مشاهده مطلب

      ۰۱ تیر ۱۳۹۴      ۰             5443      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

به گزارش سایت رسمی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در ششمین نشست مشترک دولت و مجلس با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای به مرحله حساسی رسیده است، گفت: مذاکرات مسأله همه کشور است و امیدواریم با کمک مجلس و حمایت مردم ضمن احقاق حقوق ملت و تأمین منافع کشور به نتیجه قابل قبول و خوشحال‌کننده دست یابیم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی از این مذاکرات به عنوان یکی از مهم‌ترین مذاکرات دیپلماتیک کشور یاد کرد و اظهار داشت: این کار مهم در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و قانون اساسی پیش رفته و خواهد رفت.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: سوال و استیضاح از وزرا حق قانونی مجلس است، اما در این شرایط که آخرین سال فعالیت مجلس نهم است، امیدواریم جلسه استیضاح به بهترین نحو که نشانه همدلی و همکاری دولت و مجلس باشد، برگزار شود.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش مشکلات خاص خود را دارد، گفت: دولت یازدهم در سال ۹۲ تا ۹۴ بیش از سایر دستگاه‌ها به این وزارتخانه بودجه و اعتبار اختصاص داده و بیش صد در صد اعتبارات تصویب شده را تخصیص داده است و وزیر نیز همه تلاش خود را در جهت حل مشکلات این وزارتخانه بکار بسته است.
روحانی ادامه داد: مسیر حل مشکلات فرهنگیان عزیز بهتر از سال گذشته و در جهت ارتقاء منافع آموزش و پرورش در حال طی شدن است و امیدواریم اگر سوال و پرسشی است در جلسه استیضاح با توضیحات وزیر آموزش و پرورش، نمایندگان قانع شوند و مسیر خدمت ادامه یابد.
وی همچنین اظهار داشت: دولت در شرایط حساسی بار سنگین مسایل مختلف را بر دوش می‌کشد و با کمک نمایندگان مجلس و حمایت مردم که نمایانگر همدلی و همزبانی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است، از مشکلات عبور خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه دولت مصمم است در هر شرایطی سیاست‌هایی که از ابتدا اعلام کرده را ادامه بدهد، گفت: در شرایط کنونی برای پیشبرد کشور و حل مشکلات کشور نیاز بیشتری به کمک یکدیگر داریم.
روحانی با اشاره به اینکه شعار دولت از ابتدا این بود که علاوه بر مهار تورم از رشد منفی و رکود خارج شده‌ و به سمت رونق حرکت کنیم، گفت: الحمدلله وعده‌های داده‌ شده محقق شد و در سال ۹۳ نرخ تورم در کشور به ۲۵ درصد رسیده و شاهد رشد ۳ درصدی در کشور بودیم و البته پیش از تحقق این وعده، افرادی‌ در کشور این امر را امکان ناپذیر می‌دانستند اما گزارش بانک مرکزی نشان داد که در سال ۹۳ توانستیم به این رشد و کاهش تورم برسیم.
وی با تأکید بر اینکه با کنترل توقعات و ترسیم مسیر واقعی برای رشد و حرکت صحیح اقتصادی می‌توان کار را در کشور پیش برد، گفت: البته در سال جاری کار برای دولت کمی سخت‌تر است و برای ادامه راه نیازمند کمک مجلس هستیم.
روحانی در خصوص تدوین لایحه خروج از رکود در دولت گفت: در حال حاضر چندین آیین نامه از این لایحه تدوین شده و مابقی این آیین نامه ها به سرعت در حال تصویب است.
رئیس‌جمهور در ابتدای سخنان خود ضمن خوش آمدگویی به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ماه مبارک رمضان را، ماه عبادت و تقرب به خدا دانست و گفت: بی تردید هر چه همدلی، مهربانی و برادری بین مردم و مسئولین بیشتر باشد، لطف و عنایت خداوند بیشتر خواهد بود و حق تعالی ما را در عرصه‌های مختلف یاری خواهد کرد.
روحانی افزود: همدلی و همزبانی ملت و مسوولین باعث خواهد شد که از هیچ قدرتی نهراسیم و مطمئنا با این روحیه از مشکلات عبور خواهیم کرد.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در ششمین نشست مشترک مجلس و دولت که در سالن اجلاس سران به میزبانی قوه مجریه برگزار شده بود، با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای گفت: امیدوارم مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ به نتیجه مطلوبی برسد و همه باید در جهت حمایت از وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده تلاش کنیم.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای مذاکرات پیچیده‌ای است و از این‌رو تیم مذاکره‌کننده کشورمان باید از همه جهات مورد حمایت باشند. همچنین مهم است که حس کنیم که در یک جبهه واحد قرار داریم، زیرا در جبهه مخالف علناً گفته‌اند که ما به دنبال آن هستیم که پیچ و مهره‌های تاسیسات هسته‌ای ایران را باز کنیم، بنابراین در مقابل چنین حریفی باید هم‌صدا بود.
وی با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته‌ای نبرد سنگین دیپلماتیک است، گفت: قطعاً تمام مسئولان باید از تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای حمایت کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم هم‌دلی و هم‌زبانی میان قوای سه‌گانه گفت: ایشان در دیدار اخیر خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجدداً بر لزوم توجه به هم‌دلی و هم‌زبانی علی‌الخصوص میان مجلس و دولت تاکید داشتند. معظم‌له فرمودند دولت در وسط میدان است و باید به او کمک کرد. در شرایط فعلی امیدوارم بیش از گذشته تلاش کنیم با توجه به مشکلات مردم، وقت‌مان را صرف حل مسائل اساسی کشور کنیم.
لاریجانی با اشاره به رویکرد مثبت مجلس در تصویب قانون رفع موانع تولید گفت: در شرایط کنونی کشور با وضعیت رکودی روبرو است، بنابراین اجرای این قانون به حل مسائل و مشکلات و خروج اقتصاد از رکود کمک می‌کند. البته در قانون آیین‌نامه‌های مختلفی پیش‌بینی شده که امیدواریم دولت در آینده این آیین‌نامه‌ها را تصویب کند.
وی تصریح کرد: قطعاً دغدغه اصلی نمایندگان مجلس بهبود رونق تولید در حوزه کسب و کار است، زیرا در تمام حوزه‌های انتخابیه شرایط اقتصادی با رکود مواجه است. باید برای معوقات و مسائل سرمایه در گردش کارخانجات فکری شود که قطعاً این موضوع در اولویت قرار دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی در خیلی از استان‌ها تعداد زیادی از واحدهای تولیدی غیرفعال هستند، افزود: البته در دولت مصوبه‌ای گذرانده شده مبنی بر اینکه هیاتی از سوی استانداری‌ها برای کمک به تولید صنایع تشکیل شود که این اقدام بسیار مثبت است، اما باید دولت اختیارات این حوزه را افزایش دهد تا بانک‌ها زیر بار برنامه‌های آنها بروند.
لاریجانی با اشاره به تمهیدات مجلس برای واگذاری طرح‌های استانی به بانک‌ها و بخش خصوصی تصریح کرد: مجلس در قانون اختیارات لازم را به دولت داده و حتی در قانون بودجه اعتباری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای تکمیل پروژه‌ها به بانک‌ها اختصاص داده تا پس از اتمام، طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند. البته ما در سفر به استان‌ها شاهدیم که بخش خصوصی آمادگی لازم را برای شرکت در پروژه‌ها و سایر اقدامات دارد.
رئیس قوه مقننه با اشاره به برنامه‌ریزی مجلس برای تدوین برنامه ششم توسعه گفت: سیاست‌های کلی این برنامه در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده و این موضوع بسیار ضروری است که تا مردادماه قانون برنامه به مجلس ارائه شود. از طرف دیگر دولت باید از ارائه یک کتاب قانون مفصل پرهیز کند، زیرا در چند سال اخیر متاسفانه کتاب این برنامه قطور شده است.
لاریجانی با بین اینکه لایحه برنامه ششم توسعه باید در دو فصل ارائه شود، افزود: یکی از محورها باید افق واقع‌بینانه و سیاست‌های کلی پنج‌ساله باشد، همچنین باید در این لایحه چندین پروژه مهم و حیاتی کشور که شرایط افق پنج‌ساله را فراهم می‌کند، تدوین شود؛ مانند طرح‌های آبرسانی، راهسازی و بهبود صادرات که این محورها بسیار بااهمیت هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به طور حتم با کمک و همفکری موفق خواهیم بود اما اگر درست عمل نکنیم شکست در برنامه‌ها را تجربه خواهیم کرد اما نکته حائز اهمیت اینکه باید ما هر دو مسیر را با هوشمندی خودمان انتخاب کنیم و اجازه ندهیم که حریف مسیر را برای ما تعیین کند.
وی ادامه داد: موضوع حائز اهمیت دیگر اینکه سوء ظن به یکدیگر در مسائل ملی مثل موضوع هسته‌ای بسیار مضر است گاهی در محافل اطلاعات اشتباهی نقل و مطرح می شود و عده ای نیز براساس همین تحلیل های غلط تصمیمات اشتباه می گیرند. لذا اکنون بیش از هر زمانی به همدلی و همزبانی نیازمندیم و باید به هم اعتماد داشته باشیم.
لاریجانی تصریح کرد: از طرف دیگر قدرتهای منطقه ای نیز در حال هزینه برای حفظ منافع خود هستند البته دو جنگ عراق و افغانستان ضعف های تحلیلی و محاسباتی آمریکا را نمایان کرد و در پس این آشکار سازی جریان های تندرو و تروریستی قد علم کردند.
لاریجانی تصریح کرد: البته در منطقه کشورهایی نیز دچار خود بزرگ بینی شده اند که این مسئله باعث آسیب به خودشان و سایر کشورها می‌شود.
وی در خصوص راهکارهای حفظ منافع ملی نیز گفت: بنده دو مسئله را تأکید می کنم نخست اینکه توانمندی اقتصادی را در درون کشور افزایش دهیم و این مسئله باعث افزایش میزان تأثیرگذاری در منطقه خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته دیگر اینکه قدر امنیت داخلی را بدانیم چرا که در شرایط کنونی منطقه تنها ایران است که از امنیت و همگرایی مستحکم برخوردار است.
لاریجانی در پایان گفت: امیدوارم که برگزاری این جلسات به همگرایی و همفکری در مسائل عمده کشور کمک کند.
در ابتدای این جلسه حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ضمن خیر مقدم به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار امیدواری کرد در سایه همدلی و همزبانی دولت و مجلس، مشکلات کشور در عرصه‌های مختلف مرتفع شود.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: