای آنان اقدامی کند، گزارشی داده است.

وی ادامه داد: دولت تصمیم گرفت توزیع شیر رایگان را برای مدارس انجام دهد، هم برای مدارس ابتدایی و هم سه سال اول متوسطه در واقع از کلاس اول تا کلاس نهم به روش قدیم در سراسر کشور از ماه آذر آغاز می شود.

روحانی تاکید کرد: اینها قدم های کوچکی است که دولت تا پایان امسال برخواهد داشت هم دوبخش کالایی و هم شیر رایگان.

وی در خصوص اقدامات اساسی که دولت در بخش اقتصاد انجام خواهد داد و برنامه ریزی آن برای سال آینده در حال انجام است، گفت: دولت در سال آینده چند هدف مهم را دنبال خواهد کرد. به غیر از فضای کسب و کار، تکیه ما این است که بخش خصوصی فعال شود و بتوانیم تسهیلات لازم را فراهم کنیم.

رییس جمهوری یادآور شد: قبلا به عرض ملت ایران رساندم که ما در دولت برای تسهیل در مسایل اقتصادی به ویژه در تولید، صادرات، بحث گمرکات، در بحث پیش پرداخت هایی که مردم انجام دهند، ال سی هایی که می خواهند انجام دهند و باز کنند، تسهیلات گمرکی که باید صورت بگیرد، ۳۵ مصوبه دولت گذراند که این مصوبات ابلاغ شد که اکنون می توانم بگویم که این ۳۵ مورد همه عملیاتی و اجرایی شده است و در حال اجراست.

وی ادامه داد: علاوه بر این در بخش کشاورزی دولت تلاش زیادی کرد. می دانید نهاده های کشاورزان دچار مشکل بودند که دولت توانست آنها را تامین کند.

وی گفت: با کاری که دولت انجام داده، سال آینده وضع محصولات کشاورزی ما از آنچه که ما امسال شاهد بودیم بسیار بهتر خواهد بود.

روحانی یادآور شد: ما امسال ناچار شدیم بیش از ۷ میلیون تن گندم وارد کردیم. امیدواریم سال آینده وضع ما در همه محصولات کشاورزی بهتر شود.

رییس جمهوری گفت: قیمت تضمینی را برای اولین بار ما در شهریور اعلام کردیم که کشاورزان مطمئن باشند و بتوانند تلاش کنند و تسهیلاتی که لازم بوده ما در اختیار کشاورزان قرار دادیم و اقدام بسیار موثری برای بخش کشاورزی شده است. من همین جا درود و سلام خودم را به همه کشاورزان عزیز می رسانم که واقعا بار امنیت غذایی به دوش آنهاست، بار استقلال کشور در بخش مواد غذایی و محصولات کشاورزی بر دوش آنهاست و حضور آنها در حماسه ۲۴ خرداد بسیار ارزشمند بود.

روحانی در ادامه به بخش دارو و درمان اشاره کرد و گفت: در بخش دارو هم دولت اقدامات بسیار مهمی را انجام داده است. تقریبا کمبود دارو به طور کامل مرتفع شده و قیمت دارو نسبت به گذشته بسیار متناسب شده است.

وی ادامه داد: برای آنهایی که بیماری های صعب العلاج و خاص دارند، پیش بینی شده و وضع دارو با اقداماتی که دولت انجام می دهد بهتر هم خواهد شد. اصولا بخش سلامت قدم های جدی بر می دارد، البته کمبودهایی از لحاظ منابع مالی دارد که دولت آنها را تامین خواهد کرد. تیم های متخصص مختلفی برای امر سلامتی مردم به مناطق محروم در سراسر کشور اعزام می شوند.

رییس جمهوری یادآور شد: دولت در این صد روز اقدامات بسیار خوبی را البته در نه به اندازه شان ملت ایران بلکه در حد توان و امکانش و در فرصت صد روز، انجام داده، البته به اندازه صد روز می شود، کار کرد.

وی گفت: دولت برای سال آینده چند برنامه را مدنظر دارد که یکی بحث مرحله دوم یارانه است، یکی مهار تورم است و برنامه ما این است که تورم را تا پایان سال ۹۳ به زیر ۲۵ درصد برسانیم و تا پایان امسال هم به ۳۵ درصد برسانیم.

روحانی ادامه داد: اقتصاد ما در سال گذشته ۶ درصد کوچک شد، یعنی سفره مردم هم ۶ درصد خالی شد.

رییس جمهوری گفت: تلاش ما این است که موضوع رشد اقتصادی را به صفر و یا حتی درصدی برسانیم. البته من یک درصد بعید می دانم ولی تلاش و همه برنامه ریزی ما این است که نیم درصدی را مثبت کنیم یا لااقل به صفر برسانیم.

روحانی با بیان اینکه سال آینده تلاش ما این است که رشد اقتصادی ما حداقل مثبت سه باشد، افزود: البته ما بحث مهار تحریم را نیز در برنامه داریم.

وی با بیان اینکه یکسان سازی نرخ ارز جزو اهداف ما در سال ۹۳ است و در این جهت تلاش خواهیم کرد، اظهارداشت: تفاوت قیمت ارز مشکلات بسیاری درست می کند و یکی از مشکلاتی که این دولت با آن مواجه شد، این بود که مجلس گفته بود دلار حدود هزار و ۲۰۰ باید دو هزار و ۵۰۰ تومان شود و دولت می بایست در اول تیرماه نرخ دلار را از هزار و ۲۰۰ به دو هزار و ۴۰۰ می برد که متاسفانه دولت قبل این کار را نکرد و ما با این مشکل مواجه شدیم.

روحانی ادامه داد: در واقع دولت می بایست قیمت ارز را دو برابر می کرد معنی آن این بود که قیمت همه کالاهایی که وارد می شد، دو برابر شود و ما محاسبه کردیم، دیدیم مردم دچار چه معضل بزرگی خواهند شد. طراحی و برنامه ریزی کردیم و بعضی از موارد مثل بخش نان، گندم و بخش دارو با پرداخت یارانه با همان قیمت نگه داشتیم.

رییس جمهوری گفت: بخش های دیگر هم با یک شیب بسیار ملایم به قانون دو هزار و ۵۰۰ تومان رساندیم، اما با شیب ملایمی که فشار به مردم وارد نشود.

روحانی افزود: اینکه بعضی از مردم می گویند در این دولت جدید چرا بعضی از کالاها گران شده، در برخی از موارد من خودم مداخله کردم برای اینکه کالاها بالا نرود و فشار به مردم نیاید، اما مردم بدانند باری به دوش این دولت افتاد که قیمت دلار را طبق قانون مجلس دو برابر کند در حالی که این قانون می بایست قبلا در دولت قبل اجرا می شد.

وی اظهارداشت: به حمدالله به سلامت عبور کردیم. البته مردم خیلی ما را با حضور، تلاش و دعای خود یاری و کمک کردند، ما اینقدر از مردم ممنون هستیم که حد ندارد و اگر حضور و تلاش و حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری نبود ما به این خوبی نمی توانستیم از این مشکلات عبور کنیم.

***در بحث هسته ای،اولین قفل باز شده است/ غنی سازی هرگز متوقف نخواهد شد

رییس جمهوری گفت: به مردم اطمینان می دهم که در بحث هسته ای، اولین قفل باز شده است و پایه تحریم ها را لرزانده ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر حسن روحانی سه شنبه شب در گفت و گوی زنده تلویزیونی با بیان اینکه سازمان تحریم ها را شکاندیم، افزود: غنی سازی خط قرمز و حق ماست و هرگز متوقف نخواهد شد.

*** سیاست خارجی جزء اولویت های دولت بوده است

وی در پاسخ به این پرسش که در این مدت چگونه توانستید به این سطح پیشرفت در سطح سیاست خارجی برسید؟ اظهار داشت: سیاست خارجی جزء اولویت های این دولت بوده، البته این بدان معنا نیست که از نظر دولت سیاست های فرهنگی، داخلی و یا اجتماعی اهمیتش کمتر است؛ به خاطر مشکلی که کشور با آن مواجه بود، این موضوع اولویت داشت.

روحانی ادامه داد: در سطح جهانی متاسفانه دشمنان یک ایران هراسی را در سراسر جهان بوجود آورده بودند؛ روابط دولت با دنیا به غیر از تعدادی کشورهای محدود کاهش یافته بود.

وی ادامه داد: مشکلات فراوانی برای ایرانیان داخل و خارج بود؛ در این سفرهای خارجی وقتی با هموطنان روبرو شدیم، شور و عشق را در آنان دیدیم و واقعا سرمایه انسانی بزرگی هستند و انشاءالله همه آنان کمک خواهند کرد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: البته هر کمکی اعم از مالی، علمی و حمایت معنوی اگر انجام شود، کشور برای خودشان است.

روحانی اضافه کرد: در این دیپلماسی عمومی، ایرانیان نقش مهمی را می توانند داشته باشند و در آمریکا و اروپا و تقریبا در همه کشورها، بخش نخبگان آن جامعه را ایرانیان تشکیل می دهند و می توانند نقش داشته باشند.

رییس جمهوری گفت: در بحث هسته ای می خواهم به مردم اطمینان دهم، اصولی که مد نظر مردم است، حقوقی که از آن مردم است، چارچوبی که مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند، این اصول تا پایان مورد مراعات خواهد شد یعنی در کشور حقوق هسته ای ما با قدرت و شفافیت بیشتر عملیاتی و اجرایی می شود.

روحانی افزود: حتی بخش غنی سازی که یک بخش از حقوق هسته ای ماست ادامه پیدا می کند و همین امروز هم ادامه دارد و فردا هم ادامه خواهد داشت و هیچ وقت غنی سازی ما متوقف نخواهد شد و این حق قرمز ماست و غنی سازی در ایران متوقف نخواهد شد.

وی اظهارداشت: غنی سازی حق روشن ماست چه این که بعضی ها خوششان بیاید یا بعضی ها بدشان بیاید، ان پی تی را اینطور بخواهند تفسیر کنند حالا متاسفانه حقوقدان هم نیستند و تعبیراتی می کنند که از یک سرهنگ برمی آیند نه از یک حقوقدان؛ به هر حال روشن است که طبق ان پی تی حق ماست.

روحانی ادامه داد: طبق این که هر کشوری برای توسعه و فعالیت خودش حق آزادی عمل دارد، غنی سازی هم یکی از آن هاست و هر چیزی که در مقررات بین المللی ممنوع نشده آزاد است.

رییس جمهوری گفت: ما الان می خواهیم یک نیروگاه اتمی داشته باشیم، چه جوری سوخت آن تامین کنیم مگر سوخت نیروگاه را بدون غنی سازی می توان تامین کرد؟ آن ها می گویند انرژی صلح آمیز، مگر همین برق اتمی انرژی صلح آمیز نیست؟ چطور این برق را ایجاد کنیم؟ این سوخت اتمی می خواهد و این سوخت غنی سازی و اقداماتی دیگر بعد از غنی سازی می خواهد تا به یک سوخت تبدیل شود.

روحانی افزود: ما روی چارچوب های اصلی ایستاده ایم، مردم ما کاملا مطمئن باشند، در عین حال باید ظلمی که به مردم شده این ظلم باید برداشته شود، هدف ما این است که تهدیدها را دفع و رفع کنیم و تحریم ها را بشکنیم و تحریم را از سر مردم برداریم.

وی اظهارداشت: هدف ما این است که فرصت لازم را در صحنه بین المللی ایجاد کنیم، همانی که ما از اول آن را به تعامل سازنده با جهان تعبیر کردیم و ما با دنیا یک تعامل سازنده خواهیم داشت، انشالله قدم به قدم پیش می رویم تا جایی که ما به توافق کامل با ۱+۵ برسیم البته راه طولانی است اما در عین حال ما این راه را طی خواهیم کرد.

** سیاست خارجی از اولویت های دولت یازدهم

رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که در این مدت چگونه توانستید به این سطح پیشرفت در سطح سیاست خارجی برسید، گفت: سیاست خارجی جزو اولویت های این دولت بود، البته این بدان معنا نیست که از نظر دولت سیاست های فرهنگی، داخلی و یا اجتماعی اهمیتش کمتر است؛ به خاطر مشکلی که کشور با آن مواجه بود در این موضوع اولویت داشت.

روحانی ادامه داد: در سطح جهانی دشمنان یک ایران هراسی را در سراسر جهان بوجود آورده بودند؛ روابط دولت با دنیا به غیر از تعداد کشورهای محدود کاهش یافته بود.

وی ادامه داد: مشکلات فراوانی برای ایرانیان داخل و خارج بود؛ در این سفرهای خارجی وقتی با هم وطنان روبرو شدیم شور و عشق را در آنان دیدیم و واقعا سرمایه انسانی بزرگی هستند و انشاالله همه آنان کمک خواهند کرد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: البته هر کمکی اعم از مالی، علمی و حمایت معنوی اگر انجام شود کشور برای خودشان است.

روحانی اضافه کرد: در این دیپلماسی عمومی ایرانیان نقش مهمی را می توانند داشته باشند و در آمریکا و اروپا و تقریبا در همه کشورها بخش نخبگان آن جامعه را ایرانیان تشکیل می دهند و می توانند نقش داشته باشند.

**عمده مشکلات مربوط به بی تدبیری بوده است

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: یک شرایطی برای ایرانیان داخل و خارج ایجاد شده بود و از طرفی به بهانه مساله هسته ای فشار ظالمانه ای وارد شده بود؛ البته نمی خواهیم بگوییم مشکلات اقتصادی همه اش مربوط به تحریم است و عمده مشکلات مربوط به بی تدبیری بود.

روحانی خاطر نشان کرد: در شرایطی که ما به سمت تحریم می رفتیم و دولت هم این را می دانست و می گفت تحریم کاغذ پاره است، وابستگی اش به خارج را بیشتر می کرد.

وی یادآور شد: در سال قبل از ۱۳۸۴ واردات ما حدود ۳۸ میلیارد بوده و بعد به ۷۵ میلیارد در سال ۹۰ رسیده و می بینید. وقتی با دنیا در حال مبارزه هستید باید به خود تکیه کنید و با شعار نمی توان با دنیا مقابله کرد.

رییس جمهوری تاکید کرد: اولین راه و روش اتکا به خود، کم کردن واردات و اهتمام بر اقتصاد مقاومتی و استقامتی است.

روحانی با اشاره به بحث گندم در سال های اخیر، گفت: از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۳ هر سالی در بحث گندم خرید ما از کشاورز داخلی یک میلیون تن اضافه شد و خرید ما به طور طبیعی از خارج کم شد و در سال ۸۳ در این موضوع خودکفا شدیم.

وی افزود: در این سال بیش از ۱۱ میلیون تن خرید ما از کشاورزان داخلی بود و نیازی به خارج نداشتیم ولی از سال ۸۴ به بعد هر سال خرید داخلی ما یک میلیون تن کم شده و خرید ما از خارج اضافه شد و این تا جایی است که امسال ما ناچاریم ۷ و دو دهم میلیون تن گندم وارد کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما برای مقابله با قدرت های غربی باید خود را آماده کنیم، اظهار داشت: متاسفانه یکی از مشکلات این بود که عمل با شعار سازگار نبود و اکنون امیدواریم به سمت خود اتکایی بیشتر و تکیه بر کشاورزی برویم.

روحانی اضافه کرد: متاسفانه شغل برای چینی ها و کره جنوبی و دیگران ایجاد کردیم در صورتی که در داخل مشکل اشتغال داشتیم و حضور اقتصادی ما چه قدر ضعیف بود؛ امروز شرایطی در حال ایجاد است تا حضور ما در صحنه بین المللی در همه زمینه ها بیشتر شود.

وی با اشاره به توفیقات در عرصه سیاست خارجی، گفت: همه وزرا در دولت تلاش داشته اند و گزارش می دهند و در عرصه سیاست خارجی هم به توفیقاتی رسیدیم.

رییس جمهوری به توفیقات سیاست خارجی اشاره کرد و یادآور شد: در سیاست خارجی شاهد بودیم که در مراسم تحلیف ۵۵ کشور آن هم در رده های بالا شرکت کردند؛ در سفر اجلاس شانگهای شرایطی پیش آمد که با دو قدرت بزرگ چین و روسیه ملاقات های مهمی داشته باشیم و پایه ریزی خوبی برای روابط در آن دیدار شد و توافقات انجام شده در بیشکک به طور عملی شروع شده است.

روحانی تاکید کرد: توافق ما با این کشورها در بخش اقتصادی، در بخش سرمایه گذاری در ایران، سیاسی و فرهنگی و فناوری های علمی بوده است؛ البته با گفت و گو با ۵ قدرت ما از چین شروع کردیم، با روسیه ادامه دادیم و اخیرا با انگلیس با کامرون هم گفتگو داشته ایم.

وی درباره این که پیشنهاد گفت وگو با انگلیس بوده یا ما؟ گفت: ما برای ژنو به طور کلی به ۵ کشور پیغام داده بودیم که می خواهیم مذاکراتی را داشته باشیم، آنان تلفن کردند ولی پیغام اولیه از طرف ما بود که با چین و روسیه و انگلیس صحبت کردیم.

**حضور مردم در حماسه ۲۴ خرداد قفل هسته ای را باز کرد

مجری از رییس جمهوری سوال کرد که در ۱۰ سال اخیر هیچ فردی مانند شما با قضیه هسته ای گره نخورده است. درمذاکرات سعد آباد و گفت و گو با تروییکای اروپا خوب می توانستید با آنها تعامل کنید، یک رفاقت ضمن رعایت مصالح را داشتید. قفل هسته ای آن روز باز نشد و سال های بعد نیز باز نشد، اما اکنون مردم صدای باز شدن قفل را می شوند اما یک نگرانی است که مبادا کلید شما در این قفل گیر کند و بشکند. شیخ دیپلمات که توانست این مسیر طولانی را در این دو ماه به این سرعت طی کند می تواند گره اصلی سیاست خارجی را باز کند یا اینکه هنوز جای نگرانی وجود دارد؟

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال گفت: کلید برای ما نیست کلید برای مردم است همه جا کلید در دست مردم بوده است.

روحانی افزود: مردم دنیایی از شور و نشاط هستند. انسان در مقابل عظمت و فداکاری مردم احساس کوچکی می کند.

وی با بیان اینکه ایستادگی و حضور مردم در حماسه ۲۴ خرداد این قفل را باز کرد، گفت: اگر حماسه سیاسی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید کردند تحقق نمی یافت و مردم در پای صندوق های رای حضور نمی یافتند آیا ما کلید داشتیم؟

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: کلید، حضور و حمایت مردم است البته دولت به عنوان خادم و کارگزار مردم تلاش می کند. مجری سوال کرد: آیا این قفل باز شده است؟

روحانی پاسخ داد: یک قفل نیست، یکی از آنها باز شد. بچه ها قدیم می رفتند درب مغازه ها مقداری شکر را در آب حل کرده و در قفل می ریختند، صبح مغازه دار هر چه کلید می انداخت قفل باز نمی شد.

رییس جمهوری اضافه کرد: عده ای در دنیا به دنبال آن هستند که قفل باز نشود، البته ممکن است عده ای هم در داخل باشند که بخواهند کودکانه عمل کنند.

روحانی با بیان اینکه البته در مسایل ملی یک وحدت و انسجام خوبی را شاهد هستیم، اظهار داشت: البته هنوز خیلی از راه باقی است هر چه که بخواهیم به دست بیاوریم از وحدت و انسجام داخلی به دست می آوریم.

وی گفت: آتش در حال خاموش شدن است. عده ای باز می دوند هیزم می آورند فوت می کنند دومرتبه می خواهند روشن کنند.

رییس جمهوری ادامه داد: برخی مثل اینکه از شعله اختلاف خوششان می آید. فقط با انسجام می توانیم از قله پیشرفت بالا برویم و به بام برسیم.

وی با تاکید بر اینکه باید به بام پیشرفت بلند در منطقه و جهان برسیم، اظهار داشت: اگر در موضوع هسته ای پیشرفت داریم به خاطر هدایت رهبر معظم انقلاب و حمایت و حضور مردم است.

روحانی گفت: البته کارشناسان، دیپلمات ها و دولت نیز سهم دارند و تلاش می کنند.

وی تصریح کرد: در بحث هسته ای به مردم اطمینان می دهم که اولین قفل باز شد، ما پایه ساختمان تحریم را لرزاندیم و مردم در آن شک نکنند.

رییس جمهوری ادامه داد: برخی شعار می دهند و در دنیا چیزی می گویند که چاره ندارند باید صورت سرخ نگاه دارند.

وی خاطر نشان کرد: ما پایه تحریم را لرزاندیم وقتی این توافق در پایان ماه اجرایی شود، سیستم بانکی متحول می شود.

روحانی افزود: در این توافق آمده است که تحریم جدیدی اجرا نمی شود که این به معنای مهار و محدود کردن تحریم است.

وی گفت: خیلی ها تلاش می کردند ایران منزوی شود، اما امروز چه کسی منزوی شده است؟ در واقع دشمنان ما منزوی هستند.

رییس جمهوری ادامه داد: ایران از همیشه در صحنه بین الملل فعال تر است. واقعا فضایی که در نیویورک و بیشکک دیدیم همان است که وزیر خارجه ایتالیا گفت که فضا، فضای رقابت دنیا برای ملاقات با ایران است.

مجری دوباره پرسید، گفته می شود که صف هایی برای ملاقات با شما بسته شده بود؟

روحانی گفت که در حدی که فرصت داشتیم ملاقات کردیم اما ۱۰ یا ۱۵ باقی ماند که فرصت نشد.

روحانی خاطر نشان کرد: این شور و شوق به خاطر چه بود؟ حسن روحانی کسی نبود که صف ببندند و بخواهند ملاقات کنند، نماینده مردم ایران مهم بود فردی که منتخب ملت ایران بود برایشان مهم بود.

** مردم از حفظ حقوق هسته ای خود مطمئن باشند

رییس جمهوری گفت: در موضوع هسته ای می خواهم به مردم اطمینان دهم، اصولی که مد نظر مردم است، حقوقی که از آن مردم است، چارچوبی که مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند، این اصول تا پایان مورد مراعات خواهد بود یعنی در کشور حقوق هسته ما با قدرت و شفافیت بیشتر عملیاتی و اجرایی می شود.

روحانی افزود: حتی بخش غنی سازی که یک بخش از حقوق هسته ای ماست ادامه پیدا می کند و همین امروز هم ادامه دارد و فردا هم ادامه خواهد داشت و هیچ وقت غنی سازی ما متوقف نخواهد شد و این خط قرمز ماست و غنی سازی در ایران متوقف نخواهد شد.

وی اظهارداشت: غنی سازی حق روشن ماست، چه اینکه بعضی ها خوششان بیاید یا بعضی ها بدشان بیاید. ان پی تی را اینطور تفسیر می کنند، حقوقدان هم نیستند و تعبیراتی می کنند که از یک سرهنگ برمی آید نه از یک حقوقدان؛ به هر حال روشن است که طبق ان پی تی حق ماست.

روحانی ادامه داد: طبق اینکه هر کشوری برای توسعه و فعالیت خودش حق آزادی عمل دارد، غنی سازی هم یکی از آن هاست و هر چیزی که در مقررات بین المللی ممنوع نشده آزاد است.

رییس جمهوری گفت: ما اکنون می خواهیم یک نیروگاه اتمی داشته باشیم، چگونه سوخت آن را تامین کنیم؟ مگر سوخت نیروگاه را بدون غنی سازی می توان تامین کرد؟ آن ها می گویند انرژی صلح آمیز، مگر همین برق اتمی انرژی صلح آمیز نیست؟ چطور این برق را ایجاد کنیم؟ این سوخت اتمی می خواهد و این سوخت غنی سازی و اقداماتی دیگر بعد از غنی سازی می خواهد تا به یک سوخت تبدیل شود.

روحانی افزود: ما روی چارچوب های اصلی ایستاده ایم، مردم ما کاملا مطمئن باشند، در عین حال باید ظلمی که به مردم شده برداشته شود، هدف ما این است که تهدیدها را دفع و رفع کنیم و تحریم ها را بشکنیم و تحریم را از سر مردم برداریم.

وی اظهارداشت: هدف ما این است که فرصت لازم را در صحنه بین المللی ایجاد کنیم، همانی که ما از اول آن را به تعامل سازنده با جهان تعبیر کردیم و با دنیا یک تعامل سازنده خواهیم داشت، انشالله قدم به قدم پیش می رویم تا جایی که ما به توافق کامل با ۱+۵ برسیم. البته راه طولانی است اما در عین حال ما این راه را طی خواهیم کرد.

***رفتار رسانه ملی با ما همچون ماههای آخر دولت قبل است

رییس جمهوری با بیان اینکه آستانه تحمل خود را بالا ببریم، اظهار داشت: رفتار رسانه ملی با دولت یازدهم همچون ماههای آخر دولت های قبل است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر حسن روحانی در ادامه گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم به منظور ارائه گزارش ۱۰۰ روزه در پاسخ به این سوال که چگونه می خواهید انسجام ملی را حفظ کنید؟ گفت: اولین مساله این است که همه به حقوق یک دیگر احترام می گذاریم، من آن منشور حقوق شهروندی که به ملت عزیز را قول داده بودم امشب پیش نویس آن روی سایت قرار گرفت برای اینکه فرهیختگان، خبرگان و مردم نظر دهند؛ البته این پیش نویس اولیه است که بخش حقوقی ما تهیه کرده و می خواستند بدهند که من تصحیح نهایی کنم که گفتم ابتدا در اختیار ملت بگذارید که آنها نظر دهند.

وی اظهارداشت: این پیش نویس در اختیار مردم است که مردم به خصوص حقوقدانان، نخبگان و اساتید آن را نگاه و مطالعه کنند و با نظرات آنها ما این منشور را کامل می کنیم.

روحانی با بیان اینکه اولین قدم این است که ما به حقوق همدیگر همه احترام کنیم و دوم همه در جامعه همه احساس آرامش کنند، افزود: من یکی از نکات مثبتی که از آغاز این دولت تا الان مشاهده کردم این بود که یک آرامش بوجود آمده است نه فقط در سکه و دلار و مسکن بلکه در جامعه، دانشگاه ،بازار، مدارس و ورزش همه احساس آرامش می کنند.

وی ادامه داد: ما که کاری زیادی در این ۱۰۰ روز برای ورزش نکرده ایم و وزیر ورزش و جوانان هم آخری بود که توانستیم از این کوچه پرپیچ و خم پارلمان آن را عبور دهیم، اما می بینیم در والیبال، فوتبال ساحلی، فوتبال و سایر قسمت ها می بینیم که جوانان با شور و نشاط چه می کنند، این همه پیروزی برای آن است که سایه سیاست از روی ورزش برداشته شد.

روحانی اظهارداشت: آنها پیروزی می آفرینند یک عده هم می گویند روحانی متشکریم به هر حال باید از ملت عزیز متشکر باشیم، ما عضو کوچکی از ملت بزرگ هستیم و خدمت به این مردم افتخار برای ماست.

رییس جمهوری گفت: ما در فرهنگ کار زیادی نکردیم ولی چرا همه اصحاب فرهنگ خوشحال هستند؟ دلیل آن این است که فضای امنیتی را یک خرده کنار آوردیم و بقیه آن را هم نیز انشاء الله می بریم.

**دولت به همه وعده های خود پایبند است

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه همه باید دست به دست هم دهیم، گفت: مردم باید بدانند که همه امکانات در اختیار دولت نیست، دولت نمیتواند هر کاری انجام دهد و چارچوب وظایف دولت در قانون اساسی است اما رییس جمهور مسوول اجرای تک تک اصول قانون اساسی است.

وی با تاکید بر اینکه به تمام وعده هایی که به مردم داده، پایبند است، گفت:

من در مسایل سیاست خارجی، انسجام و وحدت راه طولانی پیش پای ما است.

**از نزاع خوشم نمی آید

رییس جمهوری تصریح کرد: اصلا از نزاع خوشم نمی آید، نزاع به نفع ملت نیست، برخی می خواهند پیروز شوند اما پیروز شدن با دعوا و رو در رویی به دست نمی آید، هر فرد و جناحی هنر خود را نشان دهد، خدمت بیشتر انجام دهد محبوبیت بیشتر می یابد.

مجری گفت: برخی هنرشان نزاع است که رییس جمهوری پاسخ داد: این بی هنری است. ما نیاز به انسجام داریم.

دکتر روحانی تاکید کرد که باید با قوای دیگر دست به دست هم دهیم که مجری گفت: اکنون که رابطه تان خیلی خوب است، ما سالهای عجیب و غریب را به خوبی به یاد داریم، رییس جمهوری افزود: روابط ما با سایر قوا بسیار خوب است.

**ایجاد آرامش در روابط بین قوا، افتخار دولت است

رییس دولت یازدهم توضیح داد: هم مجلس شورای اسلامی لطف دارد و هم قوه قضاییه اینگونه است، یکی از افتخارات ما این است که در این دولت آرامشی بین روابط قوا ایجاد شد در حالی که پیش از این تا مرز شکایت از یکدیگر در دادگاه پیش رفتند.

**رهبری مقتدر، عامل انسجام و وحدت

رییس جمهوری با یادآوری این نکته که مردم ما از اختلاف رنج و سودی نمی برند، گفت: البته عامل این انسجام و وحدت این است که رهبری مقتدر در این کشور داریم و همه قوا به رهبری احترام می گذارند.

دکتر روحانی با بیان اینکه رهبری هماهنگ کننده بین قوا است، اظهار داشت: البته امروز یک تعامل سازنده بین قوا وجود دارد، هنگامی که از تعامل سازنده با دنیا سخن می گوییم، فقط با دنیا نیست، نخست باید با خودمان تعامل سازنده داشته باشیم.

**از نقد رسانه ملی استقبال می کنیم

مجری پرسید: آیا این موضوع به دلیل کمی عقب نشینی شما در داخل و خارج نیست و با این شیوه آرامش ایجاد می کنید؟ از برخی موارد می گذرید، تاخیر زمانی می دهید تا فضا آرامتر شود، آیا این استراتژی و تاکتیک شما نیست؟

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امید، آرامش و کرامت را باید مد نظر قرار دهیم، گفت: در جامعه ما امید در حد بسیار عالی وجود دارد و آرامش نیز برقرار است. دولت هر کاری بتواند در مورد امید و آرامش مردم انجام می دهد.

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی بخشی از ایجاد کرامت است، گفت: همه باید به هم احترام بگذاریم، دولت از نقد بدش نمی آید، ما از رسانه ملی همیشه متشکر بودیم و اکنون نیز هستیم، رفتار رسانه ملی با این دولت نسبت به دولت های قبلی همچون ماه های آخر دولت های پیش است. بسیار راحت انتقاد می کند و این حق رسانه ملی و سایر رسانه ها است و اتفاقا نقد به نفع ما است.

رییس جمهوری ادامه داد: مگر ما معصوم هستیم؟ مگر ما خطا نمی کنیم؟ نقد اگر سازنده باشد به نفع همه است، رسانه ملی هم نقد کند ما از آن استقبال می کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: همه باید آستانه تحمل خود را بالا ببریم، همدیگر را تحمل کنیم و بدانیم با تحمل بیشتر، نفع بیشتر عاید این مردم می شود.

**همه قوا در چارچوب هدایت مقام معظم رهبری

رییس جمهوری، یادآور شد: اگر مجلس کمک نمی کرد، ارگان ها کمک نمی کردند، اگر مقام معظم رهبری کمک نمی کرد و اگر هدایت ایشان نبود، ما می رسیدیم، نمی رسیدیم؟

دکتر روحانی با بیان این که دست به دست هم دادیم و همه قوا به رهبری احترام کردیم ، گفت: چارچوب هدایت ایشان را قبول کردیم و پذیرفتم. امروز به حمد الله یک قدم خوب، پیش رفتیم.

** همه ملت ها از توافق هسته ای خوشحالند

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: من خوشحالم که همه دوستان ما در دنیا از این توافق خوشحالند.

دکتر روحانی، ادامه داد: به نظر من همه ملت ها هم خوشحالند، حالا یه رژیمی، ولش کن، آن رژیمی است که نامشروع بوده است و اشغالگر است و بنیانش بر ظلم، جور و دعوا و این هاست.

رییس جمهوری با تاکید بر این که در دنیا یک عده جنگ طلب هستند و ممکن است یکی دو کشور از روی اغراضی ناراحت باشند، اظهار داشت: ولی دنیا واقعا خوش حال است، ملت ها خوش حالند و آرامشی درست شد.

**جلوگیری از جنگ در سوریه اولین قدم سیاست خارجی دولت تدبیر و امید

دکتر روحانی، اضافه کرد: در سیاست خارجی، اولین قدمی که در منطقه برداشتیم و تلاش کردیم این بود که در سوریه جنگ نشود. این اولین قدم ما بود و نمی خواهم بگویم فقط قدم ما بود.

رییس جمهوری تصریح کرد: از تلفنی که بین من و آقای پوتین و همکاری هایی که آغاز شد و خیلی ها کمک کردند ما هم به سهم خودمان و خود دولت سوریه بیشترین کمک را کرد.

دکتر روحانی با بیان این که الحمد لله سایه جنگی که می توانست برای منطقه بسیار خطرناک باشد، گفت: از آن عبور کردیم و اصولا در این توافق اخیر می بینیم کل منطقه مقداری احساس آرامش می کند، احساس امید می کند.

مجری برنامه گفت: حتی کشورهای عربی

رییس جمهوری ادامه داد: کشورهای عربی هم حالا باید همه خوشحال باشند. من فکر می کنم توافق ژنو…

مجری برنامه : خبر به آنها نرسیده است ظاهرا به نظرم گفت و گوهای شما خیلی معطوف به آن نقطه نیست؟

دکتر روحانی گفت: چرا ما برای دوستان و همسایگان هم پیغام دادیم.

**توافق هسته ای به ضرر کشورها ی همسایه نیست

رییس جمهوری، اظهار داشت: من فکر می کنم به ضرر هیچ یک از همسایگان ما نیست، بعضی ها فکر می کنند جمهوری اسلامی ایران به دنبال ساخت بمب هسته ای است.

دکتر روحانی، خاطر نشان کرد: ایران هیچ وقت به دنبال ساخت سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح هسته ای نبوده است و فردا هم نخواهد بود.

رییس جمهوری، اظهار داشت: آن چه هدف ما است، توسعه و پیشرفت است که انشاء الله آن را دنبال خواهیم کرد تا به نتیجه برسیم.

**هیچ چیز پنهانی در توافق هسته ای نداریم

مجری برنامه پرسید که حالا که مرسوم است آخر قصه اگر آقای دکتر اجازه دهند برخی شائبه ها هست که در جزییات سند امضا شده ما و ۶ کشور چیزهایی است که در سند نیامده است؟ گزارشی آمریکا منتشر می کند که رقم ۴۰۰ میلیون برای دانشجویان ایرانی. آیا معنی خاصی دارد؟ و برخی هم می گویند که آن چه که در بیانیه منتشر کرده اند با سند خیلی متفاوت است؟ چیز پنهانی وجود ندارد؟

رییس جمهوری گفت: هیچ چیز پنهانی وجود ندارد.

روحانی گفت: سند توافق شما همین است؛ ضمیمه ممکن است اجرایی باشد و چیز پنهانی وجود ندارد ممکن است ضمیمه برای اجرای این مراحل باشد.

وی ادامه داد: به هر حال توافق این است که چند بانک در دنیا بتوانند فعالیت های بانکی ما را ساپورت و دنبال کنند، این که در این بانکها چگونه تعامل کنیم بعضی از موارد را که یک کمیته مشترکی است که این توافق را برای اجرایی شدنش دنبال و نظارت کند.

رییس جمهوری یادآور شد: ممکن است یک سند ضمیمه یا الحاقیه برای اجراداشته باشیم اما سند همین است که منتشر شده است، البته در این توافق مهم نیست در این ۶ ماه چه چیز انجام می گیرد، مهم این است که سر اصول ما توافق کردیم.

وی ادامه داد: یعنی حقوق هسته ای ایران طبق ان. پی. تی محفوظ است، ایران می تواند فعالیت غنی سازی داشته باشد که در مراحل آخر تمام تحریم ها برداشته خواهد شد این که کشورهای دیگر در مراحل نهایی با ایران همکاری هسته ای خواهند داشت.

روحانی گفت: آخرین بندش هم این است که بعد از توافق نهایی ایران همانند همه کشورهایی است که ان. پی. تی را امضا کردند و از حقوق خودشان استفاده می کنند.

رییس جمهوری تاکید کرد: بنابراین آنچه انجام گرفته، قدم بسیار مهم و مثبتی بوده است که البته راه طولانی در پیش داریم که این راه را با کمک مردم با هدایت مقام معظم رهبری انجام می دهیم و به نتیجه می رسیم.

***هم سانتریفیوژها می چرخد و هم زندگی مردم بهتر خواهد چرخید

رییس جمهوری گفت: هم سانتریفیوژها می چرخد و هم زندگی مردم بهتر خواهد چرخید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که شما بعد از توافق ژنو در نشست خبری از فعالان اقتصادی دعوت کردید که وارد عرصه شوند و گفتید که نوبت اقتصادی ها است که فعالیت کنند، این توافق چه تاثیری بر روی فعالیت های اقتصادی داخل کشور دارد؟ گفت: مقام معظم رهبری امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامیدند و تا حالا عمدتا همه در فضای حماسه سیاسی بودیم، البته در فضای اقتصادی هم حرکت هایی شروع شده، مردم و دولت هم شروع کرده است.

وی تاکید کرد: ولی حماسه از امروز به بعد باید شروع شود چرا که فضا مناسب تر شده است، اگر دیروز فضا این بود که فردا تحریم جدیدی اعمال شود، طبق این توافق، دیگر تحریم جدیدی نخواهد بود.

رییس دولت یازدهم اظهار داشت: اگر قبلا فضا اینگونه بود که ما مثلا در سرمایه گذاری ها در اشتغال، معلوم نیست فردا چه می شود، فضای آینده کاملا روشن تر شد.

*** تردید نکنید که فعالیت های اقتصادی بیشتر می شود

روحانی ادامه داد: شما از این به بعد، خواهید دید که توافقات با کشورهای خارجی، سرمایه گذاری ها در ایران بیشتر می شود، شما تردید نکنید که فعالیت های اقتصادی بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: شما می بینید در بازار بورس صف می بندند، هجوم می آورند مخصوصا آنجایی که مثل پتروشیمی و صنعت خودروسازی تحریم برداشته شده است.

رییس جمهوری گفت: این هجوم به سمت سرمایه برای ما فرصتی در بخش اقتصادی ایجاد می کند و همه تلاش این است که فضای کسب و کار را بیش از بیش بهبود ببخشیم و بخش خصوصی و دولتی فعال شود و همه دست به دست هم دهیم تا شاهد یک تحول بسیار خوب در کشور باشیم و من بسیار به آینده کشور امیدوارم.

روحانی یادآور شد: این گزارش به معنای تنها گزارش دولت به مردم نخواهد بود، هم گزارش کتبی خواهد بود و هم بخش های مختلف، وزرای مختلف گزارش های مربوطه را به مردم ارایه خواهند داد.

رییس جمهوری ادامه داد: قول ما به مردم این بود که در کنار اینکه سانتریفیوژها می چرخند زندگی مردم هم به راحتی بچرخد که امروز به این نقطه رسیدیم، هم سانتریفیوژهای ما می چرخند و هم از این به بعد زندگی مردم خواهد چرخید.

وی تصریح کرد: وضع کشاورزان و کارگران بهتر خواهد بود، به هر حال در همه زمینه ها ما شاهد رونق خواهیم بود.

رییس جمهور در پاسخ به سوال مجری که سوال کرد نسبت دولت شما با فرهنگ چطور تعریف می شود، فرهنگ دولتی برای بعضی ها امر ممدوحی می شود، که رییس جمهوری پاسخ داد: فرهنگ دولتی نمی خواهیم ولی دولت فرهنگی انشاء الله را می خواهیم.

مجری ادامه داد: یک مقداری توضیح دهید که شما می خواهید فاصله بگیرد در واقع حضور دولت، یعنی اینکه تقریبا دولت در همه جا حضور دارد دیگر بخش خصوصی فرهنگ جای چندانی برای تنفس ندارد نمی خواهم چندان اغراق کنم ؟

رییس جمهوری ادامه داد: سیاست این دولت این است که مداخلاتش را در امر فرهنگ به حداقل ممکن برساند البته یک بخشی از فرهنگ آموزش و پرورش، دانشگاه ها، ورزش، ارشاد و خیلی از بخش های مختلف دیگر یعنی فرهنگ به معنای عام کلمه دولت به عنوان وظیفه حضور دارد.

روحانی ادامه داد: اما در جایی که دخالت دولت ضرورت نداشته باشد حتما خودش را کنار می کشد. تصدیگری دولت در امر فرهنگ باید به حداقل ممکن برسد. در بخش های مختلف صاحبان فرهنگ باید بیایند و بخش های مختلف فرهنگ را برعهده بگیرند.

رییس جمهوری ادامه داد: قانون باید جهت گیری های فرهنگی را مشخص کند.

وی افزود: من یک نکته ای را می خواهم بگویم، ما به صاحبان فرهنگ اعتماد کنیم، صاحبان فرهنگ در این کشور فرهیختگان و بزرگان ما هستند. بعضی ها در برخی موارد خیلی به آنها بی اعتمادی نشان داد ه اند به نویسندگان و فیلم سازان خود اعتماد کنیم.

روحانی یادآور شد: ما در همین ۱۰۰ روز خیلی از کتاب هایی که ممنوع شده بود و می شد آزاد شوند، آزادشان کردیم. خیلی از نویسنده ها ممنوع القلم شده بودند و ما آنها را به صریح القلم تبدیل کردیم بروند قلم بزنند و هر چه می خواهند بنویسند البته در چارچوب قانون و خود آنها اهل این کشور هستند و وطن دوست هستند و علاقه مند به این کشور هستند.

رئیس جمهور افزود: خیلی از کتاب ها، خیلی از فیلم ها و مقررات دست وپا گیر را در حال کم کردن و روان سازی آن هستیم. هم در بخش اقتصاد به دنبال کم کردن مقررات دست و پا گیر را کم و روان سازی می کنیم و هم در بخش فرهنگ کم و روان سازی می کنیم. فضای امنیتی را از فرهنگ باید کنار می زدیم همانطور که گفتم قدم به قدم کنار بگذاریم. کالاهای فرهنگی را باید بیشتر اقتصادی کنیم.

وی گفت: دولت نظرش این است که هیچ فیلتری بهتر از افکار عمومی مردم نیست فیلم و هنر خوب را مردم می بینند.

مجری خطاب به رییس جمهوری گفت اگر مردم بگویند این چه فیلمی است این چه کتابی است رییس جمهوری گفت: وقتی یک فیلم ساختند، مردم نرفتند ببینند، بی اعتنا شدند فیلم ساز خودش می داند که باید چکار کند.

وی ادامه داد: من نمی خواهم بگویم ما در امور فرهنگی نباید قانون داشته باشیم قانون شفاف باید وجود داشته باشد اما مداخلات دولت باید به حداقل برسد و ما باید بتوانیم در امر فرهنگ و انجمن های فرهنگی و صنفی اعتماد کنیم و آنها خودشان صلاحیت شان از خیلی کارمندان دولتی که می خواهند مداخله کنند بیشتر است.

روحانی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه احیای اخلاق یکی از شعارهای شما بود، گفت: ما به دنبال احیای اخلاق هستیم، الحمدالله این احیای اخلاق را شاهدیم و می بینیم این اخلاق دارد احیا می شود. البته می توان گزارش را در بخش های دیگر نیز ارائه داد اما من نمی خواهم بینندگان عزیز خود را که این برنامه را مشاهده می کنند، خسته شوند.

روحانی در پایان سخنان خود با تشکر از مجریان برنامه گفت: من فکر می کنم که خیلی سوالات را شما مطرح کردید ان شاءالله ما باز هم در فرصت ها و مقاطع آینده به عنوان خادم مردم در خدمت مردم خواهم بود و گزارش خواهم داد و راجع به ۱۰۰ روز هم بقیه همکاران می آیند و به مردم گزارش می دهند ممکن است سؤالات دیگری برای مردم مطرح باشد که ما به آن پاسخ خواهیم داد.

رئیس جمهور ادامه داد: من در پایان می خواهم از مردم بسیار خوب و عزیز تشکر کنم من به مردم عزیز می خواهم بگویم که ما این راه را با هم شروع و آغاز کردیم. آمدیم تا ۲۴ خرداد ۹۲ و مردم که حماسه بزرگی را آفریدند و بعد از اعلان نتیجه انتخابات مردم در خیابان ها چه کردند. شادی و امید آفریدند و تا امروز مردم در کنار دولت بودند و دولت در کنار مردم بوده است.

وی گفت: من به مردم عزیز عرض می کنم ما با هم خواهیم بود درکنار هم خواهیم بود با کمک مردم این دولت مسیر را ادامه می دهد و تا پایان کار در کنار هم فعال خواهیم بود و دست به دست هم خواهیم داد.

روحانی گفت: من سپیده را می بینم، سپیده ای که منجر به صبح روشنایی خواهد شد من توسعه را برای سال های آینده ای این کشور به خوبی می بینیم، ما کشور بسیار بزرگ و غنی ای هستیم دومین منابع گاز دنیا اینجاست، چهارمین منابع نفت دنیا اینجاست، ۶۰ تنوع معدنی در این کشور است و ما پانزدهمین در سطح دنیا، ما از نظر نیروی انسانی بسیار قوی هستیم دانشمندان، اندیشمندان ، فرهیختگان بسیار داریم.

رییس جمهوری یادآورشد: انرژی هسته ای گوشه ای کوچک است که فرهیختگان ما انجام دادند مردم ما حتما آن صبح را خواهند آفرید.

روحانی گفت: مردم در سایت ها و جاهای مختلف با بیان زیبای خود گفتند « روحانی متشکریم» من می خواهم به همه ملت ایران بگویم « مردم از شما متشکرم».

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: