مشاهده مطلب

      ۱۸ دی ۱۳۹۱      ۰             1391      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

به گزارش «شاتا»،  معاون امور معادن و صنايع معدني وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه وزارتخانه در اين حوزه دو رويكرد دارد گفت: رويكرد اول فعاليت در اكتشافات پايه و جمع آوري اطلاعات زمين شناسي است چرا كه اين حوزه پرخطر است و سرمايه گذاران بدون رفع مخاطره هاي موجود حاضر به فعاليت در اين بخش نمي شوند.
وي افزود: انجام كارهاي زير ساختي همچون انتقال گاز، برق، ساخت جاده و اجراي پروژه هاي تجهيز معادن از جمله كمك هاي فني و اعتباري وزارتخانه محسوب مي شود.
وي دومين رويكرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين بخش را ايجاد كشش مناسب براي جذب سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف معدني دانست و ادامه داد: اين به اين معنا است كه بايد حلقه هاي مفقوده زنجيره معدن را تكميل كنيم و تقاضا براي برخي مواد معدني نادر كه در صنايع پيشرفته و خودرو استفاده مي شوند، افزايش يابد.
جعفري با بيان اين مثال كه ماده معدني ليتيوم در صنعت باتري سازي كشور مورد استفاده قرار مي گيرد افزود: تا اين صنعت در كشور رشد نكند استخراج ليتيوم يا به طور كامل انجام نمي شود و يا با ارزش افزوده كم صادر مي شود.
به گفته وي مواد معدني در بخش فرآوري پر ارزش مي شوند پس بايد زنجيره محكمي بين اكتشاف، استخراج و فرآوري مواد معدني ايجاد شود.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه معدن و صنايع معدني به هم پيوسته هستند و نمي توان معدن كاري قوي داشت بدون اينكه صنايع معدني قوي در كشور وجود داشته باشد افزود: هم اكنون در تمام صنايع انرژي بر معدني به جز فولاد به ظرفيت نهايي رسيده ايم و در صنايع شيشه،كاشي و سراميك و سيمان بيش از نياز داخل توليد و بخشي از آن صادر مي شود.
وي تصريح كرد: براي رسيدن ظرفيت توليد فولاد به ۴۵ ميليون تن در افق ۱۴۰۴ و قطع وابستگي به واردات كنوني (۶ ميليون تن) نياز به برنامه ريزي و اجراي طرح هاي نيمه تمام فولادي داريم.
جعفري با بيان اينكه هنوز جاي كار زيادي در بخش معدن وجود دارد گفت: بايد سرمايه گذاري در اكتشاف و بهره برداري در حوزه عناصر نادر، فلزات گرانبها، منيزيم و مواد معدني مورد استفاده در خودروسازي و صنايع پيشرفته توسعه يابد.
وي ادامه داد: معدن به تنهايي يك درصد توليد ناخالص داخلي را ايجاد مي كند اما نمي توان گفت كه اين عدد كم و بي اهميت است چرا كه توليد بسياري از صنايع معدني از معدن شروع مي شود.

معاون امور معادن و صنايع معدني وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت براي جذب سرمايه به بخش معدن ۲ رويكرد اساسي را دنبال مي كند.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: