مشاهده مطلب

      ۰۵ مهر ۱۳۹۳      ۰             4879      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار امیدواری کرد که نشست امسال مجمع عمومی، جهان را در شرایط حساس کنونی، به امنیت و آرامش انسان‌ها که از اهداف اصلی سازمان ملل است، گامی نزدیک‌تر کند.

وی اظهارداشت: من از منطقه‌ای می‌آیم که بخش‌های مهمی از آن در آتش تندروی و افراطی‌گری می‌سوزد، در شرق و غرب کشور من، افراطی‌گری، همسایگان ما را تهدید می‌کند و خشونت می‌ورزد و خون می‌ریزد.

رییس جمهوری ادامه داد: آنان البته تنها به یک زبان سخن نمی‌گویند و حتی رنگ پوست آن‌ها هم یکی نیست و یک ملیت واحد ندارند؛ آنان از کشورهای مختلف به خاورمیانه آمده‌اند اما ایدئولوژی واحدی دارند: «افراطی‌گری و خشونت» و هدف واحدی دارند: «نابودی تمدن، اسلام‌هراسی و ایجاد زمینه برای مداخله مجدّد بیگانگان در منطقه».

تروریسم جهانی شده است

روحانی افزود: با کمال تأسف، تروریسم، جهانی شده و از نیویورک تا موصل، از دمشق تا بغداد، از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه جهان، از القاعده تا داعش، افراطیون جهان یکدیگر را یافته‌اند و ندا سر داده‌اند که متحد شوید اما آیا ما در برابر افراطیون متحدیم؟!

وی با بیان اینکه افراطی‌گری یک مسئلۀ منطقه‌ای نیست که فقط ملت‌های منطقه ما با آن درگیر باشند، تصریح کرد: افراطی‌گری، مسئله‌ای جهانی است که برخی از کشورها در پیدایش آن مؤثر بوده و در مبارزه با آن ناکام و اکنون ملت‌های ما، تاوان آن را پس می‌دهند.

رییس جمهوری با بیان اینکه غرب‌ستیزی امروز، فرزند استعمارگری دیروز است، گفت: غرب ستیزی امروز، واکنش به نژادپرستی دیروز است؛ برخی از سازمان‌های اطلاعاتی، تیغ را به دستِ زنگی مست داده‌اند و او نیز همه را از دم تیغ می‌گذراند.

ایجاد کنندگان تروریست در پیشگاه گذشته و در برابر آینده عذرخواهی کنند

روحانی افزود: همه آنان که در ایجاد و تقویت این گروه‌های تروریست نقش داشته‌اند، باید به اشتباهات خود در پدیدار شدن افراطی‌گری اعتراف کنند و نه تنها در پیشگاه گذشته که در برابر آینده هم عذرخواهی کنند.

وی ادامه داد: برای مقابله اصولی با تروریسم، باید ریشه‌های آن را شناخت و چشمه‌های آن را خشکاند. تروریسم در بستر فقر، بیکاری، تبعیض، تحقیر و بی عدالتی میروید و با فرهنگ خشونت رشد می‌کند.

برای ریشه کن کردن تروریسم باید عدالت و توسعه را گستراند

رییس جمهوری تاکید کرد: برای ریشه کن کردن تروریسم باید عدالت و توسعه را گستراند و از تحریف ادیان الهی برای توجیه قساوت و بیرحمی جلوگیری کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: درد بزرگتر آن است که این تروریست‌ها به نام دین، خون می‌ریزند و به نام اسلام سر می‌بُرند، می‌خواهند این حقیقت مسلّم تاریخ را پوشیده نگهدارند که بر اساس آموزه همه پیامبران الهی از ابراهیم و موسی تا عیسی و محمد(ص)، کشتن یک انسان بی گناه همانند کشتار همه بشریت است.

وی ادامه داد: من در شگفتم این گروه‌های آدمکش، گروه خود را اسلامی می‌نامند و شگفت‌آورتر آنکه رسانه‌های غربی نیز در همراهی با آنان، این نام مجعول را که تنفر همه مسلمانان را برمی‌انگیزد، تکرار می‌کنند؛ غافل از آن‌که مسلمانانی که هر روز خدای خویش را به صفت رحمانیت یاد می‌کنند و از پیامبر خویش درس عطوفت و محبت آموخته‌اند، این افتراءها را، بخشی از پروژه اسلام‌هراسی می‌شمارند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه اشتباهات راهبردی غرب در مسایل منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز، این نقطه از جهان را به بهشت تروریست‌ها و افراطیون بدل کرده است، گفت: تجاوز نظامی به افغانستان و عراق و مداخلات نادرست در تحولات سوریه نمونه‌های روشنی از این راهبرد غلط در منطقۀ خاورمیانه است.

روحانی افزود: اتخاذ رویکردهای غیرمسالمت آمیز و تجاوز و اشغال نظامی، از آن جا که معیشت و حیات مردم عادی را هدف قرار میدهد، پیامدهای روانی و رفتاری متعددی را در پی دارد که امروز، بُروز آن را بصورت خشونت و آدمکشی در منطقۀ خاورمیانه و آفریقا، مشاهده می‌کنیم؛ که حتی برخی شهروندان سایر نقاط جهان را هم، با خود همراه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: خشونت همچون یک بیماری مسری، در حال سرایت به سایرِ نقاطِ جهان است. ما همواره معتقد بودیم که دمکراسی، با کوله پشتی، نمیآید؛ دمکراسی، محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز. دمکراسی یک کالای صادراتی نیست که از غرب به شرق تجارت شود. در یک جامعۀ توسعه نیافته، دمکراسی وارداتی، به دولتِ ضعیف، منتهی می‌شود و دولت ضعیف هم به شدت آسیب پذیر.

رییس جمهوری گفت: وقتی پای ژنرال‌ها به منطقه باز شد، انتظار نداشته باشید دیپلمات‌ها به استقبال آنان بروند. وقتی جنگ شروع شد، دیپلماسی به پایان می‌رسد. وقتی تحریم آغاز شد، نفرتِ عمیق از تحریم‌کنندگان هم شروع می‌شود. وقتی فضای خاورمیانه امنیتی شد، پاسخ آن هم امنیتی می‌شود.

جهان غرب یکبار برای همیشه خاطره تلخ حمایت از دیکتاتوری را کمرنگ کند

روحانی با بیان اینکه منافع کشورهای غربی در این منطقه، در گرو به رسمیت شناختن باورها و خواست مردم منطقه در قالب نظام‌های مردمسالار است، اظهار داشت: از جهان غرب، انتظار می‌رود در این منطقه، یکبار و برای همیشه، در جبهۀ حامی مردمسالاری واقعی، قرار گیرد و بدین ترتیب، خاطره تلخ حمایت از دیکتاتوری‌ها را کمرنگ کند.

وی ادامه داد: تجربۀ پیدایش القاعده، طالبان و گروه‌های افراطی اخیر، نشان داد که نمی‌شود از گروه‌های افراطی، برای مقابله با کشورهای مخالف، استفاده کرد، و پس از آن، از عوارض پیدایش این افراط، در امان ماند. تکرار اشتباهات، علیرغم این همه تجربۀ پرهزینه، موجب تعجب است.

نسبت به خطر گسترش افراطی‌گری و برخورد غلط با این پدیده هشدار می‌دهم

رییس قوه مجریه گفت: به یاد داشته باشیم که ایران، روزی همه را به «گفت وگو» دعوت کرد که هنوز جنایت ۱۱ سپتامبر، رخ نداده بود و روزی به «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» خواند، که هنوز خشونت‌های اخیر ظهور نکرده بود. شاید سال گذشته، تعداد اندکی، آتشِ شعله ور شدۀ کنونی را پیش بینی می‌کردند. اما امروز خشونت و افراطی‌گری بدون مهار، خود را بصورت یک تهدیدِ قطعی جهانی، نمایان ساخته است.

روحانی افزود: بطور مسلم، اگر چرایی بُروز پدیدۀ کنونی را به درستی تحلیل نکنیم، نخواهیم توانست راه حلِ درستِ بُرون رفت از آن را پیدا کنیم. امروز هم، دوباره، نسبت به خطرِ گسترشِ افراطی‌گری و همچنین خطرِ درکِ نادرست و برخورد غلط با این پدیده، هشدار می‌دهم.

وی با اینکه خاورمیانه، تشنۀ توسعه است، و خسته از جنگ، تاکید کرد: این حق طبیعی مردمانِ سرزمین‌های حاصلخیزِ خاورمیانه است که از زندگی توأم با صلح و رفاه، برخوردار باشند. در گذشته، استعمار این حق را از آنان سلب کرد و اکنون سایۀ جنگ و خشونت، امنیت آنان را تهدید می‌کند.

نخبگان منطقه می‌توانند قوی‌ترین ائتلاف‌های بین‌المللی علیه خشونت را تشکیل دهند

رییس جمهوری گفت: در منطقۀ ما، سیاستمداران، و نخبگانِ معتدلی وجود دارند که مورد اعتماد ملت‌های خویشاند. آنان، نه غرب ستیزند و نه غربگرا. به نقش استعمار در عقب افتادگی ملت‌های منطقه آگاهند اما از نقش ملت‌های خویش در راه توسعه یافتگی نیز، غفلت نمی‌ورزند؛ غرب را از خطاهایش مبرا نمی‌کنند، اما به غفلت‌های خویش نیز توجه دارند. این نخبگان، می‌توانند با جلب اعتماد مردم، قویترین ائتلاف‌های ملی و بین‌المللی علیه خشونت را تشکیل دهند.

روحانی تاکید کرد: صدای این نخبگان، صدای واقعی مردم اعتدال گرا در جهان اسلام است؛ صدای آشنای یک افغانِ خسته از جنگ؛ عراقی قربانی افراط گری؛ سوری هراسانْ، از تروریسم؛ و لبنانی نگرانْ، از خشونت و فرقه‌گرایی. سخن ما این است که اگر برخی کشورها، با ادعای رهبری ائتلاف، در پی ادامۀ برتری جویی در منطقه باشند، دچار اشتباهی راهبردی شده‌اند.

وی ادامه داد: بدیهی است کشورهای منطقه که درد را بهتر می‌شناسند، بهتر هم می‌توانند با همفکری و ائتلاف، مسئولیت مبارزه را پذیرفته و، رهبری آن را بر دوش گیرند و اگر دیگر کشورها می‌خواهند علیه تروریسم، گامی بردارند، باید به حمایت آنان برخیزند.

رییس جمهوری گفت: من اعلام می‌کنم اگر امروز همۀ توان خود را علیه افراط و خشونت، به کار نگیریم، و کار را به کاردان نسپریم، فردا جهان برای هیچکس، جای امنی نخواهد بود.

روحانی افزود: سال گذشته با ارائه طرح «مبارزه با خشونت و افراطی گری» که با استقبال گسترده‌ای روبرو شد، کوشش کردم تا کشورم نقش خود را در تحقق صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، ایفا کند.

کشورهای منطقه نیازمند همکاری برای دستیابی به تفاهم مشترک و دائمی هستند

وی ادامه داد: در منطقه پرآشوب و پرتلاطم خاورمیانه، ایران یکی از با ثبات‌ترین و امن‌ترین کشورهای این منطقه است. همه کشورهای منطقه باید در نظر داشته باشند که، همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم، در مسائل سیاسی و اجتماعی، تا امنیتی و نظامی، همۀ ما نیازمند همکاری‌های گسترده برای دستیابی به تفاهم مشترک و دائمی هستیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر در منطقۀ خاورمیانه، هماهنگی و همکاری بیشتر و گستردهتری می‌داشتیم، هزاران انسان بی گناه فلسطینی در غزه، قربانی تجاوز رژیم صهیونیستی قرار نمی‌گرفتند.

روحانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در تمامی عرصه‌ها، مبنای حل مشکلات را تعامل و اعتمادسازی پایدار میان قدرت‌های منطقه‌ای می‌داند و از هرگونه همکاری میان کشورهای مسلمان برای مبارزه با افراطی‌گری، تهدید و تجاوز، حمایت می‌کند و آماده است نقش دائمی سازنده و مؤثرِ خود را، ایفا کند.

مصالحه و توافق با ایران، به نفع همگان، بخصوص کشورهای منطقه است

وی در ادامه با بیان اینکه تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، تداوم اشتباهی راهبردی علیۀ یک ملتِ معتدل و مستقل، در شرایط حساس منطقۀ ماست، تصریح کرد: ما در یک سال گذشته، به شفاف‌ترین گفت‌وگوها، برای اعتمادسازی در موضوع هسته‌ای ایران دست زده‌ایم؛ و نه در اثر تهدید و تحریم که بر مبنای ارادۀ ملت خود، مذاکره جدی و صادقانه را در دستور کار قرار داده‌ایم زیرا براین باوریم که موضوع هسته‌ای، یک راه حل، بیشتر ندارد و، آن فقط مذاکره است و اگر برخی در تخیل خویش، به راه‌های دیگری می‌اندیشند، در اشتباهند.

رییس جمهوری گفت: هرگونه تأخیر در حصول توافق نهایی، تنها هزینه‌ها را بالا می‌برد و این هزینه‌ها نه فقط بر ما، که بر اقتصاد و تجارت طرف مقابل و بر توسعه و امنیت منطقه‌ای تحمیل می‌شود و هیچکس نباید در این حقیقت تردیدی داشته باشد که مصالحه و توافق با ایران، به نفع همگان، بخصوص کشورهای منطقه است.

روحانی با بیان اینکه روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در ماه‌های گذشته، با جدیت و امیدواری متقابل به پیش رفته است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به گواهی همه ناظران بین‌المللی، با صداقت و اقتدار به تعهدات خویش عمل کرده است؛ اگر چه طرف مقابل، با برخی اظهارات و اقدامات، به تردید در عزم و واقع بینی خویش دامن زده است.

وی ادامه داد: امیدواریم مذاکرات جاری در فرصت کوتاه باقیمانده، به توافق نهایی بینجامد. ما به ادامۀ برنامۀ هسته‌ای صلح‌آمیز خود، شامل اِعمال حق غنی سازی و سایر حقوق هسته‌ای در خاک ایران، در چارچوب مقررات بین‌المللی، مصمم هستیم. ما با انگیزۀ مثبت، حسن نیت و جدیت، به تداوم مذاکرات هسته‌ای با کشورهای طرف مذاکره، بر مبنای اعتماد متقابل، رفع دوسویۀ ابهامات، موضع برابر، احترام متقابل و اصول پذیرفته شدۀ بین المللی، پایبندیم.

رییس جمهوری گفت: از دیدگاه ما، التزام به تعهدات و اجرای دقیق تفاهمات و، اجتناب از زیاده خواهی در مذاکرات، از سوی طرف‌های مذاکره‎کننده با ایران، ضرورتی تامّ دارد زیرا توافق نهایی در مورد برنامۀ هسته‌ای صلح آمیز ایران، می‌تواند سرآغاز همکاری‌های همه جانبه، در راستای پیشبرد امنیت، صلح و توسعه و در منطقه و جهان باشد.

روحانی افزود: مردم ایران پایبند به اصول و ارزش‌هایی هستند که استقلال، توسعه و غرور ملی در رأسِ آن‌هاست؛ مردم عملکرد دولت‌های خود را بر اساس همین معیارها مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: اگر طرف‌های مذاکره کننده، این واقعیتِ بارزِ ملی را مورد توجه قرار ندهند و دچار خطاهای محاسباتی شوند، یک فرصت استثنایی و تاریخی از دست خواهد رفت.

رییس قوه مجریه گفت: همانطور که می‌دانید، دولت ایران در سال جاری میلادی، با ابتکاراتی که در مذاکرات هسته‌ای به کار برد، شرایط جدیدی را برای حل موضوع بوجود آورد که دستاورد مرحله‌ای آن توافق ژنو بود.

روحانی افزود: با توجه به رویکرد اعتمادساز و شفاف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه و تداوم آن، در صورتی که طرف‌های مذاکره کننده نیز متقابلاً از عزم و انعطافِ کافی برخوردار باشند و ظرفِ مهلتِ تعیین شده، بتوانیم در حل این مسئله به موفقیتِ کامل دست یابیم، فضای کاملاً متفاوتی به لحاظ همکاری های منطقه‌ای و جهانی بوجود خواهد آمد، که در سایۀ آن، امکان تمرکز بر حل مسائل مهم منطقه از جمله مسئله بسیار مهم مبارزه با خشونت و افراطی گری در منطقه، فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران، فرصتی تاریخی برای غرب است که نشان دهد با پیشرفت و توسعه دیگران مخالف نیست و تبعیض در مقررات بین‌المللی را دنبال نمی‌کند: این توافق می‌تواند پیامی جهانی برای صلح و امنیت نیز داشته باشد که راه حل اختلافات، مذاکره و تکریم است نه منازعه و تحریم.

رویکرد اصولی ما، پایان بخشیدن به توهم ایران‌هراسی و زمینه‌سازی برای مشارکت راهبردی با همسایگان است

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ملت بزرگ ایران که در سال گذشته با حضور گسترده خود در انتخاباتی آرام و پرشکوه، با روی کار آوردن این دولت، از گفتمان « تدبیر، امید و اعتدال» استقبال کردند، از دولت منتخب خود، در راه سازندگی کشور پشتیبانی و حمایت می‌کنند؛ در حالی که بعضی از کشورهای پیرامونی ایران، دستخوش جنگ و ناآرامی هستند، ایران سرزمین امنیت، ثبات و آرامش است.

روحانی با بیان اینکه سیاست اصولی کشور من، تلاش برای تعامل سازنده با همسایگان بر اساس احترام متقابل، و با تأکید بر منافع مشترک است، افزود: طرح مسئلۀ سلطۀ ایران بر کشورهای مسلمان منطقه، افسانه‌ای بیش نیست که در قالب پروژه ایران‌هراسی در سال‌های اخیر بر آن دمیده می‌شود.

وی ادامه داد: آن‌ها که در این شیپور می‌دمند، نیاز به جعل دشمنی موهوم دارند تا تنش را تداوم دهند و با تشدید تضادّ و تفرقه، منابع توسعه ملت‌ها را به انحراف کشند؛ رویکرد اصولی ما پایان بخشیدن به توهم ایران هراسی، و زمینه سازی برای مشارکت راهبردی با همسایگان است.

رییس جمهوری گفت: همانطور که در سال گذشته نسبت به توسعه خشونت و افراطی‌گری هشدار دادم، امسال نیز تأکید می‌کنم، که اگر رویکرد درست برای مواجهه با این مسئله، اتخاذ نشود، به سمت منطقه‌ای، ناآرام و پرتلاطم با بازتاب‌های جهانی، خواهیم رفت.

روحانی تاکید کرد: راه حل درستِ برخورد با این مسئله نیز، نه از بیرون بلکه با محوریت و ابتکار درونی و البته همکاری‌های بین‌المللی قابل تصور است.

وی خاطرنشان کرد: خدای بزرگ در قران کریم به مؤمنانی که کار شایسته را در برنامه عمل خود قرار می‌دهند مژده داده است که بر زمین ماندگاری خواهند داشت و بیم و هراس شان به امن و امان بدل خواهد شد. وَلیبدِلنهم من بعد خوفهم أمناً.

رییس جمهوری گفت: امیدوارم نسل ما با تلاشی شایسته، زمینی ایمن تر و آبادتر برای نسل فردا به یادگار بگذارد.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: