مشاهده مطلب

      ۰۹ اسفند ۱۳۹۵      ۰             12841      اخبار معدن   Print This Post Print This Post
کرباسیان:

کرباسیان : ۷۳ طرح در ایمیدرو تعیین تکلیف شدند

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: در بیش از 3.5 سال گذشته 73طرح در مراحل مختلف اجرایی یا راه اندازی قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان که امروز در گردهمایی مدیران این سازمان در منطقه ویژه صنایع انرژی بر خلیج فارس سخن می گفت، تصریح کرد: از شهریور سال ۹۲ به این سو این تعداد طرح در سه وضعیت راه اندازی، آماده افتتاح یا واگذاری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: طی این مدت ۲۴هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در اختیار داشتیم در حالی که اکنون هیچ طرح معطل یا راکد نداریم.

کرباسیان با تاکید بر اینکه نباید نسبت به مشکلات گذشته فراموشکار باشیم، افزود: این فعالیت ها در حالی انجام شده که ۲۱هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های تابع این مجموعه در دولت گذشته واگذار شده بدون آنکه ریالی از آن ها در اختیار ما قرار داده شود.

وی ادامه داد: اکنون بار بدهی چند ده میلیارد تومانی شرکت های واگذار شده و تعهد آن ها به ایمیدرو منتقل شده بدون اینکه از منابع حاصل از واگذاری ها بهره ای در جهت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی برده باشیم.

کرباسیان خاطر نشان کرد: بدهی معوق شرکت های واگذاری شده مشکلاتی برای ما نزد شرکت های بیمه ای اروپا ایجاد کرده است.

کرباسیان افزود: از شرکت های مختلف و بابت حقوق دولتی و … حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان طلب داریم که مشکلاتی برای وصول آن ها وجود دارد.

وی گفت: چنانچه ۳ میلیارد دلار وام دریافت کنیم قادریم ۳-۴ برابر آن، مشارکت شرکت های خارجی در طرح های معدنی و صنایع معدنی را جلب کنیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره اقدامات انجام شده در جهت توسعه گفت: طی سال های اخیر طرح های استانی فولاد در مسیر اجرا و راه اندازی قرار گرفتند، پروژه های نیمه تمام فعال شدند و همزمان برنامه وسیعی برای اکتشاف در ۲۱ استان آغاز شد که نتایج امید بخش آن خبر از افزایش ۵۰درصدی ذخایر مواد معدنی در ایران می دهد و اطلاعات دقیق آن در ماه های آتی ارایه می شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تحارت خبر داد که اخیرا ظرفیت تولید فولاد خام در کشور به ۲۸ میلیون تن رسید و این میزان تا پایان سال ۹۵ به ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.

وی درباره اثر برجام بر فعالیت های حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: انتقال فناوری، ارتباط با شرکت های بیمه ای و بانکی، انتقال ارز و همچنین حضور شرکت های بزرگ معدنی برای همکاری با ایران بخشی از اثرات برجام در این حوزه است.

کرباسیان ادامه داد: شرکت کوبه استیل ژاپن طبق توافقی که با ایمیدرو انجام داده، با فناوری جدید صرفه جویی ۴۰درصدی در مصرف آب در کارخانه های احیای مستقیم فولاد ایجاد خواهد کرد به طوری که فقط شرکت فولاد مبارکه شاهد کاهش مصرف ۳ میلیون متر مکعبی آب می شود.

وی در پایان سخنانش از مدیران شرکت ها و واحدها خواست حساب ها، ترازنامه ها و صورت های مالی را شفاف ارایه دهند که این امر آینده از سال در ارزیابی مدیران مد نظر قرار می گیرد.

کرباسیان تاکید کرد: بدون هیچ ملاحظه ای با تخلفات مالی و فساد مبارزه کنید و در عین حال با توجه به نزدیک بودن انتخابات، در هیچ یک از جریانات سیاسی دخالتی به صورت مالی یا .. نداشته باشید.

منبع : سایت خبری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو )

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: