مشاهده مطلب

      ۲۶ فروردین ۱۳۹۶      ۰             13311      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

صنعت نفت؛ موفق ترین حوزه اقتصادی در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- پویاسازی صنعت نفت، رساندن سطح تولید به دوره پیش از تحریم ها و بازپس گیری جایگاه پیشین در بازار نفت مهمترین دستاورد صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران در سال 1395 بود. ایران در این سال توانست مشتریان اروپایی و آسیایی خود را دوباره جلب کند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، صنعت نفت ایران بیشترین بهره ها را از برجام و لغو تحریم ها در دولت یازدهم نصیب خود کرد. دست اندرکاران این صنعت که شریان اقتصادی کشور را نیز در اختیار دارد با استفاده از فضای به وجود آمده پس از برجام و تجربه خود تلاش کردند جایگاه پیشین ایران را دوباره به دست آورند. آن ها دوهدف را به طور همزمان دنبال کردند و افزایش تولید نفت و جلب مشتریان از دست رفته را به شدت مورد تاکید قرار دادند.
آنچه که باعث شگفتی تحلیلگران بازار نفت شد توانایی ایران برای بازسازی توانایی تولید در دوره کوتاه یک ساله پس از تحریم ها بود. در حالی که بسیاری از نهادها و کارشناسان خارجی، افزایش تولید ایران برای دوره یک ساله پس از برجام را در خوشبینانه ترین حالت حداکثر ۷۰۰ هزار بشکه در روز پیش بینی می کردند اما آمارها حاکی از آن است که از سال ۱۳۹۴ که برجام به اجرا در آمد تا دی ماه سال ۱۳۹۵ بیشتر از یک میلیون بشکه بر ظرفیت های تولید نفت ایران افزوده شد. افزون بر این در حالی که بازگشت کشورمان به سطح پیش از تحریم ها، چیزی حدود سه سال ارزیابی می شد این هدف در حدود یک سال محقق شد.
در نتیجه تلاش کارکنان صنعت نفت، ایران توانست با تولید نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت در روز جایگاه پیشین خود را در عرضه نفت به بازار به دست آورد. همین دستاورد در تولید و افزایش صادرات نفت در کنار تثبیت نسبی قیمت ها موجب شد تا صنعت نفت موتور محرک اقتصاد ایران باشد. رشد دو رقمی در صنعت نفت(بیشتر از ۱۱ درصد) باعث شد کشورمان در سال ۱۳۹۵ رشد اقتصادی بیشتر از ۶ درصدی را تجربه کند.

**نفت پیش از تحریم و پس از آن
بدون تردید، تحریم ها تاثیر بسیار زیادی بر صنعت نفت و اقتصاد ایران داشت. تا پیش از تحریم ها ایران روزانه نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت تولید می کرد که بیشتر از ۲٫۵ میلیون بشکه را به دیگر کشورها صادر می کرد. از سال ۱۳۹۰ به تدریج با افزایش فشارهای بین المللی از میزان تولید و صادرات ایران کاسته شد تا اینکه در سال ۱۳۹۲ تولید نفت ایران به حدود ۲٫۵ میلیون بشکه رسید. صادرات نفت کشورمان نیز به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت. حتی در برخی دوره ها صادرات نفت ایران به ۸۰۰ هزار بشکه هم می رسید.
با استقرار دولت یازدهم و نمایان شدن دیدگاه تعاملی «حسن روحانی» به تدریج صنعت نفت از رکود خارج شد. تا قبل از دی ماه ۱۳۹۴ تولید نفت ایران پایین تر از سه میلیون بشکه قرار داشت اما با توافق هسته ای و اجرای برجام به تدریج روند رشد تولید و صادرات نیز آغاز شد. با آغاز سال ۱۳۹۵ تولید نفت کشورمان به بیشتر از سه میلیون بشکه رسید و این روند افزایش تولید تا پایان سال گذشته ادامه یافت.
آخرین گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای ماه اسفند گذشته نشان می دهد تولید نفت ایران به بیشتر از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده و حتی نسبت به ماه پیش از آن روزانه بیش از ۳۶ هزار بشکه بر تولید ایران افزوده شده است. ایران با تاکید بر ادامه روند توسعه صنعت نفت اعلام کرد در تلاش است تا سال ۲۰۲۱ تولید نفت خود را به ۴٫۸ میلیون بشکه در روز برساند تا درآمد سالانه ۷۰ میلیارد دلاری را کسب کند.
در کسب چنین موفقیتی توان فنی و مدیریتی صنعت نفت ایران بسیار تاثیرگذار بود. تاکید ایران بر ضرورت افزایش تولید با وجود فشار از سوی برخی کشورها به ویژه عربستان نمونه ای از موفقیت های دیپلماتیک و مدیریتی این حوزه بود.
در کنار افزایش تولید نفت، کشورمان در مدت یک سال گذشته توانست بسیاری از بازارهای از دست رفته خود در اروپا و آسیا را بازپس گیرد و صادرات خود به این مناطق را به سطح پیش از تحریم ها برساند. اکنون ایران روزانه نزدیک به ۶۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا صادر می کند و قرار است این رقم تا دوماه آینده به ۸۰۰ هزار بشکه در روز برسد. در مورد کشورهای آسیایی نیز صادرات نفت ایران به چهار مشتری عمده قاره کهن در زمستان سال ۱۳۹۵ نسبت به سال پیش افزایش چشمگیری داشت.

**افزایش صادرات به آسیا و اروپا
در دوره تحریم ها میزان صادرات نفت ایران از حدود ۲٫۵ میلیون بشکه به کمتر از یک میلیون بشکه رسید. به علت طولانی شدن تحریم ها بسیاری از مشتریان نفت ایران مجاب شدند که منبع تامین انرژی خود را تغییر دهند. در این راستا شرکت های نفتی طرف قرارداد با ایران نیز سیستم های پالایشی خود را تغییر دادند و به سوی فروشندگان جدید نفت رفتند.
بسیاری از خریداران نفت ایران در آسیا همچون ژاپن، هند و کره جنوبی به تدریج به علت فشارهای ایالات متحده به تدریج خرید نفت از ایران را کم کردند. همین وضعیت در مورد مشتریان اروپایی ایران نیز صادق بود و حتی برخی از آن کشورها خرید نفت از ایران را قطع کردند.
به تدریج که از حجم فشارهای بین المللی برایران کاسته می شد ایران برای جذب مشتری برای نفت تولیدی خود تلاش می کرد. مدیریت درست و آینده نگری مدیران این صنعت برنامه های خود را از ابتدای ریاست جمهوری روحانی آغاز کرد و آن را در سال ۱۳۹۵ عملیاتی کرد. با آغاز اجرای برجام در زمستان ۱۳۹۴ ایران توانست همگام با افزایش تولید، نفت خود را در بازار عرضه کند و به فروش برساند.
در سال ۱۳۹۵ صنعت نفت کشورمان توانست دستاوردهای چشمگیری داشت که موجب شگفتی فعالان این صنعت در داخل و خارج شد.
در سال ۹۵ حدود ۱۴٫۳ میلیارد دلار از محصولات پتروشیمی ایران به دیگر کشورها صادر شد که نشاندهنده سهم ۳۲٫۶ درصدی پتروشیمی از مجموع صادرات است. این در حالی است که در سال پیش از آن، سهم پتروشیمی از صادرات ایران حدود ۳۰ درصد و ارزش صادرات این بخش نیز یک میلیارد دلار کمتر بود.
در حالی که در سال ۱۳۹۴ میزان صادرات میعانات گازی ۱۱ درصد کل صادرات ایران را به ارزش حدود ۴٫۶ میلیارد دلار تشکیل می داد اما در سال ۱۳۹۵ این میزان به ۱۶٫۵ درصد و ارزش ۷٫۳ میلیارد دلاری رسید.
به تازگی نیز وزیر نفت کشورمان اعلام کرد در طول دولت یازدهم صادرات میعانات گازی دو برابر شد. همچنین پیش بینی شده است در سال ۹۶ حدود ۲۰ میلیارد دلار طرح جدید شامل پتروشیمی، فازهای گازی جدید و لایه نفتی پارس جنوبی به تولید برسد.
در زمینه صادرات نفت نیز گفتنی است اکنون روزانه بیش از ٧٠٠ هزار بشکه نفت از کشورمان برای شرکت ‌های اروپایی ارسال می شود که حدود یک سوم از صادرات نفت کشورمان را تشکیل می دهد.
همچنین واردات نفت خام ایران از سوی ۴ خریدار اصلی در آسیا در پایان سال ۱۳۹۵ در مقایسه با یک سال پیش از آن حدود ۵۸ درصد افزایش داشته است.
چهار کشور چین، هند، ژاپن و کره جنوبی چهار خریدار اصلی نفت ایران در آسیا هستند که در پایان سال ۱۳۹۵ روزانه ۲ میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری کردند. این میزان خرید بیشترین رقم خرید کشورهای آسیایی از ایران از سال ۲۰۱۰ تاکنون است.
به عنوان نمونه به نقل از رویترز، در ماه فوریه میزان واردات نفت خام کره‌ جنوبی از ایران نسبت به سال گذشته ۵۴ درصد افزایش داشت. همچنین کره در دوماهه نخست سال ۲۰۱۷ (دوماه آخر سال ۱۳۹۵) واردات نفت خام از ایران را نسبت به سال قبل بیشتر از ۷۸ درصد افزایش داد. کره جنوبی در این دوره روزانه بیشتر از ۴۲۵ هزار بشکه نفت خام از ایران خرید. صادرات نفت ایران به چین هم در ماه فوریه سال گذشته (بهمن ۱۳۹۵) نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن نزدیک به ۱۸ درصد افزایش داشت و به ۶۵۷ هزار و ۹۰۰ بشکه در روز رسید.

منبع : پایگاه خبری خبرگزاری ایرنا

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: