مشاهده مطلب

      ۲۳ شهریور ۱۳۹۲      ۰             3086      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post

حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران پس از پایان سفر۲ روزه به قرقیزستان و در بدو ورود به فرودگاه مهر‌آباد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای و حضور وی در آن گفت: به دعوت رئیس دوره‌ای سازمان همکاری‌های شانگهای به کشور دوست، قرقیزستان سفری انجام شد که در اجلاس سران این سازمان شرکت کردم.

وی با تاکید بر اینکه در این اجلاس و همچنین در سخنرانی‌هایی که در آن مطرح شد، بر چند نکته مهم تاکید گردید، اظهار داشت: شرکت‌ کنندگان در اجلاس خواستار حل مسئله هسته‌ای ایران شدند و تحریم را راه‌حلی غیرقابل قبول دانستند و مذاکرات سیاسی را تنها راه برای حل و فصل آن عنوان کردند.

وی افزود: در مورد بحث سوریه نیز هرگونه دخالت نظامی محکوم شد و راه‌حل سیاسی، بعنوان تنها راه‌حل مسئله سوریه عنوان شد که باید از طریق مذاکرات سیاسی بین دولت و مخالفین صورت بگیرد.

روحانی گفت: مسائل افغانستان و دیگر مسائل خاورمیانه و بحران‌های بین‌المللی از جمله مسائلی بود که در این اجلاس مطرح شد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره ملاقات‌های دوجانبه بین ایران و کشورهای شرکت کننده در اجلاس افزود: در حاشیه اجلاس ملاقات‌هایی با برخی از سران کشورها همچون تاجیکستان، افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان و همچنین دیدارهایی در سطح وزیر با کشورهایی همچون هند داشتیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به روابط گسترده اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایران با این کشورها گفت: در این دیدارها بر ضرورت توسعه روابط بین ایران و این کشورها در حوزه‌هایی که تاکنون در آنها همکاری خاصی صورت نگرفته است، تاکید شد.

وی با اشاره به دیدارهای خود با روسای جمهور چین و روسیه ادامه داد: در این دیدارها مسائل منطقه ای، روابط دوجانبه، مسائل بین‌المللی، مسائل هسته‌ای و موضوع سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

روحانی افزود: ما با چین و روسیه همکاری‌های گسترده اقتصادی، فرهنگی، مالی و پروژه‌هایی همانند فاینانس و همچنین همکاری‌های مالی و بانکی داریم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این دو کشور عضو شورای امنیت و طرف مذاکره ما در مذاکرات ۵+۱ هستند و طبیعی است که برخی از مسائل همچون بحث هسته‌ای در این مذاکرات مطرح شود.

روحانی همچنین با اشاره به دیدار خود با ایرانیان مقیم قرقیزستان و اهمیت این دیدار گفت: دیدار با ایرانیان مقیم خارج همواره برای ما بسیار مهم و تاثیر‌گذار بوده است و در این دیدار ایرانیانی که در بیشکک زندگی می‌کردند و همچنین آنهایی که به عنوان کارمند و یا فعالان اقتصادی در آنجا فعالیت داشتند، در سفارت به ملاقات ما آمدند.

وی افزود: در این دیدار که با استقبال گسترده ایرانیان همراه بود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر از ایرانیان مقیم خارج هم به منظور دیدار و هم به منظور جشن میلاد دهه کرامت در سفارت حضور پیدا کردند.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلاتی که از سوی ایرانیان در این دیدار مطرح شد، گفت: مهمترین مسئله‌ای که از سوی آنان مطرح شد بحث فعالیت‌های تجاری و اقتصادی آنها بود و برخی از آنها خواستار تسهیل رفت و آمد و همچنین ایجاد یک خط مستقیم هوایی بین تهران و بیشکک و یا خط بین مشهد و بیشکک را خواستار شدند.

روحانی در ادامه بر اتخاذ راهکارهایی برای حل مشکلات ایرانیان مقیم قرقیزستان تاکید کرد.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: