مشاهده مطلب

      ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶      ۰             13545      اخبار ایران و جهان   Print This Post Print This Post
فشار وزیران جی7 به آمریکا:

اقتصاد جهانی را به خطر نیانداز

رم - ایرنا - وزیران اقتصاد هفت کشور صنعتی جهان امروز جمعه در اجلاس جی 7 در شهر باری در جنوب ایتالیا، به دولت آمریکا فشار آوردند تا دهها سال سیاست مبادلات آزاد و اقتصاد جهانی را به خطر نیندازد.

به گزارش ایرنا، وزیران اقتصاد هفت کشور صنعتی جهان که از روز جمعه بطور رسمی کار نشست جی ۷ را در قلعه svevo در شهر باری آغاز کرده و تا شنبه ادامه دارد، به دولت دونالد ترامپ فشار آوردند تا دهها سال سیاست بر پایه مبادلات آزاد را به خطر نیندازد.
اجلاس وزیران اقتصاد جی ۷ در شهر باری به ریاست دوره ای ایتالیا شامل چهار موضوع اصلی مبارزه با نابرابری ها، مالیات بین المللی، امنیت سایبری و مبارزه با تامین مالی تروریسم می شود.
برخی از کشورها در نشست امروز به خطرات ناشی از استراتژی ترامپ که با تقویت رشد و سرمایه گذاری می تواند بر ارزها و سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا تاثیر بگذارد، اشاره کردند.
ترامپ اعلام مداخله برای محافظت از شرکت های آمریکایی در قبال رقبای جهانی کرده است و همین امر باعث تشدید نگرانی ها شده که اولین اقتصاد جهان بتواند راه حمایت گرایی از شرکت های داخلی را پیش بگیرد.
میشل ساپن وزیر اقتصاد فرانسه با انتقاد از سیاست های دولت آمریکا اظهار کرد: نمی توان دستاوردهایی که ثبات و رشد به نفع همه اقتصادها راتضمین کرده را خرد کرد. در حالی که ‘پیئرکارلو پادوان’ وزیر اقتصاد ایتالیا برنامه آمریکا را بلندپروازنه خواند و نگرانی های خود را انکار کرد.
پادوان افزود موضوع رشد و شمول اجتماعی در دستور کاری جی ۷ و جی ۲۰ است. ایتالیا این موضوعات را به جلو می برد که بدون شمول اجتماعی به رشد نمی رسیم. مالیات بر اینترنت موسوم به web tax یک پیشنهاد است که در حال جان گرفتن می باشد ما در این خصوص کار می کنیم.
پادوان در دیدار با ‘استیون منوچین’همتای آمریکایی خود سلامت بانک های ایتالیایی را تضمین کرد و گفت: من از برنامه آمریکا درباره مالیات بندی نگران نیستم.
اجلاس وزیران اقتصاد گروه جی ۷ روز شنبه پس از بیانیه پایانی خاتمه می یابد.
در این اجلاس ۴۰۰ میهمان از جمله وزیران اقتصاد ایتالیا، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ژاپن و کانادا و رئیسان بانک های مرکزی، اقتصاددانان، سران اقتصادی و پولی کمیسیون اروپا، گروه اروپا و بانک مرکزی اروپا، نماینده عالی بانک جهانی و صندوق بین امللی پول و سازمان همکاری برای توسعه اقتصادی حضور دارند.
پیئر کارلو پادوان وزیر اقتصاد ایتالیا پیشتر در خصوص این اجلاس گفت: موضوع اصلی این نشست، رشد و مبارزه با نابرابری ها  خواهد بود، همچنین موضوع های دیگری از جمله امنیت سایبری، همکاری درباره مالیات بین المللی، هماهنگی نهادهای مالی بین المللی و مقابله با تامین مالی تروریسم در برنامه کاری آنان گنجانده شده است.
این در حالی که تدابیر شدید امنیتی برای حفظ نظم و جلوگیری از خطرات تروریستی در این شهر به شدت اتخاذ شده و در برخی مناطق موانع ضد کامیون با گذاشتن بلوک های سیمانی ایجاد شده است. در برخی نقاط مرکزی این شهر حتی تردد عابرین پیاده ممنوع و شهر عملا به حالت تعطیل در آمده است.
بر اساس این گزارش، سه فروند پهپاد، ۲۵۰ دوربین مداربسته و ۱۵۰۰ مامور پلیس برای تضمین امنیت این نشست در شهر باری بکار گرفته شده است. روز شنبه نیز قرار است تظاهراتی بر علیه این اجلاس در شهر باری برگزار شود.

منبع: پایگاه خبری خبرگزاری ایرنا

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: