مشاهده مطلب

      ۲۹ تیر ۱۳۹۳      ۰             4704      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو)،‌ طبق برنامه طراحي شده اين سازمان تا پايان سال جاري عمليات اكتشاف مواد معدني در ۶ پهنه از نوار شرقي كشور را انجام مي دهد كه مساحت آن به ۷۵هزار و ۴۶۶ كيلومتر مربع مي رسد. در اين عمليات، هدف كشف عناصر مختلف معدني از جمله سنگ آهن،‌ طلا،‌مس،‌عناصر نادر خاكي و … است.

بر همين اساس از ماه هاي گذشته عمليات اكتشافي در پهنه سنگان به وسعت ۱۱۵۰۰ كيلومتر مربع با اعتباري بالغ بر ۱۳۲ميليارد ريال، با همكاري سازمان زمين شناسي آغاز شده و ادامه دارد. از سوي ديگر اجراي عمليات اكتشافي در پهنه نوار مرزي استان سيستان و بلوچستان در وسعت ۱۵۰۰۰ كيلو متر مربع نيز در دست اجرا است. علاوه بر اين اكتشاف ۲۵۶۰۰ كيلومتر از پهنه سراوان در استان سيستان و بلوچستان و همچنين اكتشاف ۶هزار و ۱۱۶ كيلومتر مربعي در پهنه نوار مرزي خراسان جنوبي به عنوان يكي ديگر از برنامه هاي اكتشافي سال جاري به شمار مي آيد.

همچنين انجام عمليات اكتشافي و مطالعات ماهواره ايي استان سيستان و بلوچستان در پهنه اي به وسعت ۱۷۰۰۰ كيلو متر مربع و اكتشاف در پهنه اي به وسعت ۲۵۰ كيلومتري آهن پلاسري نيز در اين استان انجام خواهد شد.

اين برنامه بخشي از طرح بزرگ اكتشاف ۲۰۰هزار كيلومتري سراسر كشور است كه براي آن اعتباري معادل ۱۲۰۰ ميليارد تومان صرف خواهد شد. برنامه اكتشاف سراسري قرار است در مدت ۳ سال به اجرا در آيد. از اهداف اصلي اجراي اين عمليات اكتشاف مي توان به افزايش ذخاير شناخته شده استراتژيك همچون سنگ آهن،‌طلا،‌ مس ،‌زغالسنگ، ‌سرب روي،‌ تيتانيوم و عناصر نادر خاكي اشاره كرد.

طي ۱۰۰ سال گذشته تنها ۷درصد از مساحت كشور زير عمليات اكتشاف معدني قرار گرفته كه نتيجه آن كشف ۵۷ميليارد تن ذخاير معدني است كه اين ميزان با توجه به وجود پتانسيل هاي فراوان،‌ رقمي ناچيز به شمار مي آيد. اما اين برنامه جديد آمارهاي تازه اي از ميزان عناصر معدني ايران ارايه خواهد كرد.

علاوه بر موارد فوق افزايش يافتن ذخاير معدني كشور زمينه مساعدي را براي جلب و جذب سرمايه گذاران به ويژه سرمايه گذاران خارجي فراهم مي آورد.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: