مشاهده مطلب

      ۱۷ آبان ۱۳۹۳      ۰             4958      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی حکمی با تقدیر از تلاش‌های خستگی ناپذیر و دلسوزانه‌ مهندس عزت‌الله ضرغامی، آقای محمّد سرافراز را برای یک دوره ‌پنج ساله به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری ایران منصوب کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این حکم با اشاره به مسئولیت تاریخی رسانه ملی در حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی تأکید کردند: سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، وظیفه گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده داشته و به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه‌ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت‌های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست‌های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد.

متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است؛

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای محمّد سرافراز دام توفیقه

با پایان یافتن دورهٔ مسئولیت جناب آقای مهندس سیّد عزت الله ضرغامی که با تلاش و کوششی خستگی ناپذیر و دلسوزانه و مبتکرانه همراه بود، جنابعالی را با توجه به صلاحیت‌هایی که بحمدالله از آن برخوردارید و با آگاهی از تجربه طولانی مدیریتی‌تان در رسانه ملّی و آشنایی‌های گسترده‌تان با این مجموعهٔ بزرگ و مهمّ برای یک دورهٔ پنج ساله به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم.

سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، با تکیه بر فعالیت‌ها و برنامه‌های حرفه‌ای پیشرفته و عمیق رسانه‌ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد. مسئولیت تاریخی رسانه ملّی در مقطع کنونی، حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی است. «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» آحاد جامعه در مسیر اهداف بلند نظام اسلامی، در گرو آگاهی و معرفت عمیق و گستردهٔ عمومی و نیازمند پیوند با سرچشمه‌های تولید فکر ناب دینی و خیل دلبستگان فرهیخته و پرانگیزهٔ انقلاب اسلامی است.

سازمان صدا و سیما همچنین به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه‌ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت‌های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست‌های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد. اهمّ راهبردهایی که انشاء‌الله خواهد توانست رسانه ملّی را در اجرای این مسئولیت بزرگ یاری رساند، به پیوست ابلاغ می‌شود.

در پایان لازم می‌دانم از جناب آقای مهندس ضرغامی و همکاران ایشان که توانستند رسانهٔ ملّی را در دورهٔ مسئولیت خود به پیشرفتی چشمگیر برسانند که بتواند در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقشی مؤثر ایفاء کند، صمیمانه تشکر کنم.
از درگاه خداوند منان توفیق جناب عالی را که مفتخر به انتساب به خانوادهٔ شهیدان معزّز انقلاب اسلامی می‌باشید در انجام این مأموریت خطیر و حساس با تکیه بر عنایات الهی خواستارم و برای شما و همکاران محترمتان دعا می‌کنم.

سیّد علی خامنه‌ای
۱۵ آبان ۱۳۹۳

سرافراز پنجمین رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی بعد از صادق قطب‌زاده، محمد هاشمی، علی لاریجانی و سید عزت‌الله ضرغامی است.

درباره محمد سرافراز رئیس جدید سازمان صدا و سیما

محمد سرافراز مدیر شبکه‌های پرس تی وی، هیسپان تی وی، معاونت برون‌مرزی صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی است. او دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت و به زبان‌های انگلیسی و عربی مسلط است.

او کتابی به زبان عربی با موضوع تکفیری‌ها نوشته که در میانه دهه هشتاد در بیروت منتشر شده است. شبکه پرس تی وی، العالم، آی فیلم و هیسپان تی وی چهار شبکه‌ای است که وی آن‌ها را در سال‌های اخیر در مجموعه سازمان صدا و سیما راه‌اندازی کرده و با این شبکه‌های استانداردهای تلویزیون را تغییر داد.

سرافراز برادر دو شهید است. برادر بزرگ او جواد سرافراز مسئول دفتر دکتر سیدمحمد بهشتی بوده و به همراه وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ به شهادت می‌رسد. برادر دیگر سرافراز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است. پدر وی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل سرافراز نیز نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود.

سرافراز که از زمان محمد هاشمی در سازمان صدا و سیما حضور داشته و از قدیمی‌ترین مدیران این رسانه است، ‌‌چهره‌ای پاک شناخته می‌شود. او فردی جدی و ساده زیست است. سال‌های طولانی ـ و شاید هم تا همین حالا ـ در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کرده است. اتومبیل او برای سال‌ها یک پژو ۴۰۵ بوده و در بیشتر مواقع شخصاً رانندگی می‌کرده است. شاید همین سلامت مالی سبب شده در طول سال‌های طولانی حضور در این مسئولیت، همچنان مدیر یکی از بخش‌های مهم صدا و سیما بماند و بر خلاف دیگران، از سمت خود حذف نشود.

در تمامی حوزه‌هایی که وی فعال بوده، تمامی امور زیر نظر خود وی اداره می‌شده است. در معاونت برون مرزی که وی سال‌ها آن را اداره می‌کرده، برای دوره‌ای طولانی هیچ مدیری صاحب «حکم» نبوده و هنوز هم تمامی امور زیر نظر خود وی کنترل می‌شود.

معاونت برون‌مرزی نام یکی از معاونت‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که به زبان‌های گوناگون برای مخاطبان خارج از ایران برنامه پخش می‌کند. این معاونت شامل تعدادی شبکه رادیویی و تلویزیونی و نیز پایگاه‌های اینترنتی متعدد است.

راه‌اندازی پرس تی وی در سال ۸۶

شبکه تلویزیونی پرس.‌تی‌وی از یازدهم تیرماه سال ۸۶ راه اندازی شد و فعالیت خود را آغاز نمود. البته وب سایت این شبکه قبل از این تاریخ راه اندازی شده بود. وب سایت به عنوان منبعی جهت ارزیابی نیروهای ما مورد استناد قرار می‌گرفت.

پرس.‌تی.وی اولین شبکه انگلیسی زبان ایرانی است که‌ ۲۴ ساعته به پخش اخبار می‌پردازد. پایگاه اصلی این شبکه در تهران است و خبرنگاران مقیم بسیاری در نقاط استراتژیک و مهم جهان مستقر کرده است. پرس.‌تی.وی با شعار «خبر از نگاه جدید» در بین مخاطبان کشورهای مختلف به ویژه آمریکایی‌ها پس از گذشت کمتر از یک سال از آغاز فعالیتش جایگاه درخور توجهی را یافته است.

محمد سرافراز، مدیر شبکه پرس.‌تی.وی در مصاحبه‌ای به بررسی بخشی از موضوعات پیرامون این شبکه بین‌المللی پرداخت و معتقد بود که پرس.‌تی.وی یک پروژه ملی است و نیازمند توجه بیش از پیش مسئولین کشور است.

شبکه پرس تی وی از تعداد زیادی نیروی انگلیسی زبان بهره می‌برد که مطابق استانداردهای بین‌المللی جذب و مشغول به کار شده‌اند. ما در این خصوص از داخل و خارج از کشور فراخوان زدیم و در مرحله بعد نیروهای داوطلب را گزینش نمودیم. در ‌‌نهایت نیز از بین افراد متقاضی تعدادی انتخاب شدند و پس از طی دوره‌های مختلف گویندگی، دبیری خبر و… وارد سیستم و شبکه شدند.

از زمان راه اندازی شبکه و به طور متوسط ماهی ۲/۵ میلیون نفر از سایت شبکه بازدید می‌کنند. این بازدید‌ها با گذشت زمان افزایش یافته‌اند. به عنوان مثال در ماه گذشته به طور متوسط، روزانه ۹۰۰۰۰ نفر از سایت شبکه بازدید نموده‌اند که این آمار قبلا روزانه ۷۵۰۰۰ نفر بوده است.

معمولا۵۰ درصد بازدیدکنندگان سایت شبکه از ایالات متحده آمریکا بوده‌اند. این نسبت تا کنون بر هم نخورده و ثابت مانده است. کاربرهای آمریکایی شناسنامه دارند ومشخصات کلی هر فردی که وارد یک سایت می‌شود به طور کامل مشخص است. همین مسئله عمل آمارگیری را تسهیل می‌کند. اینکه بدانیم فرد بازدید کننده از شبکه دارای چه سنی است، در کدام ایالت زندگی می‌کند، و فاکتورهایی مانند موقعیت اجتماعی، تحصیلات، رنگ پوست و در آمد سالانه وی مشخص باشند کمک شایانی به طبقه بندی اطلاعات می‌کند. در این خصوص از میان سه میلیون امریکایی که تا کنون وارد وب سایت شده‌اند آمارهایی به دست آورده‌ایم.

بر این اساس مردهای آمریکایی ۵۰ درصد بیشتر از زنان آمریکایی از وب سایت شبکه بازدید می‌کنند و این استقبال چند دلیل عمده دارد. یکی از این دلایل شرایط زمانی خاصی است که در آن قرار داریم. ایران در کانون خبری و رسانه‌ای دنیا قرار دارد. فعالیتهای تبلیغاتی شبکه‌هایی مانند فاکس نیوز و CNN علیه جهموری اسلامی ایران روز به روز افزایش می‌یابد. روزی نیست که این شبکه‌های مطلبی علیه ایران منتشر نکنند. همین مسأله به صورت خودکار مخاطب را به تکاپو می‌اندازد که طرف مقابل چه حرفی برای گفتن دارد و نظر ایران در خصوص این هجمه‌های رسانه‌ای چیست.

دلیل دیگر اینکه ما برخی اخبار و مطالب را با نگاه دیگری به مخاطبان عرضه می‌کنیم. بر این مبنا مخاطب آمریکایی و غربی تاکنون اخباز مربوطبه عراق، فلسطین و تا حدی لبنان را به گونه‌ای دیگر دریافت نموده بود. شبکه‌های غربی نیازهای ملت فلسطین را در اخبار خود انعکاس نمی‌دهند و به عنوان مثال می‌گویند که در واکنش به حملات فلسطینیان صهیونیست‌ها واکنش نشان دادند. از این رو حقایق موجود در این مناطق از سوی شبکه‌های خبری آمریکایی و غربی به صورت وارونه جلوه داده می‌شود.

پرس تی وی از نقاط مختلف جهان پخش زنده تلویزیونی دارد. در کشورهایی مانند سوریه و لبنان ما برنامه‌های ثابت و زنده‌ای را پخش می‌کنیم. در اروپا نیز ما از لندن اجرای برنامه زنده داریم. اخیرا نیز بخش مونیتورینگ شبکه BBC برنامه‌های شبکه پرس تی وی را مورد آنالیز و تحلیل قرار داده است. همچنین در آمریکا امکان پخش برنامه‌های ما از واشنگتن وجود دارد و سعی در گسترش آن به دیگر نقاط داریم. مجوز فعالیت‌های رسانه‌ای ما در آمریکا با محدودیت مواجه است.

ما در این راستا مجبور هستیم از طریق کانال‌های واسطه عمل کنیم. شبکه پرس تی وی به طور کامل سخنرانی رئیس جهمور و مجموعه حوادث دانشگاه کلمبیا را پخش نمود. این در حالیست که شبکه‌هایی مانند CNN قسمتهایی از آن را پخش کردند. همچنین ما تلاش کردیم که خبر نگار ما با CNG در محل سخنرانی حاضر شود تا امکان پخش مستقیم وقایع دانشگاه کلمبیا نیز فراهم شود اما این اتفاق نیافتاد و خبر نگار ثابت ما به محل نرسید. در هر صورت ما در انعکاس سخنان رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان سیاست خارجی کشور تا حدی فعالانه عمل کرده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم این روند را تقویت نماییم.

راه‌اندازی شبکه ۲۴ ساعته عربی فیلم در سال ۸۸

شبکه آی‌فیلم با تلاوت سوره کوثر در شب عید سعید فطر کار خود را آغاز کرد. این شبکه بناست به طور ۲۴ ساعته برای مردم کشورهای عرب‌نشین دنیا فیلم و سریال‌های ایرانی را به زبان عربی پخش کند.

محمد سرافراز درباره راه‌اندازی شبکه تلویزیونی ۲۴ ساعته عربی فیلم و سریال گفت: خوشبختانه امسال بودجه اولیه برای راه‌اندازی این شبکه اختصاص داده شده و در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم. فیلم‌ها و سریال‌ها را برای دوبله عربی جمع‌آوری می‌کنیم. علاوه بر آن سیستم فنی این شبکه جدید است.

وی درباره زمان راه‌اندازی این شبکه عربی گفت: این شبکه قطعاً امسال راه‌اندازی می‌شود، اما تازه بودجه اولیه اختصاص داده شده و هنوز بودجه کل ارائه نشده است. به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیق بگویم.

سرافراز درباره برنامه‌های این شبکه ۲۴ ساعته عربی گفت: تولیدات این شبکه خیلی زیاد نیست و بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های مناسب و برگزیده را انتخاب، دوبله و پخش می‌کنیم. علاوه بر پخش فیلم و سریال‌ها، برنامه‌های نقد با حضور دست‌اندرکاران تولیدات نمایشی و کار‌شناسان تولید می‌شود.

معاون برون مرزی خاطر نشان ساخت: شبکه سحر سعی دارد مسائلی را که درست منعکس نشده تحلیل کند. به همین دلیل مرتب نسبت به این شبکه واکنش نشان می‌دهند. البته ما تنها به پخش چند ساعت برنامه به زبان آذری قانع نیستیم و قصد داریم با تقویت فرستنده‌ها و پوشش تصویری آن منطقه را تحت پوشش شبکه قرار دهیم.

مسدود شدن حساب بانکی پرس‌تی‌وی در سال ۸۹

محمد سرافراز افزود: پرس تی وی شرکتی است در لندن که براساس قوانین انگلیس به ثبت رسیده است و مطابق قانون آن کشور نیز فعالیت رسانه‌ای می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت وابستگی مستقیم به شبکه پرس تی وی در تهران ندارد، اظهار داشت: کشورهای غربی و به ویژه انگلیس اقدامات خلاف قانون خود را عموما از طریق اهرم‌های اقتصادی و بانکی پیگیری می‌کنند و تاکنون در چند مورد بعضی از حساب‌های مربوط به این شبکه را در بانک‌های مختلف تعطیل کردند.

معاون برون مرزی رسانه ملی با بیان اینکه به روش‌های مختلف برای شبکه پرس تی وی محدودیت ایجاد می‌کنند، ادامه داد: شدت ضربه به تصویربردار به گونه‌ای بود که پس از اصابت به زمین، دوربین فیلمبرداری وی که چندی هزار پوند ارزش داشت، آسیب جدی دید.
پرس تی‌وی با بودجه ۲۵ میلیارد تومانی در ۱۱ تیر ۱۳۸۶ با حضور محمود احمدی‌نژاد افتتاح شد. پرس تی‌وی پس از مدت‌ها پخش آزمایشی برنامه‌ها از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقهٔ روز ۱۱ تیر ۱۳۸۶ (۳ ژوییه ۲۰۰۷) به وقت تهران به طور رسمی پخش برنامه‌های خود را شروع کرد.

راه‌اندازی تلویزیون اسپانیولی زبان در سال۹۰

محمد سرافراز در جریان بهره‌برداری از رادیو آران در ۲۸ خرداد سال ۹۰ گفت: تهیه و تولید برنامه‌های این شبکه مراحل پایانی خود را سپری می‌کند و به زودی شاهد راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اسپانیولی هستیم.

وی با بیان اینکه به غیر از رادیو برون مرزی آران به عنوان سی و ششمین رادیوی برون مرزی کشور رادیوی جدیدی راه‌اندازی نمی‌شود، افزود: اولویت امسال ما تقویت شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی فعلی است و هیچ برنامه‌ریزی برای توسعه کمی این مجموعه‌ها نداریم.

وی افزود: با حجم گسترده تبلیغات دشمن وظیفه رسانه ملی است که آگاه‌سازی بهتری را از این طریق انجام دهد تا مبادا دشمنان بتوانند به اهداف خود که‌‌ همان هجمه به نظام و اصول اسلام است دست یابند.

وی با بیان اینکه دشمن امروز از طریق رسانه‌ها به ویژه فضای مجازی سعی در تخریب اصول اصلی انقلاب دارد، یادآور شد:‌‌ همان گونه که ایده و ایدئولوژی نظام شرق فرو پاشید اندیشه لیبرالیسم نیز در حال از بین رفتن است و در این فضای فروپاشی فرصت مناسبی برای رسانه‌های ما به وجود آمده که از آن‌ها پیشی بگیرند.

سرافراز با ابراز خرسندی از راه‌اندازی رادیو آران با تولید روزانه چهار ساعت برنامه، اذعان داشت: هم اکنون در منطقه آذربایجان و حوزه قفقاز سه رادیوی مستقل از طریق تبریز، تهران و اردبیل اقدام به تولید برنامه کرده و مخاطبان بی‌شماری را نیز این سه رسانه جلب کرده‌اند.

وی در پایان از تقویت شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی از نظر تجهیزات و امکانات فنی خبر داد و افزود: علیرغم کارشکنی‌های رسانه‌ای غرب هم اکنون در پخش و دریافت برنامه‌ها اعم از تلویزیونی و رادیویی در کشورهای خارجی با مشکل خاص مواجه نیستیم.

افتتاح شبکه هیسپان تی‌وی در سال ۹۰

مراسم افتتاح رسمی شبکه هیسپان تی‌وی صبح یازدهم بهمن ماه با حضور عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، علی‌اکبر صالحی وزیر سابق امور خارجه، محمد سرافراز معاون برون مرزی صداوسیما، رامین مهمانپرست و سفرای کشورهای کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی برگزار شد.

در بخشی از این مراسم محمد سرافراز معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما ضمن خوشامد به مهمانان گفت: خوشبختانه شبکه هیسپان تی‌وی اولین شبکه اسپانیایی زبان است که در خاورمیانه هم پخش می‌شود. این شبکه با سیستم HB پخش می‌شود و برای دریافت این شبکه باید تولید تا مخاطب این سیستم را داشته باشند تا بتوانند شبکه هیسپان تی وی را با کیفیت بالا دریافت کنند. ما در بخش تولید این کار را انجام داده‌ایم.

معاون برون مرزی اشاره کرد: برنامه‌های مستند در این شبکه نیز با سیستم HB تولید می‌شود. با این سیستم برنامه‌های این شبکه متفاوت از دیگر شبکه‌ها به لحاظ کیفیت تصویری خواهد بود. خوشحالم که توانستیم زمینه‌ها را برای راه‌اندازی شبکه هیسپان تی‌وی فراهم کنیم. این شبکه هر دو ساعت یک بار خبر پخش می‌کند. همچنین فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی به شکل مطلوب دوبله و پخش می‌شود.

سرافراز با اشاره به تولید مستندهای مختلف درباره آمریکای لاتین گفت: ۹وی ادامه داد: ما از یک سال و نیم پیش نیروهای انسانی را برای شبکه هیسپان تی‌وی شناسایی کرده و آن‌ها آموزش‌های لازم را دیدند. امیدوارم این شبکه جای خود را در میان شبکه‌هایی که به شکل محدود اسپانیایی زبان هستند، باز کند.

سرافراز در بخشی از این مراسم درباره تاریخ استعمار آمریکای لاتین که سابقه طولانی دارد گزارشی ارائه کرد و تأکید کرد که چگونه استعمارگران منابعی همچون طلا را به استعمار خودشان در‌آوردند.

وی اشاره کرد: شبکه هیسپان تی‌وی یک پل ارتباطی بین دو منطقه مهم دنیا را فراهم می‌کند و نقش و رسالت آن برای جهانیان مشخص است. ما به دنبال ارائه حقایق از طریق این شبکه هستیم. امروز شاهد بودیم که بعد از قطع فعالیت شبکه پرس تی وی در انگلیس چه تبعاتی به همراه داشت این رفتاری است که کشورهای سلطه‌گر انجام می‌دهند و انتقادهای زیادی درباره آن‌ها مطرح می‌شود. گرچه آن‌ها می‌خواهند صدای شبکه‌های ما را نشنوند، اما علیرغم تلاش‌هایشان صدای ما رسا و بلند است و واقعیت‌ها را به مردم دنیا منتقل می‌کنیم. آن‌ها نمی‌توانند جلوی پیام رسانه ما را بگیرند.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: