مشاهده مطلب

      ۰۹ خرداد ۱۳۹۶      ۰             13674      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post
درگفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری آذربایجان

روحانی:ایران از گسترش و تعمیق همکاری درهمه حوزه ها با آذربایجان استقبال می کند/ تاکید بر اجرای سریع توافقات مشترک

تهران-ایرنا- رئیس جمهوری با اشاره به فرصت‌های بسیارمناسب برای گسترش و تقویت روابط تهران – باکو در زمینه‌های انرژی، سرمایه‌گذاری، حمل‌و‌نقل، تجارت و گردشگری، تاکید کرد: ایران از گسترش و تعمیق همکاری در همه حوزه ها با جمهوری آذربایجان استقبال می کند.

به گزارش ایرنا ازپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی،عصر امروز- دوشنبه – در این تماس تلفنی که توسط «الهام علی اف» انجام شد، اظهارداشت: اراده مستحکم دو دولت در کنار اشتراکات عمیق دو ملت، پایه های مستحکمی را برای تعمیق و توسعه همه جانبه روابط تهران – باکو فراهم کرده است؛ روابط ویژه ای که مورد انتظار و خواست دو ملت بزرگ آذربایجان و ایران است.
وی با بیان اینکه هیچ مانع و محدودیتی برای توسعه همکاری‌های سیاسی اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین دو کشور وجود ندارد، ضرورت تسریع دراجرای توافقات را مورد تاکید قرارداد وگفت: اجرای سریع توافقات مشترک، می تواند سطح همکاریهای دوجانبه و منطقه ای را بیش از پیش عمق بخشیده و به آن وسعت دهد.
روحانی چشم انداز روابط تهران- باکو را بسیار روشن توصیف کرد و ابراز امیدواری نمود که با اجرای سریعتر توافقات میان دو کشور، بستر لازم برای همکاری های مشترک بویژه در حوزه های ترانزیت، انرژی و تجارت مهیاتر شود.
رئیس جمهوری همچنین طرح راه آهن رشت – آستارا را جزو طرح های مهم در دستور کار دو دولت برشمرد و بر تسریع در اجرای آن تاکید کرد.
روحانی بر ضرورت تلاشی همگانی برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری و ایجاد وحدت بیشتر میان کشورهای اسلامی تاکید کرد و اظهارداشت: همه باید تلاش کنیم در کشورهای اسلامی ، ریشه های فکری افراطی گری را از بین ببریم.

**مصمم هستیم روابط خود را با تهران در همه عرصه ها گسترش دهیم
«الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان نیز دراین تماس تلفنی با تبریک پیروزی دکتر روحانی، تاکید کرد که روابط میان دو کشور طی دوران استقلال روند رو به توسعه ای داشته است اما چهار سال گذشته در روابط دو کشور، دورانی کاملاً استثنایی بوده است.
«الهام علی اف» اجرای همه توافقات میان دو کشور را ضروری خواند و اظهارداشت: دستورات لازم را برای تسریع در پیشبرد طرح ها داده شده و به زودی قرارداد راه اهن رشت – آستارا امضا و نهایی خواهد شد.
وی با ابراز رضایت از مشارکت فعالانه شرکت های ایرانی در حوزه های انرژی، خودروسازی و داروسازی در کشورش افزود: ما مصمم هستیم روابط خود را با تهران در همه عرصه ها گسترش دهیم و این خواست دو ملت بزرگ ایران و آذربایجان است.
رئیس جمهوری آذربایجان همچنین برضرورت تقویت همکاری های دو کشور در حوزه های منطقه ای تاکید کرد و گفت: ما خواهان تقویت همکاری های خود با تهران در زمینه ثبات و امنیت منطقه ای و مبارزه مشترک با خشونت ، افراطی گری و تروریسم هستیم.
طرفین بر آمادگی خود برای شرکت در نشست های سه جانبه سران و تلاش برای تحکیم تعاملات منطقه ای تأکید کردند.
به گرارش ایرنا، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ، همچنین امروز در پیامی به ‘الهام علی اف’ رئیس جمهوری آذربایجان، روز ملی این کشور را به وی، دولت و ملت دوست و برادر جمهوری آذربایجان صمیمانه تبریک گفت.

منبع : پایگاه خبری خبرگزاری ایرنا

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: