مشاهده مطلب

      ۲۹ آبان ۱۳۹۵      ۰             7271      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post
جانشین فرمانده ناجا:

مرز مهران برای بازگشت زائران اربعین حسینی آمادگی کامل دارد

مهران- ایرنا- جانشین فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به آمادگی کامل مرز مهران برای ورود زائران اربعین به کشور، گفت: تمهیدات لازم در بخش حمل و نقل، اسکان و تغذیه برای بازگشت زائران در مرز و شهر مهران اتخاذ شده است.

به گزارش ایرنا، سردار سرتیپ پاسدار «اسکندر مؤمنی» شامگاه جمعه در قرارگاه ستاد اربعین سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام در پایانه مرزی مهران افزود: هم اکنون نیروهای انتظامی با همکاری ستاد اربعین، سهولت و روانسازی جاده های ایلام را در دستور کار خود قرار داده اند تا زائران بتوانند براحتی به شهرهای خود باز گردند.
وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی از ظرفیت تمامی نهادهای کشور برای آسایش زائران استفاده می کند، اظهار کرد: سپاه پاسداران و بسیح مردمی استان ایلام در این ارتباط با آمادگی کامل، با ستاد اربعین و نیروی انتظامی همکاری می کنند.
به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم اکنون ۶۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس را در مرز مهران مستقر کرده تا در سریعترین زمان ممکن زائران را به شهرهای نزدیک از جمله کرمانشاه، همدان و اندیمشک منتقل کند.
سردار مؤمنی ادامه داد: ترافیک مسیر مهران- ایلام از نکات مهم برای تردد آسان زائران اربعین حسینی است که باید نیروهای پلیس راه و راهور ناجا در این راستا توجه بیشتری داشته باشند.
وی تأکید کرد: برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در مرز و بروز ترافیک در مسیر، امکانات اسکان موقت بیش از ۱۰ هزار نفر در دو ترمینال برکت و اربعین توسط سپاه و جمعیت هلال احمر ایلام فراهم شده است.
فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) ایلام نیز در این نشست گفت: امکان اسکان هشت تا ۹ هزار زائر در موکب ها و اردوگاه سپاه در پایانه مرزی مهران فراهم شده و در صورت نیاز، این امکانات تا مرز ۱۲ هزار نفر در هر شب نیز قابل افزایش است.
سردار سرتیپ دوم پاسدار سیدصادق حسینی با اشاره به اینکه از ابتدای آغاز سفر زائران اربعین حسینی، ۱۳۰ آشپرخانه خانگی برای تأمین غذای مورد نیاز زائران از سوی سپاه تجهیز شده است، افزود: اسکان و تأمین امکانات رفاهی برای زائران در ۱۳ موکب (ایستگاه صلواتی) سپاه در مرز مهران دایر شده است.
فرمانده انتظامی استان ایلام نیز در این نشست، گفت: از ۱۱ آبان مصادف با اول ماه صفر تاکنون حدود ۹۰۰ هزار نفر از مرز مهران با مجوزهای قانونی وارد خاک کشور عراق شده اند.
سردار سرتیپ دوم نورعلی یاری افزود: حضور زائران در راهپیمایی بزرگ اربعین پیامی مهم برای نظام سلطه در اهمیت شکوه همبستگی مسلمانان است.
به گفته وی، سازمان های مختلف از جمله نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج برای قدردانی از این شکوه و همبستگی، بسیج گونه از ابتدای آغاز تردد زائران تاکنون با هم تعامل و همکاری تنگاتنگی داشته و در مسیر خدمت رسانی به زائران گام برداشته اند.
بر اساس اعلام ستاد مرکزی اربعین، بیش از یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر از مرزهای مهران، شلمچه و چذابه برای شرکت در آین اربعین به کشور عراق سفر کردند.
مرز مهران در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام به دلیل کوتاهی مسیر و نزدیکی به شهرهای مذهبی عراق و امنیت مطلوب، مهمترین کانون تردد زائران به عتبات عالیات محسوب می شود.
راهپیمایی اربعین، پیاده روی مسلمانان و آزادیخواهان کشورهای مختلف در عراق به طرف کربلا به مناسبت اربعین حسینی است.
جمعیت حاضر در این راهپیمایی همه ساله میلیون‌ها نفر تخمین زده می‌شود.
زائران ایرانی مسیر ۸۰ کیلومتری نجف مقدس تا کربلای معلی را برای پیاده ‌روی انتخاب می‌کنند در این مسیر به تعداد یکهزار و ۴۵۲ ستون (عمود) برای راهپیمایان پیش بینی شده که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.
با متوسط پیاده روی هفت تا هشت ساعت در هر روز، فاصله شهر نجف تا کربلا را می توان در سه تا چهار روز با پای پیاده طی کرد.

منبع خبر : خبرگزاری ایرنا

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: