مشاهده مطلب

      ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶      ۰             13526      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post
در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المنار:

سردار دهقان:بهره مندی از شبکه گسترده ملی درصنایع دفاعی/ما امروز شاهد دریوزگی عربستان هستیم

تهران- ایرنا- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المنار گفت: ما امروز از یک شبکه گسترده سراسری ملی بهره مندیم که در رابطه با صنایع دفاعی ما را قادر می سازد که همه نیازمندی های خودمان را در بازه زمانی کوتاه و با کیفیت مناسب و با هزینه قابل قبولی تولید کنیم.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا به نقل از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در پاسخ به این پرسش که «بعد انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی کشور ایران تحریم تسلیحاتی شد ولی امروز شاهد قدرت دفاعی و نظامی ایران هستیم، ارزیابی شما از این روند چگونه است؟» گفت: ما بعد از پیروزی انقلاب مورد یک هجمه ی ناجوانمردانه ای از طرف رژیم بعثی عراق قرار گرفتیم که آن رژیم با تحریک آمریکا و با حمایت همه ی کشور های غربی و حتی شوروی آن زمان و با بهره گیری از تمامی تسلیحات پیشرفته آنها، ۸ سال جنگ را بر این ملت تحمیل کرد.
در آن شرایط آن چیزی که از تسلیحات و امکانات در اختیار ملت ما بود عمدتا آمریکایی و غربی بود و آنها بعد از پیروزی انقلاب مستشاران خود را از کشور ما فراخواندند و سیستم های در اختیار ما را هم دیگر پشتیبانی فنی و تعمیراتی نکردند که این منجر به قرار گرفتن ما در شرایط سختی شد.
به طور ناجوانمردانه از همان ابتدای انقلاب نیز تحریم هایی را بر ملت ما تحمیل کردند که قادر به تهیه امکانات مورد نیاز، جنگ افزار و موارد مورد نیاز دیگر از سایر کشورها نبودیم.
بحث تولید تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور با توجه به توانمندی ها و قابلیت هایی که در داخل کشور بود آغاز شد و ما در همان زمان شروع جنگ تحمیلی، اقدام کردیم به توسعه ی صنایع دفاعی؛ و مردم هم در بخش های مختلف با آن چیزی که در اختیارشان بود تلاش کردند که کمک کنند و استعداد ها و قابلیت های خود را به سمت تامین نیازهای دفاعی کشور روانه کنند.
تا پایان جنگ آن نطفه های اولیه صنایع دفاعی در کشور شکل گرفت و بخشی از نیازهای جاری جنگ را به خصوص در بخش مهمات و برخی از جنگ افزار ها نیز ما توانستیم تامین کنیم.
ما تجارب ارزنده ای را از جنگ کسب کردیم؛ توانستیم استعدادهای خوبی را در طول دوران دفاع مقدس جمع آوری کنیم؛ عناصر با انگیزه و مهندسین توانمندی در کشور به بخش دفاع پیوسته بودند؛ سازمان جدیدی شکل گرفت؛ و ما در عرصه تولید اقلام دفاعی به طور جدی وارد شدیم.
ما در چند حوزه عملا فعالیت را آغاز کردیم؛ ابتدا در حوزه هوا و فضا برای تولید موشک های بالستیک، کروز و ضد هوایی؛ بخش صنایع دفاعی ما عمدتا در زمینه تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز واحدهای زمینی و پدافند کوتاه برد و همچنین اقلام ضد زره وارد عمل شدند؛ همینطور صنایع دریایی ما عمدتا در جهت تامین شناورهای مورد نیاز نیروهای دریایی ما اقدام کردند و به موازات آن صنایع الکترونیک به خصوص در بخش تامین مجموعه سیستم های ارتباطی و راداری فعالیت های خودشان را آغاز کردند؛ صنایع اوپتیک هم به عنوان یک مجموعه ی نوپا کار خودش را آغاز کرده است.
مجموعه های صنعتی ما، به طور جدی در جنبه های تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کردند و همزمان زیر ساخت های صنعتی را هم توسعه دادند.
تا مقطعی از زمان، ما برخی از اقلامی را که تولید می کردیم به صورت مهندسی معکوس بود و یا به عبارتی به صورت شبیه سازی کار را انجام می دادیم؛ ولی در یک دهه گذشته بحث طراحی و توسعه توان طراحی مورد اهتمام قرار گرفت و به حمدالله امروز که در خدمت شما هستیم به نقطه ای از توان و قابلیت رسیدیم که چند موضوع جدی را قادر هستیم انجام دهیم: اولا طراحی هر محصول مورد نیاز در حوزه های صنعتی ای که عرض کردیم توسط مهندسین و دانشمندان صنعتی ما قابل انجام است؛ ثانیا بحث مهندسی ساخت را به معنای آنکه آن چیزی را که شناسایی می شود و مورد نیاز است را می توانیم در فرایندهای صنعتی اجرایی کرده و بسازیم؛ و نهایتا تست های مختلفی که باید صورت بگیرد.
لذا ما امروز از یک توان طراحی بالا و همچنین مدیریت پروژه های پیچیده و چند وجهی بهره مند هستیم و همچنین دارای زیر ساخت های صنعتی ای هستیم که ما را قادر می سازد نیازهای خودمان را در داخل با توجه به ظرفیت های صنعت دفاعی و صنعت کشور تامین کنیم.
جالب توجه هست که امروز می توانیم ادعا کنیم که تمامی دانشگاه های صنعتی ما در کشور، ظرفیت های خود را در راستای تامین نیازهای دفاعی کشور سازمان دادند و ما آنها را به کار گرفتیم. عمده شرکت های دانش بنیان که در داخل کشور هستند در راستای تولید دفاعی با ما همکاری می کنند و همچنین محققین و پژوهشگران موجود در کشور که در قالب شرکت های مختلف تولیدی و تحقیقاتی فعالیت می کنند هم با صنایع دفاعی همکاری می کنند،به عبارت دیگر امروز از یک شبکه گسترده سراسری ملی بهره مندیم که در رابطه با صنایع دفاعی ما را قادر می سازد که همه نیازمندی های خودمان را در بازه زمانی کوتاه و با کیفیت مناسب و با هزینه قابل قبولی تولید کنیم.»
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «بین تمام توان نظام ایران برنامه موشکی مورد حمله خارجی قرار گرفته است، این قدرت در چه وضعی قرار دارد؟» گفت:« ما در بخش هوا و فضا قادریم تمامی موشک های بالستیک سوخت جامد و مایع را با بردهای مورد نظر متناسب با تهدیداتی که برای ما قابل تصور است طراحی و تولید کنیم؛ در ۳ الی ۴ سال گذشته توجه خود را متمرکز کردیم بر دقت اصابت، چون ما این سیاست را به عنوان یک اخلاق در کارهای تولیدی خودمان داریم؛ که بنا نیست ما اگر وارد یک معرکه ای شدیم به افرادی که شراکت در جنگ ندارند و یا به بی گناهان آسیبی برسانیم لذا به دنبال این هستیم که بتوانیم هدف مورد نظر را به دقت مورد اصابت قرار بدهیم و مانع از تخریب یا وارد کردن آسیب های انسانی به غیر از آن نقطه هدف شویم و امروز به بالاترین سطح از دقت رسیدیم و در موشک های با برد بلند دقت اصابت به زیر پنجاه متر رسیده است که ان شا الله داریم سعی می کنیم این دقت را بالاتر ببریم.
موشک های کروز زمین به زمین امروز در صنایع هوافضای ما آن هم در بردهای مطلوب طراحی و تولید می شود.
جالب توجه این است که ما به طور کلی محدودیتی در تیراژ نداریم و به هر میزانی که بخواهیم، ظرفیت آن را داریم که تولید کنیم؛ اگر امروز کنترلی در ابعاد تولیدی داریم به این معنا نیست که در تولید ناتوان هستیم؛ بلکه نیازی به تولید بیشتر نمی بینیم. موشک های ضد شناوری را هم امروز داریم تولید می کنیم. بحمدالله در سال گذشته به شاخص های بالایی در دقت و برد دست پیدا کردیم. امروز ما در دریا قادریم که شناورهایی تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری را در صورتی که تهدیدی برای ما وجود داشته باشد مورد هدف قرار دهیم. دقت اصابت آن بالا است و سیستم های چندگانه ای را در آنها به کار گرفته ایم که مانع از آن می شود که دشمن یا رقیب بتواند روی آن جنگ الکترونیک انجام دهد و سلاح های ما را بتواند از کار بیندازد و یا آنها را منحرف کند.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ این پرسش که «پیشرفت تولیدات دفاعی در چه وضعیتی می باشند؟» گفت: «لذا در بخش موشکی و ضد هوایی ما به حمدالله در برد و در ارتفاع های کوتاه، متوسط و بلند تولید کاملا بومی در اختیار داریم و به هر میزانی که نیاز داشته باشیم می توانیم تولید کنیم.
نکته بعدی این هست که ما سعی کردیم همه اینها را در جنبه های تاکتیکی ارتقا داده و کاهش اتکای آنها به نیروی انسانی را اعمال کنیم که باز این هم از ویژگی های موشک های ماست.
و نهایتا در موضوع ماندگاری ما توانستیم برای بازه های زمانی طولانی سیستم های خود را آماده به کار نگه داریم.
در بخش زمینی ما امروز تمامی سلاح های ضد زرهی که فکر می کنیم در برد و قدرت تخریبی که دشمنان ما تجهیزات تانک و نفر بر دارند و ما بایستی داشته باشیم را در اختیار داریم و اخیرا هم چند نمونه جدید را طراحی و به مرحله اجرا گذاشتیم که به لحاظ فناوری نسبت به چیزی که در گذشته داشتیم در یک سطح بالاتری هست و این را هنوز معرفی و رونمایی نکردیم. ان شا الله به موقعش این را عرضه خواهیم کرد.
در حوزه نفربر و تانک امروز ما تانک «کرار» را داریم که در تراز تانک های پیشرفته ی جهانی است و حالا بعضا در رسانه ها مقایسه می شود با تانک T90 روسی؛ حتی یک سری ویژگی های برتری نسبت به آن تانک دارد که اگر بخواهیم مقایسه کنیم تانکی هست در مقیاس «آبرامز» آمریکایی و T90روسی و در هنگام تست هم تست هایی که از آن گرفته شده است عملکرد بالاتری را حتی از خود نشان داده است.
در بخش توپخانه ما انواع توپخانه ها را در رنج های مختلف تولید می کنیم.
اخیرا توانسته ایم قدرت برخورد توپ را بالا تر ببریم و هم آیرودینامیک آنان و هم در خرج پرتاب و مواد داخلی آنها؛ اقدامات خوبی انجام شده است در نتیجه هم برد را افزایش دادیم و هم قدرت تخریب را بالا بردیم و هم دقت اصابت آنها را افزایش دادیم. با این حساب ما الان در بحث خمپاره و توپ هم مشکلی نداریم.
امروز گلوله های هدایت پذیر را در اختیار داریم که می توانند اهداف را در برد بلند و با دقت مورد اصابت قرار دهند که این هم یکی از دستاوردهای خیلی خوب و تعیین کننده ای هست که ما در اختیار داریم.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «آیا تسلیحات تولید داخل به دیگر کشورها صادر می شود؟» گفت: «ما اساسا در بحث صادرات تجهیزات دفاعی با رعایت اهداف و منافع ملی خودمان و ملاحظات امنیتی که داریم هر کشوری که طالب نیازمندی های ما باشد با آنها معامله می کنیم، صادر می کنیم و می فروشیم.»
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «تعداد موشک های ایران چقدر هست و آیا می توان عددی دقیق در این خصوص گفت و نیز اینکه حجم آتش آنها تا به چه میزان است؟» گفت: «به تعدادی هست که اگر خدای نکرده بخواهد، اتفاقی رخ دهد همه کسانی که در مقابل ما ایستاده اند را می تواینم در یک بازه زمانی کوتاه به شکل خیلی سنگین، جدی و پر حجم مورد هدف قرار بدهیم.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «تعداد چقدر ودر چه بردی است؟» گفت: «محدودیتی از نظر تعداد نداریم. در بردی که ما امروز در مورد تهدیدات خودمان متصور هستیم اینگونه خواهد بود.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به این پرسش که «دشمنان جمهوری اسلامی ایران این کشور را به جنگ تهدید می کنند؟» گفت: «ما نصیحت می کنیم دشمنان خودمان را، آمریکایی ها و سایرینی که نوکران کوتاه قد آنها هستند که ما را آزمایش نکنند.»
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «تحرکات مرزی گروه های تروریستی که با کمک آمریکا و عربستان گاهی اوقات عملیاتی انجام می دهند و گفتند با ایران مقابله می کنند نظر خودتان را در این خصوص بیان کنید؟» گفت: «امروز اگر عربستان و دولتمردانش بیاینند اعلام کنند که در ظرف ۳۸ سال گذشته چه میزان دلار در کشورهای مختلف اسلامی برای جلوگیری از حرکت های انقلابی مردم مناطق مختلف هزینه کردند معلوم می شود که چه کسی مداخله می کند؟ و چه کسی کجا می رود و چه کار می کند؟، چقدر به عراق کمک کردند بر علیه ما؟، چقدر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را بر علیه ما در دوران جنگ ۸ ساله به خدمت گرفتند؟، چقدر دلار خرج کردند؟، چقدر حمایت سیاسی کردند؟ و چقدر در لبنان مداخله کردند؟، چقدر هزینه کردند که افرادی که مورد حمایت آنها هستند سرکار بیایند و دیگران را حذف کند؟، چقدر تجهیز و تسلیح کردند آنها را؟، بعد بیاییم ببینیم در عراق امروز چه کردند؟، امروز در سوریه چه کردند؟، در یمن چه کار دارند می کنند؟
امروز چه میزان سلاح، تجهیزات، مهمات، امکانات و دلار دارد در یمن خرج می شود برای سرکوب یک ملت مظلوم و بدون امکانات نظامی. واقعا این دلار های نفتی را کسی دارد علیه مسلمانان هزینه می کند؟، ما کجا چنین هزینه ای کردیم؟
ملت ما، انقلاب ما، نظام ما یک پیامی دارد به همه ملت های مسلمان و آن اینکه به اسلام خود افتخار کنید. به مسلمان بودن افتخار کنید. ذلت زیر بار نظام سلطه رفتن را نپذیرید.
به دولت ها می گوییم که حق ملت های خود را نخورید و به خواسته ملت های خود تمکین کنید.
ما مداخله ای نداریم. ما می گوییم اسلام این است و اسلام خواسته هایش این هست و هر کس این ندا را جواب مثبت بدهد ما خرسند می شویم.
نه اینکه ما بخواهیم کسی را تحریک کنیم و یا اینکه وادار کنیم برای اینکه نظام و انقلاب ما را همراهی کند و مدافع ما باشد، نه؛ ما علاقه مند این هستیم که دنیای اسلام به عنوان امت اسلامی یکپارچه در جهت عزت و عظمت ملت اسلامی حرکت کنند و همگی در مقابل نظام سلطه بایستند و اجازه ندهند که منابع و عزت آنها به تاراج برود و زیر پا گذاشته شود و توسط نظام سلطه و ارباب هایش تحقیر شوند.
امروز ما شاهدیم که عربستان به دریوزگی افتاده است. حتی حاضر شده است آستان بوسی «نتانیاهو» را انجام دهد و آن را تحریک کند بر علیه ما. این چه رفتاری هست که آنها انجام می دهند؟ چرا آنها هرجا که یک ملتی به پا می خیزد و نمی خواهد که وهابیت و سلفی گری را تمکین کند، آنها بر علیه او اقدام کرده و پول خرج می کنند و اسلحه می فرستند و آنجا را سرکوب می کنند؟
واقعا دردناک است، حکام عربستان بیایند و جواب دهند که آیا منافع ملت های مسلمان در گرو اتحاد آنها با اسرائیل است؟ آیا در گرو اتحاد آنها با آمریکاست؟، آیا باز کردن پای آمریکایی در منطقه برای تامین امنیت آنهاست؟، آیا خرج کردن بیت المال مسلمین برای برپا داشتن یک نظام فشل و پوسیده حرکت در جهت منافع مسلمانان است؟
ما هیچ وقت نه به دنبال اشغال هیچ کشور عربی یا مسلمان بودیم و نه هستیم و نه خواهیم بود.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که «عربستان می تواند جنگ را به سوی ایران منتقل کند؟» گفت: «اینکه یک بلوف هست تا اینکه یک واقعیت باشد. خب آنها الان درگیر یک سری مناطقی شده اند که برای برون رفت از آن باید یک قیافه ای هم بگیرند.
اینها از پس ملت دست خالی یمن برنیامده اند؛ آنها چند سال است که این جنگ را علیه آنها تحمیل کرده اند و هر سلاحی که از آمریکا و دیگران دریافت کرده اند به کار گرفته اند و حالا فکر می کنند برای یک ملت می توانند قیافه هم بگیرند؛ آن هم ملت بزرگ، کهن و تاریخی ما.
فکر می کنم آنها خودشان هم متوجه نیستند که چه بر زبان می آورند. البته علتش غرور، تکبر، جهل و جوانی است.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «وزیر دفاع عربستان محمد بن سلمان گفته است که توان نابودی حوثی ها و نیروهای صالح در چند روز را دارد؟» گفت: «اینها روز اولی که حرکت کردند رفتند که یمن را در اختیار بگیرند و حالا دنبال این هستند که چه جوری بیایند بیرون. امروز همه کشورهایی که در ائتلاف عربی بودند یکی یکی دارند خود را کنار می کشند و حاضر نیستند هزینه قدرت نمایی و قلدری و توسعه طلبی عربستان را بیش از این بدهند.
من بعید می دانم حتی آمریکایی ها به این هم تن بدهند. امروز وقتی که بر علیه زیر پا گذاشتن حقوق بشر توسط عربستان در یمن، یک نگاه جهانی شکل گرفته است چه می خواهند بکنند؟
عربستان چند بار تا به امروز این تجربه را آزموده است. این اولین بار نیست که عربستان به یمن حمله کرده است. این چهارمین بار هست و هر سه بار گذشته شکست خورده و این بار هم یقینا مردم یمن اجازه نخواهند داد که دولت وهابی عربستان بر آنها حاکم شود.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به این پرسش که «وزیر دفاع عربستان اخیرا اعلام کرد که قصد انتقال جنگ به ایران را دارد به نظر شما این توان وجود دارد؟» گفت: «من نمی دانم چگونه؟ احتمالا فکر می کنند آنها نیروی هوایی دارند فکر می کنند و می توانند کاری کنند. ما به آنها توصیه می کنیم که حماقت نکنند ولی اگر حماقت کردند و تعرض کنند بعید می دانم جز مکه و مدینه جایی از عربستان سالم بماند.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «اینها ایران را متهم می کنند که در بحرین دخالت می کند و عربستان نیرو به بحرین اعزام می کنند؟» گفت: «آنها جرات چنین غلطی را ندارند.»
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «راه حل بحران یمن چیست؟» گفت: «راه حل خیلی ساده هست. اول، عقب نشینی از یمن توسط عربستان؛ دوم، عدم مداخله ی عربستان در امور دیگر کشورهای اسلامی؛ سوم، پذیرش نظم امنیت جمعی در منطقه و خارج شدن نیروهای فرامنطقه ای؛ چهارم پذیرش حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان. این چند اقدام صورت گیرد مشکل حل می شود.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «ایران، روسیه و ترکیه کمیته ای تشکیل داده اندکه به آتش بس در سوریه کمک کند، اما ترکیه سیاست دوگانه دارد که مناطقی از خاک سوریه هم اشغال کرد، در این خصوص چه نظری دارید؟» گفت: «اولا ما در سیاست ترکیه در قبال عراق و سوریه، یک سیاست چندگانه را ملاحظه می کنیم.
در ابتدا ترک ها آمدند جریان داعش را به شکل جدی حمایت کردند؛ آنها را تجهیز کردند و به سمت سوریه روانه کردند و تصور آنها بر این بود که می توانند حکومت قانونی بشار اسد را ساقط کنند تا حکومت مورد نظرشان در آنجا حاکم شود.
در ادامه کار با توجه به شکل گیری مقاومت در دورن سوریه و مواجهه جدی که با جریان داعش و النصره و سایر گروه های مسلح شد، آنها از این که قادر باشند صحنه را مدیریت کنند خود به خود ناامید شدند.
با ورود روس ها به سوریه کلا موازنه قوا در عرصه داخلی بهم خورد و به عبارتی یک نوع برتری از جانب ارتش سوریه، نیروهای مقاومت و مخالف جریان تروریستی نسبت به تروریست ها به وجود آمد.
اینجا عربستان، قطر و سایر کشورهای عربی آمدند و با ترکیه همکاری کردند برای آنکه هدف اصلی خود که سقوط نظام اسد باشد را تحقق بخشند.
ولی در این مسیر نیز موفق نشدند و عملا بحث سقوط نظام سیاسی سوریه از دستور کار خارج شد و همگان پذیرفتند که تنها راه حل آن است که بپذیرند نظام سیاسی مشروع حاکم در سوریه به کار و فعالیتش ادامه بدهد.
همگان این را پذیرفتند که نمی شود انتظار این را داشت که حکومت سوریه تسلیم تروریسم شود و در هیچ شرایطی نباید این را پذیرفت.
و در عین حال همه آحاد مردم سوریه نیز فهمیدند که تروریست ها خواهان امنیت، رفاه و آسایش آنها نیستند بلکه دیدند یک جنگ نیابتی از طرف آمریکا، اسرائیل و عربستان بر ملت سوریه تحمیل شده است.
بعد از آنکه نیروهای مقاومت بر تروریست ها مسلط شدند و غلبه پیدا کردند هم مدافعین و هم حامیان تروریست ها دنبال یک فرصت بودند تا بتوانند آنها را تجهیز مجدد کنند و روحیه بدهند و امکانات را در اختیار آنها قرار بدهند تا مجددا آنها بتوانند اقداماتی را صورت دهند.
اینجا یک اتفاقات از قبل پیش بینی شده ای رخ داد.
ترک ها وارد خاک سوریه شدند و به سمت ادلب آمدند بعد هم بنا داشتند به سمت منبج بروند و حرکت شان به سمت شرق را توسعه بدهند. البته بهانه آنها این بود که می خواهند مانع از حرکت کردها بر علیه خودشان باشند.
اما این را هم ما و هم همه دنیا به عنوان تجاوز و اشغال گری تلقی کرد و هیچ بهانه ای، توجیه نمی کند که ترک ها بیاییند خاک کشور سوریه را اشغال کنند؛ نیروی مسلح در آن مستقر کنند و یک پایگاهی را بتوانند ایجاد کنند که تروریست ها بتوانند بروند آنجا و در ذیل حضور آنها در امان باشند و حالا تا چانه زنی های مختلف سیاسی که بعدا می خواهد به وجود بیاید آنجا راحت باشند.
خوب اینجا یک سری اتفاقات هم بین روسیه و ترکیه افتاد و آن هدف قرار دادن هواپیمای روسی توسط ترک ها بود بعد از آن حادثه ترک ها مصلحت خود را در این دیدند که بیایند در این جریان سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران برای بحث آتش بس همکاری کنند و الان هم همکاری در همین سطح هست.
البته اجلاس آستانه شکل گرفته است و عمدتا برای این هست که دولت با معارضین البته به غیر از تروریست ها در مورد مسائل مورد نظر طرفین، مذاکره کنند و یک فرآیند سیاسی هم در آنجا شکل بگیرد.
حضور ترک ها در آن جلسه هم صرفا برای این است که تضمین کند آتش بس را از طرف آن نیروهای مسلح تروریستی که ترکیه آنها را حمایت می کند.»
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «گروه های مورد حمایت ترکیه چندین بار آتش بس را نقض کرده اند و حملات خود را از سر گرفته اند آیا ترکیه می تواند ضامن آتش بس باشد؟» گفت: «بحث همین هست که ترکیه باید ضمانت دهد. حالا که آنها در این چارچوب آمدند و مشارکت می کند انتظار هم این هست که بیایند و آتش بس را کنترل کنند و ضمانت دهند و هم مانع از تقویت نیروهای تروریستی بشوند.
این در فضایی که دارد پیش می رود چه در آن بحث بیانیه وزرای امور خارجه ۳ کشور و چه الان اخیرا در آستانه، چارچوب کلی آن پذیرفته شده است و ما امیدواریم که ترک ها به آنچه تعهد داده اند پایبند بمانند و کمک کنند و بیش از این هم نه هزینه کنند و نه بر مشکلات خود بیافزایند زیرا این گونه نیست که اگر در سوریه اتفاقات خاصی رخ دهد ترکیه در امان باشد، همین تروریست ها ممکن است اقدامات خودشان را آغاز کنند و دولت ترکیه هم در امان نخواهد بود.
به هر حال ما به ترک ها این را توصیه می کنیم و قبلا هم گفتیم که بیایند و در کنار ملت سوریه بایستند و کمک کنند تروریست ها سرکوب شوند و تروریست ها را پشتیبانی و حمایت نکنند و مرز های خود را به روی آنها ببندند و مانع از انتقال سلاح، تجهیزات و نفرات در پشتیبانی از آنها بشوند و همه کمک کنند آنچه ملت سوریه می خواهد همان اتفاق بیفتد.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «آیا ترکیه به عدم رفتن نظام سوریه قانع شده است؟» گفت: «کسانی که آمادگی پذیرش واقعیت را نداشته باشند، حتما تاریخ به آنها درس های سختی خواهد داد.»
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «در حال حاضر آمریکا هم وارد جنگ سوریه شده است، به اعتقاد شما این کار باعث افزایش تنش ها نمی شود؟» گفت: «همه باید تلاش کنند که دامنه بحران بیشتر از این گسترده نشود.
بله آمریکایی ها هم ورود پیدا کردند در مناطق کردی و پایگاه هایی را زدند و نیروهایی را وارد کرده اند. آنها به این بهانه آمدند که می خواهند با داعش و النصره بجنگند.
ما این را بدوا به فال نیک می گیریم اگر واقعا آنها در این حرفی که زدند پایبند باشند؛ آقای ترامپ در دوران تبلیغات ریاست جمهوری خود گفت ما با نظام سوریه کاری نداریم و بنا داریم با داعش بجنگیم. ولی اخیرا در اقدامی که انجام داد نشان داد که دروغ می گوید؛ آمدند منطقه الشعیرات را به بهانه اینکه نظام سوریه حرکتی علیه تروریست ها کرده و شیمیایی به کار برده است هدف قرار دادند؛ درحالیکه این یک دروغ، دسیسه و توطئه بوده است. چون نظام سوریه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد و خلع سلاح شیمیایی شده است.
خب اگر آمریکا بجنگد با داعش خوب است؛ ولی من بعید می دانم آمریکایی که خود داعش را به وجود آورده است و به عنوان یک ابراز در اختیار گرفته است تا در هرجایی از منطقه که میخواهد به کار بگیرند، و در کشورهای مسلمان مشکل ایجاد کنند، بخواهند آنها را از بین ببرد. در اصل یک اسرائیل متحرک ایجاد کرده است.
اسرائیل قبلا در یک نقطه سرزمینی مستقر بود و کشورهای اسلامی در منطقه را مورد هدف و تهدید قرار می داد؛ الان با وضعیتی که به وجود آمده است، اسرائیل با خیال راحت نشسته است و هیچ تهدیدی متوجه او نیست و اسرائیلی ها در قالب همین گروه های تروریستی و تفکیری به صورت سیار در همه جا آن چیزی که اسرائیل می خواهد را انجام می دهند.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «چرا همه نیروها مثل سوریه، آمریکا و ترکیه و نیروهای عراقی بسمت مرز شرقی حرکت می کنند و به نظر شما آمریکا چه هدفی از این کار دارد که به دنبال مرز شرقی سوریه با عراق است؟» گفت: «تصورشان بر این هست که امکان دارد محور مقاومت را محصور و محدود کنند. اما غافل از این هستند که امروز عمدتا این ملت سوریه هستند که در صحنه درگیری، مقاومت می کند. به هر حال وقتی یک گروه اندکی در فوعا و کفریا ظرف این مدت طولانی با قطع هرگونه رابطه زمینی و هوایی، دارند در یک منطقه محدود، در مقابل تمام این جریان های تروریستی مقاومت می کنند، بدین معناست که ملت سوریه مقاومت می کند و اشغال و اشغال گری را نمی پذیرد و تحمل نخواهد کرد.
این محاسبات غلطی هست که آنها احتمال می دهند با آمدن و در اختیار گرفتن این سرزمین و اجیر کردن یک عده ای می توانند یک ملت را نمایندگی کنند و اقداماتی را صورت دهند؛ این محاسبه غلطی است و ما امیدواریم و نصیحت می کنیم که سر عقل بیاییند و دست از این بازی های کودکانه و روش های نخ نمای گذشته که فکر می کردند با گرفتن ۴ نفر در یک کشور و یا منطقه می توانند بسط نفوذ بدهند و بعد براندازی کنند، بیرون بروند؛ زیرا ملت ها آگاه، هوشیار و دشمن شناس شدند و زیر فشار نظام سلطه نمی روند.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا هدف طرح جنگ از مرزهای شرقی سوریه قطع راه ارتباطی نیروها می باشد و آیا آمریکا دنبال اجرای این طرح است؟» گفت: «یک طرحی است که به نظر می آید آمریکایی ها با همکاری کشورهای منطقه علاقه مند هستند به اجرا بگذارند، ولی این طرح در نطفه خفه هست و امکان اجرایی شدن نخواهد داشت و از ابتدا یک طرح فشلی بود.»
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «آمریکا گفته است عملیات نظامی خود را در نقاط امن تعیین شده در سوریه ادامه می دهد، نظر شما در این خصوص چیست؟» گفت: «این بحث تازه ای نیست و بحث قدیمی است؛ چقدر شدنی باشد قابل بحث است.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا حمله به فرودگاه الشعیرات پیغام آمریکایی ها به ایران بود؟» گفت: «نه ما این را قبول نداریم. این را بعضی ها می خواهند بگویند که ترامپ می خواهد به ایران پیام بدهد. ترامپ نیازی ندارد که این گونه به ایران پیامی برساند و در یک منطقه ای از راه دور موشکی شلیک کند. این چه مدل قدرت نمایی است؟ بله آمریکایی ها می توانند این کار را انجام دهند. ولی من فکر می کنم این تاجر سیاست مدار و یا سیاست مدار تاجر روی اقدمات خود حساب می کند و منفعت خود را در نظر می گیرد و به این سادگی دستش برای شلیک به روی ماشه نخواهد رفت.»
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «منابع تحلیلی می گوید بین ایران و روسیه سر موضوع سوریه اختلافاتی وجود دارد؟» گفت: «نه ما هیچ اختلافی نداریم؛ ما تقریبا تمامی طرح هایی را که انجام می شود بطور طبیعی محور همه آنها دولت سوریه و ارتش سوریه است و روسیه هم آمده است به کمک آنها و این به درخواست دولت سوریه هست و اگر درخواست دولت سوریه نبود قاعدتا روس ها به منطقه ورود نمی کردند. ما هم در آن حدی که ورود می کنیم، به دعوت دولت سوریه هست.
لذا آن چیزی که در صحنه می گذرد و در میدان عمل می شود چیزی است که مورد نظر کارشناسان و عناصر زمینی هست که دارند با گروه های تروریستی مقابله می کنند. لذا در طراحی و اجرا هیچ اختلافی وجود ندارد.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که «به نظر شما حمله شیمیایی به سوریه را چه کسی انجام داده و نظر شما در مورد این حادثه چیست؟» گفت: «بینید آنچه که در آنجا گفتیم خیلی رسمی اعلام کردیم. اولا اگر حمله شیمیایی صورت بگیرد به لحاظ نوع سلاح و نوع عامل کاملا قابل شناسایی است؛ یعنی اگر یک بمبی منتقل شد به یک جایی و پرتاب شد و آن بمب از نوع شیمیایی است، جسم آن بمب باقی می ماند و می شود آن را شناسایی کرد و با نمونه گیری های دقیق عامل شیمیایی قابل شناسایی است.
ما اعلام کردیم که آمریکایی ها باید بپذیرند که یک هیئت تحقیق و کمیته حقیقت یاب از کشورهای مستقل تشکیل بشود و بروند آنجا و ببینید که اول: چه کسی زده؟ و دوم: چه چیزی زده شده؟
دلیلی که آمریکایی ها مانع از انجام دادن این کار شدند این است که می دانند که این سناریو توسط خودشان طراحی و به اجرا گذاشته شده و یک سناریوی دروغین است.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «کدام تحول بر حل بحران سوریه تاثیر بیشتری دارد، تحولات میدانی یا سیاسی؟» گفت: «اینها تاثیر متقابل دارد و این طور نیست. ولی اگر قدرت و غلبه زمینی نباشد، قاعدتا بحث های سیاسی فایده ای ندارد.
یعنی طرف غالب همواره می تواند با قدرت در پشت میز مذاکره بنشیند و بحث کند و طبیعتا به دلیل اینکه دولت سوریه و نیروهای همراه آن توانستند موفقیت های بزرگی را در صحنه بر علیه نیروهای تروریستی به دست بیاورند همین مداخله آمریکا هم دلیلش همین است. اگر این پیروزی ها و موفقیت ها نبود که آمریکایی ها مداخله نمی کردند. این مداخله آمریکایی ها در اصل یک روحیه دادن به تروریست ها بود و به عبارتی اعلام کمک به آنها بود تا اقدام بر علیه آنها باشد.
لذا چون صحنه امروز در دست نیروهای مقاومت هست، آنها سعی می کنند حداقل های مورد نظر خود را مطالبه کنند. لذا تن به مذاکره می دهند.
در عین حالی که ما همیشه اعلام کردیم موافق آتش بس هستیم. ولی آتش بسی که ما می گوییم باید در سوریه باشد، باید چند اصل در آن رعایت شود:
اولا، پذیرش حاکمیت سیاسی سوریه بر کل جغرافیای سوریه؛ یعنی نمی شود که ما بگوییم ما یک مناطقی را جدا می کنیم و یک روش هایی را برای مدیریت آنجا تعیین می کنیم و حالا دولت سوریه هم در حاشیه باشد؛ چنین چیزی قابل پذیرش نیست.
ثانیا، می گوییم که به هیچ عنوان نباید تمامیت ارضی سوریه تحت هیچ شرایطی مخدوش شود. حالا اینکه یک بخشی را ترک ها بیایند مستقر بشوند، یک بخش را آمریکایی ها بیایند مستقر بشوند قابل قبول نیست.
سوما، اینکه می گوییم آتش بس باید کامل باشد؛ نه اینکه بگوییم حالا دو جا را ثابت نگه داریم باقی را نه.
بحث بعدی این هست که نباید تحت هیچ شرایطی جنگ و اقدام بر علیه داعش و النصره متوقف شود زیرا آنها در جاهای مختلف مستقر هستند و اینها هستند که اصلا تروریست شناخته شدند. لذا نباید آتش بس شامل حال تروریست ها شود و حتما باید با شدت با آنها برخورد شود و باید با آنها جنگید و باید آنها را از صحنه پاک کرد.
و بعد هم اینکه امکان امداد رسانی به همه مناطق و آزاد و امن شدن همه جاده های مواصلاتی مناسب شود.
این شرایط اگر به وجود بیاید شرایطی مطلوب برای ملت سوریه می تواند باشد و همین طور مطلوب همه جهانیان زیرا این یک بحث عقلی هست و نیازی به بحث نظامی ندارد و طبیعی هست که یک ملت باید زندگی کند و این شرایط اگر به وجود بیاید به طور طبیعی آتش بس ماندگار خواهد بود و امکان فضای مذاکره سیاسی و یا شکل گیری فرآیند سیاسی نیز ممکن خواهد بود. ملت بیایند، معارضین هم باشند به عبارتی دیگر همان اصل سوری – سوری شدن فضای سیاسی امکان پذیر می شود. البته اینجا بایستی کسانی که حامی تروریست ها هستند به شکل جدی از حمایت و پشتیبانی آنها منع بشوند و اگر کسی مجددا در این فضا ایجاد اخلال کرد به طور مناسب مجازات شود.»
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «برخی کارشناسان اعتقاد دارند که آمریکا به کمک عراق در جنگ با داعش رفته است و در جنگ به عراق کمک می کند ولی در سوریه مانع تقابل جدی با داعش است؟» گفت: «نه این طور نیست. چه کسی گفته است که امروز آمریکایی ها و دنیا در موصل با داعش می جنگند؟ یکی بیاید و مدرکی بیاورد که واقعا آمریکایی ها دارند می جنگند. آمریکایی هایی که ادعا می کنند که بر داعش کاملا مسلط هستند و این سیستم ها و پرنده های هدایت شونده آنها همیشه در آسمان هستند. بعضی اوقات نشان می دهند که «البغدادی» و خودروی او را دارند تعقیب می کنند و دارند می بینند. خب اگر واقعا راست می گویند که دارند با داعش می جنگند خب بزنند.
این طور نیست. آمریکایی ها مایل نیستند که موصل توسط ملت، دولت و ارتش عراق آزاد شود. این را به هیچ عنوان نمی پسندند.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که «رژیم صهیونیستی ادعا می کند که با نفوذ ایران در سوریه می جنگد؛ نظر شما در این خصوص چیست؟» گفت: «اینها بیاییند امروز از همه آحاد مردم دنیا یک سوال ساده بپرسند و آن اینکه واقعا اسرائیل دنبال صلح و امنیت در منطقه هست؟ این یک و دو اینکه واقعا حرف اسرائیل قابل اعتناست؟
در طول این زمان چند قطعنامه سازمان ملل علیه اسرائیل تا به حال صادر شده است؟، کدام را اجرا کرده؟، اسرائیل در طول دوران حیاتش چقدر جنایت ضد بشری انجام داده است؟، چقدر فلسطینی ها را مورد هجوم و حمله قرار داده است؟، چقدر آنها را مورد زندان و شکنجه قرار داده است؟، کجا یک صدایی در دنیا بلند شد؟ و اسرائیل را محکوم کرد؟
بله اسرائیل امروز بهترین وضعیت را دارد. داعش به نیابت از او دارد می جنگد. داعش دارد امنیت او را تامین می کند. داعش دارد ظرفیت کشورهای مسلمان را که می تواند در مقابل زیادی خواهی ها و تجاوزهای اسرائیل باشد را از بین می برد.
خب اسرائیل الان جشن گرفته است. اگر جایی را میزند می خواهد به این نیروها و سربازان اجاره ای خود و تروریست ها بگوید که نگران نباشید من پشتیبان شما هستم؛ خوب دارید عمل می کنید.»
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «تا چه اندازه اسراییل توان آغاز کردن جنگ علیه ایران را در منطقه دارد؟» گفت: «من این سوال شما را با یک سوال جواب می دهم. آیا جنگ ۳۳ روزه را اسرائیل توانست با موفقیت به نتیجه برساند؟
آیا حزب الله در یک کشور محدود مثل لبنان، دسترسی به یک پشتوانه های عظیم مالی و تسلیحاتی داشت؟
آیا اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه ابزار دیگری داشت که می توانست به کار بگیرد ولی به کار نگرفت؟
در جنگ ۲۲ روزه در همه اقداماتی که اسرائیل ها در غزه انجام دادند، آنجا کی در مقابل آنها ایستاد؟
امروز و به خصوص بعد از رفع اشغال اسرائیل از لبنان و بعد از جنگ ۳۳ روزه و جنگ های غزه، اسرائیل با بحران هویت مواجه شده است. اسرائیل امروز تمام تلاشش برای این است که بتواند کسانی را که با تزویر برده است و در سرزمین های اشغالی ساکن کرده است را بتواند قانع کنند که یک نظامی هست که قادر است آنها را حمایت کند و امنیت را برای آنها تامین کند و با دلایلی که آنها را آنجا نگه داشته است بتواند همچنان نگه دارد.
این بحران هویت که رژیم صهیونیستی را فرا گرفته به طور طبیعی این مواضع را هم به دنبال دارد.»
سردار دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که «یعنی اسراییل می تواند به ایران حمله کند؟» گفت: «تردید نکنید که اگر می توانست این کار را انجام می داد.»
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان و در پاسخ به این پرسش که «آینده بحران های منطقه را چگونه پیش بینی می کنید؟» گفت: «ببینید منطقه خاورمیانه به خصوص بعد از جنگ جهانی اول و تقسیمی که در آن صورت گرفت و با توجه به تجمعی که از امت اسلامی در این منطقه هست و از طرف دیگر حجم عظیمی از منابع انرژی که در این منطقه است همیشه مورد طمع آمریکا بوده و خواهد بود.
لذا آنها نمی خواهند و نمی پسندند که این منطقه در امنیت و آرامش باشد و به هر دلیل و بهانه ای هر روز یک خللی در این فضا به وجود می آورند تنها راه برگشت امنیت و ثبات در منطقه دوتا چیز است:
اولا اسرائیل نباید در چنین شاکله و قواره ای که در حال حکومت هست حکومت کند و راه حل آن هم ساده هست. همه مردم فلسطین برگردند به اراضی اشغالی و ملت فلسطین نسبت به سرنوشت خودش تصمیم بگیرد. هر رای ای که ملت فلسطین داد همان مبنا باشد. پس از این خود به خود یک بخشی از تهدید و بحران در منطقه از بین می رود و ثانیا نیروهای مداخله گر فرا منطقه ای منطقه را ترک کنند. مردم منطقه خودشان بلد هستند با هم زندگی کنند و نیازی به آقا و ارباب و ناظم ندارند. آنها هم عاقل هستند و هم نیازی به قیم ندارند.»

منبع : پایگاه خبری خبرگزاری ایرنا

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: