مشاهده مطلب

      ۱۵ اسفند ۱۳۹۱      ۰             1814      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post
آیت‌الله مهدوی‌کنی در اجلاس خبرگان رهبری:

من دخالت نمی‌کنم که بگویم چه کسی کاندیدا شود یا نشود

آیت‌الله مهدوی کنی در افتتاحیه سیزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری (دوره چهارم) که صبح امروز (سه‌شنبه) در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد، طی سخنانی ضمن خیر مقدم به اعضای خبرگان رهبری گفت: امیدواریم تلاش‌ها و پیشنهادهایی که اعضای خبرگان رهبری برای کشور داشتند، موجب تاثیر شود.

 

* روحانیت همانطور که علت محدثه انقلاب بود، علت مبقیه آن نیز هست

آیت‌الله مهدوی کنی با تاکید بر وجوب حفظ نظام و انقلاب، تصریح کرد: روحانیت قبل از انقلاب اسلامی نیز در صحنه بود و با رهبری امام موجب پیروزی انقلاب شد؛ همانطور که روحانیت علت محدثه انقلاب بوده است، علت بقای آن نیز خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما به عنوان یک مسلمان، مومن و ایرانی وظایفی برای حفظ نظام و معارف اسلامی داریم، تصریح کرد: ما باید به عنوان مسلمان در مجلس خبرگان رهبری که تکلیف‌مان روشن است برای ارزش‌ها و خدا قیام کنیم؛ البته این قیام رسمی نیست کنایه است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام برای دفاع از دین و فرهنگ قیام الی الله کرده‌اند، افزود: این قیام مثنی و فرادا بود؛ مثنی کنایه است و کار جمعی است.

آیت‌الله مهدوی کنی با تاکید بر اهمیت حضور روحانیت در صحنه برای دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی گفت که روحانیت برای دفاع از دین و معارف دین وظیفه دارد.

وی با اشاره به آیاتی از سوره حج گفت: خداوند در سوره حج آیه‌ای را مطرح کرده که اینگونه تفسیر شده است اگر شما خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری خواهد کرد؛ لذا ما اگر یاری خدا را می‌خواهیم باید خدا را یاری کنیم.

آیت‌الله مهدوی کنی حفظ مومنین را به معنای یاری خداوند توصیف کرد و گفت: انقلاب اسلامی با همین معلول‌ها به پیروزی رسید و اگر مردم در صحنه نبودند انقلاب به پیروزی نمی‌رسید؛ واقعا انقلاب ما معجزه‌ای از طرف خدا بوده است.

* باید حق مردم را در نظر بگیریم

وی با بیان اینکه اگر ما ارتباط با مردم را قطع کنیم مسلما لطف خدا شامل حال ما نخواهد شد، گفت:‌ باید حق مردم را در نظر بگیریم چرا که آنها ولی نعمت ما هستند. امام درباره نقش و حضور مردم در پیروزی انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس تعارف نمی‌گفت بلکه حضور مردم مؤثر بود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ۸ سال جنگ تحمیلی گفت:‌در دوران جنگ قیمت نفت کمتر از ۷ دلار بود و ما برای خرید سلاح گرفتاری داشتیم اما استقامت مردم موجب پیروزی ما در جنگ شد.

آیت‌الله مهدوی کنی با اشاره به تشییع پیکر امام راحل و حضور میلیونی مردم در این مراسم تشییع گفت: در آن روزها برای معالجه به خارج رفته بودم، طبیب من تشییع جنازه را دیده بود و برایش قابل تصور نبود که برای یک انسان چنین تشییعی برگزار شود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر ما راه امام (ره) را انتخاب کنیم برکات زیادی عاید ما خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم کار جمعی برای حفظ نظام اسلامی اظهار داشت: یکی از اسامی روز قیامت یوم‌الجمع است. همه می‌بینند که در دنیا چه کرده‌اند.

آیت‌الله مهدوی کنی افزود: انسان برای مسئله فعلی و آینده خود مسئولیت جمعی دارد و نسبت به کسانی که با آنها زندگی می‌کند، یک تعهد دارد و همه به گردن یکدیگر حق دارند.

وی با بیان اینکه مسئولیت جمعی بدون فکر جمعی نمی‌شود، اظهار داشت: مجلس خبرگان محل تجمع علماست و ما قبول کردیم با همدیگر کار کنیم و از این موضوع هم پشیمان نیستیم و هر از گاهی دور هم جمع می‌شویم و حضور ما در صحنه مهم است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: امام تاکید داشتند که علما حتی اگر حرف سیاسی هم نمی‌زنند دور هم جمع شوند. چرا که خود این حضور و دور هم جمع شدن مهم است و ما باید قدر آن را بدانیم.

 

* خبرگان در صیانت و نظارت بر رهبری نقش غیرقابل انکار دارند

وی با تاکید بر اینکه تجمع خبرگان برای حفظ نظام و رهبری مهم است، تصریح کرد: خبرگان مسئولیت انتخاب رهبری به عنوان رکن رکین نظام را دارد و در صیانت و نظارت بر رهبری نقش غیرقابل انکاری دارد و لذا مهم است که برای حفظ نظام با هم باشیم و این را در عمل نشان دهیم.

 

* حضرت امام به احترام رای ملت در برابر رفتارهای بنی صدر صبر می‌کرد

رئیس‌مجلس خبرگان رهبری گفت: حضرت امام به احترام رای ملت در برابر رفتارهای بنی‌صدر صبر کرد و حتی هیئت حل اختلاف تشکیل دادیم که سه ماه کار کردیم و امام فرمودند بروید اختلافات را حل کنید و برای مردم نگرانی درست نکنید. اما بنی‌صدر گوش نکرد و وقتی خیلی شلوغ کرد و تخلفات او ثابت شد، امام فرمودند موضوع را اعلام کنید.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: امام فرمودند این خوب نیست که اولین رئیس‌جمهور اسلامی ایران این طور با عزل یا عدم کفایت از صحنه برود اما آخر وقتی دیدند که موضوع اصلاح نمی‌شود،‌ وی را عزل کردند و مجلس به او رای عدم کفایت سیاسی داد.

آیت‌الله مهدوی کنی افزود: این از اشتباهات انسان است که در کشوری که ولایت فقیه و روحانیت هست و مردم مسلمانند و بر مبنای اسلام، انقلاب کردند افراد جایگاه خود را به درستی نشناسند.

وی با تاکید بر لزوم تعامل قوا و حل اختلافات اظهار داشت: اکنون که انتخابات در پیش است ایجاد نگرانی برای مردم سبب می‌شود که در انتخابات کم شرکت کنند.

* مسئولان فضای حضور حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند

آیت‌الله مهدوی کنی گفت:حضور حداکثری مردم در انتخابات و همراهی آنان با نظام مهم است و علما، ائمه جمعه و خبرگان و مسئولان باید فضایی ایجاد کنند که به حضور حداکثری مردم در انتخابات منتهی شود.

وی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات، الزاماتی نیز برشمرد و گفت: ما باید حق مردم را رعایت کنیم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: حضرت علی (ع) در نامه به مالک اشتر که به عنوان منشور حکومت ثبت شده، می‌فرماید مردم یا برادر دینی تو و یا آحاد جامعه هستند که حقوقی دارند و باید این حقوق رعایت شود.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی برای سلطه و زور نبود بلکه برای پیاده کردن اسلام و رعایت حقوق مردم بود.

* باید مشکلات و تحریم‌ها را به درستی مدیریت کنیم

رئیس مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت:‌ مسئولان باید طوری کنند که مردم اطمینان یابند اگر مشکلاتی وجود دارد از خارج تحمیل شده‌ است.

وی افزود: نمی‌گویم همه مشکلات بیرونی است و ممکن است برخی اشکالات از امثال من باشد و ما نیز نباید آنها را نادیده بگیریم و بگوییم که مشکل نیست چون مردم ما فهیم هستند. اما باید بگوییم که در برابر مشکلات باید بردباری کنیم تا حل شود.

مهدوی‌کنی افزود: اول انقلاب هم مشکل جنگ تحمیلی بود اما آن را خوب مدیریت کردیم و حالا هم باید مشکلات و تحریم‌ها را مدیریت کنیم تا از این وضعیت عبور کنیم.

* من دخالت نمی‌کنم که بگویم چه کسی کاندیدا شود یا نشود

رئیس مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش به بحث انتخابات ریاست جمهوری و شوراها نیز پرداخت و گفت: عده‌ای در انتخابات کاندیدا هستند و من دخالت نمی‌کنم که بگویم چه کسی کاندیدا شود و چه کسی کاندیدا نشود اما طبق قانون هر کسی نمی‌تواند رئیس‌جمهور شود.

* کسانی که صلاحیت ورود به انتخابات را ندارند، وقت شورای نگهبان و وزارت کشور را نگیرند

وی بر همین اساس به کسانی که صلاحیت ورود به عرصه انتخابات را ندارند، توصیه کرد که از ورود به این عرصه پرهیز کنند تا وقت شورای نگهبان و وزارت کشور گرفته نشود و بعد معلوم شود نمی‌توانند کاندیدا شوند.

* وقتی دیدم همه می‌گویند که می‌خواهند کاندیدای انتخاب شوند، من هم به شوخی گفتم اگر شلوغ کنید من هم می‌آیم

وی با اشاره به حضور افراد مختلف تحت عنوان احساس تکلیف برای انتخابات ریاست جمهوری به ذکر جمله‌ای جالب پرداخت و گفت: وقتی دیدم هر کس می‌گوید من می‌آیم من هم به شوخی گفتم که اگر شلوغ کنید من هم می‌آیم.

 

* مردم حتی با وجود گرانی، در ۲۲ بهمن «مرگ بر آمریکا» گفتند

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: در ۲۲ بهمن امسال دیدیم که همه مردم با سلائق مختلف و با وجود مشکلات برای تجدید پیمان با نظام و رهبری به میدان آمدند و حتی کسانی که با دیدن ما می‌گفتند که مشکلاتی چون گرانی وجود دارد، باز هم شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دادند.

مهدوی کنی گفت: مردم دو لایه دارند که لایه درونی آنها علاقه به اسلام و انقلاب و رهبری است و لایه دیگر آنها همین زندگی عادی است و ما باید این نعمت را حفظ کنیم.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: