مشاهده مطلب

      ۲۶ دی ۱۳۹۱      ۰             1490      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post
معاون اول قوه قضائیه خبر داد؛

دادگاه مهدی هاشمی به زودی برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در گفت‌و‌گو ‌با خبرنگار ‌فارس در مشهد‌ با اشاره به پیام آزادی ۴۸ زائر ایرانی ربوده شده در سوریه اظهار کرد: موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با سوریه بارها اعلام شده ‌که راهکار سوریه باید توسط مردم سوریه رقم بخورد.

وی افزود: مطلقا حرکت‌های بسیار زشتی که تاکنون دولت‌ها، نظام سلطه و قدرت‌های خارجی مرتکب شدند از جمله مسلح کردن مخالفان، حمایت‌های مالی و معنوی، حمایت خبری در بنگاه‌های اطلاع‌رسانی و خبری هیچ تاثیری نداشته چرا که این مردم کشور سوریه هستند که می‌بایست راهکار سوریه را رقم زنند.

معاون اول قوه قضائیه خاطر نشان کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز اعلام کردند راهکار سوریه این است که دولت‌های خارجی کنار آمده و مخالفان مسلح دست از اسلحه بردارند چرا که راهکاری دموکراتیک می‌تواند موثر باشد؛ همچنین از طرفی برخلاف حرکت بنگاه‌های خبری دشمنان که زائران ایرانی را نیروهای مسلح ایران جلوه دادند باید بیان کرد که اینها زائر بودند و حقیقتا به زائران ایرانی ظلم کردند.

وی تصریح کرد: الحمد‌الله مذاکره‌ها و پیگیری‌های مداوم از ناحیه جمهوری اسلامی ایران، پیگیری دیپلماسی ایرانی و مقاومت آن زائران با وجود کارشکنی برخی از کشورهای مخالف سوریه، موثر واقع شد و به آزادی انجامید و قطعا این می‌تواند برای خانواده‌های آنها و ملت ایران مبارک باشد.

به گفته وی، این نقطه عطفی است که همه بدانند در موضوع سوریه می‌بایست کاملا راهکار سیاسی پیش گرفته شود چرا که راهکار نظامی موثر نیست.

وی متذکر شد: کار دشمنان در سوریه حتما با شکست مواجه می‌شود ولی خوب راهکاری که قطعا به موفقیت می‌انجامد همان شش راهکاری است که جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد.

*طرح «انتخابات آزاد» سخن گزافی است

رئیسی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر طرح بحث «انتخابات آزاد» گفت: ساز و کاری که قانون اساسی در کشور ایران در نظر گرفته، ساز و کاری است که رای ملت تضمین شده است و این سازو‌کار را ملت ایران بیش از ۳۰ بار با موفقیت تجربه کردند که خوب هم برای مجریان و هم برای ناظران نقش قائل است.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: بارها دیدیم که مجریان برگزاری انتخابات از یک جریان بودند در حالی که نتیجه صندوق‌ها جریان مخالف بوده است بنابراین به این ساز‌و‌کار مردم اعتماد دارند.

وی یادآور شد: بعد از فتنه ۸۸ دشمن سعی داشت این ساز‌و‌کار را در ذهن مردم نامطمئن جلوه دهد در حالی که موفق نشد؛ قطعا این ساز و کاری را که قانون اساسی در نظر گرفته بسیار مطمئن و تجربه شده است.

رئیسی ادامه داد: جای این سئوال باقی است که انتخابات آزاد یعنی چه؟ مگر قبلا انتخابات در جمهوری اسلامی انتخابات آزاد نبوده است؛ تاکنون به کدام یک از آحاد مردم اجبار شده که به زود رای دهید. این در حالی مطرح می‌شود که تاکنون در تمام انتخابات‌ها شاهد بودیم کاندیدا‌ها ثبت‌نام کرده و مردم هم آزادانه رای دادند.

وی تاکید کرد: بنابراین از نظر بنده طرح بحث «انتخابات آزاد» در نظام جمهوری اسلامی که مبنای آن بر انتخابات آزاد گذاشته شده سخن گزافی است.

*قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با هرگونه ناامنی اجتماعی

وی در ادامه با اشاره به روند بررسی پرونده اشرار و اراذل و اوباش در قوه قضاییه اذعان داشت: در بحث برخورد با اشرار و زورگویان دستگاه قضایی مصمم است که با هرگونه ناامنی اجتماعی برخورد قاطعی داشته باشد که تاکنون هم پرونده‌ها با سرعت و دقت مورد رسیدگی قرار گرفته و با قاطعیت اجرا شده است.

*به زودی دادگاه مهدی هاشمی برگزار می‌شود

معاون اول قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پرونده «مهدی هاشمی» خاطر نشان کرد: نسبت به پرونده مهدی هاشمی همان طور که سخنگوی قوه قضائیه و دادستان تهران اعلام کردند، کیفر خواست صادر شده و ان‌شاالله پرونده آماده دادگاه است و به زودی دادگاه برگزار شده و مردم در جریان سیر کار دادگاه قرار خواهند گرفت.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دادگاه مهدی هاشمی به صورت علنی است یا خیر، گفت: اینکه علنی باشد یا خیر را دادگاه اعلام می‌کند و در حال حاضر نمی‌توان نظری ارائه داد ولی در عین حال کیفر خواست صادر شده و آماده دادگاه است.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: