مشاهده مطلب

      ۱۶ خرداد ۱۳۹۵      ۰             6653      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

۷ مزیت مهم برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، 7 مزیت مهم در کشور وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر صباغ با اعلام این مطلب تشریح کرد: از جمله مزیت های مهم کشور برای توسعه بخش معدن، وجود ذخایر غنی معدنی اکتشاف شده و نشده (اعم از عناصر فلزی پرمصرف و نوین) است که با توجه به ذخایر ده ها میلیارد تنی، امکان احداث واحدهای فرآوری صنایع بالادستی و پایین دستی در نقاط مختلف کشور وجود دارد که می تواند اقتصاد کشور را متحول سازد و ایران را به یک کشور پیشرفته تبدیل کند.
وی ادامه داد: علاوه بر معادن داخلی، همسایگی با کشورهای آسیای میانه و افغانستان با ذخایر عظیم معدنی، مزیت دیگری است که با ایجاد همکاری های متقابل، می تواند جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی ایران را ارتقا دهد.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به موضوع انرژی ارزان، به عنوان یکی دیگر از مزیت های توسعه بخش معدن و صنایع معدنی ایران، تصریح کرد: انرژی به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی توسعه صنایع به ویژه صنایع معدنی محسوب می شود که نقش قابل توجهی در قیمت تمام شده محصولات ایفا می کند و همچنین می تواند در تولید فلز آلومینیوم، به عنوان مواد اولیه عمل کند و گاز ارزش افزوده پیدا کند. ایران با برخورداری از منابع عظیم گازی در منطقه جنوب، مزیت دیگری را برای توسعه صنایع معدنی ایجاد کرده است.
وی افزود: موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران و دسترسی به آبهای آزاد نیز زمینه ورود به بازارهای تجاری و صادراتی کشورهای مختلف (منطقه ای و جهانی) را فراهم کرده است و بی تردید، از نظر فروش محصولات صادراتی نسبت به برخی کشورها می توانیم موفق تر عمل کنیم.
صباغ خاطرنشان کرد: منطقه چابهار با برخورداری از شرایط خاص منطقه ای و نیز تصمیم حاکمیت مبنی بر توسعه آن، در حال تبدیل شدن به مرکز حمل و نقل بین المللی، انرژی و تجارت بین المللی است و این موضوع می تواند برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: در کنار همه مزیت ها، وجود ظرفیت های پایه علمی، فنی و مهندسی در بخش معدن و صنایع کشور، توجه اساسی به این بخش را ضروری تر می سازد و این اطمینان را ایجاد می کند که اقتصاد کشورمان با اولویت دادن به این بخش، می تواند در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی موفق عمل کند .

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: