مشاهده مطلب

      ۱۷ فروردین ۱۳۹۴      ۰             5228      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

کشف ۲۵۰ میلیون تن سنگ آهن و ۱۵۰میلیون تن زغالسنگ با عملیات جدید ایمیدرو

بر اساس آمار بانک مرکزی ، نرخ رشد بخش معدن و صنایع معدنی در سال 93 به 10.7 درصد رسید که به طور مطمئن ایمیدرو در آن نقش اساسی داشت. رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: با عملیاتی شدن بخشی ازفعالیت های اکتشافی ایمیدرو، در نیمه دوم سال 93 بیش از 250 میلیون تن سنگ آهن و 150 میلیون تن زغال سنگ جدید به ذخایر معدنی کشور افزوده شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان در دیدار نوروزی با کارکنان و مدیران این سازمان تصریح کرد: ایمیدرو در سال ۹۳ فعالیت های اکتشافی را در سطح ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور تعریف کرد اما در حال حاضر بیش از ۲۱۰ هزار کیلومتر کار اکتشافی را شروع کرده که بیش از ۷۰ هزار کیلومتر آن عملیاتی شده است.
وی با بیان اینکه فعالیت های اکتشافی معادن در سال جاری نیز با قوت ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: با عملیاتی شدن بخش دیگری از فعالیت های اکتشافی ، میزان ذخایر معدنی کشور افزایش خواهد یافت.
کرباسیان ادامه داد: در سال ۹۳ با تلاش مدیران و کارکنان ایمیدرو تمام پروژه های راکد و نیمه تمام فعال شد و اکنون هیچ پروژه متوقف در ایمیدرو نداریم.
وی گفت: بر اساس آمار بانک مرکزی ، نرخ رشد بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۳ به ۱۰٫۷ درصد رسید که به طور مطمئن ایمیدرو در آن نقش اساسی داشت.
کرباسیان با بیان بخشی از فعالیت های انجام شده ایمیدرو در سال ۹۳ اظهار کرد: در سال گذشته ۷ طرح فولاد استانی گشایش اعتبار شد که در سال جاری بخش احیاء دو یا سه طرح آن راه اندازی می شود.
به گفته وی ، ایمیدرو نیز در سال گذشته ۱۰۰۰ میلیارد تومان در طرح های فولاد استانی تزریق کرده است.
کرباسیان باز شدن ال.سی پروژه آلومینیوم جنوب را یکی دیگر از اقدامات مهم ایمیدرو در سال ۹۳ برشمرد و اظهار امیدواری کرد از اواخر اردیبهشت ماه امسال عملیات اجرایی آن آغاز شود.
وی همچنین راه اندازی طرح طلای زرشوران، افتتاح سیمان سرواسول ونزوئلا و فعال کردن پروژه های معدنی همچون زغالسنگ خمرود ، زغالسنگ طبس و معدن سنگ آهن ۵ و ۶ گل گهر را از دیگر اقدامات سال گذشته ایمیدرو ذکر کرد.
کرباسیان گفت: طرح فولاد ۳ میلیون تنی چابهار نیز در سال گذشته قرارداد آن منعقد شد و قرار است تا پایان فروردین ماه امسال پیمانکار آن انتخاب و سپس عملیاتی اجرایی آن آغاز شود. همچنین عملیات اجرایی فولاد کویت نیز تا اواخر خرداد ماه امسال آغاز خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایمیدرو در دوران تحریم، سختی و بی پولی توانست سال ۹۳ را به خوبی پشت سر بگذارد، تصریح کرد: تمام تلاش های انجام شده ایمیدرو در سال ۹۳ در حالی انجام شد که درآمد سازمان توسعه در سال مذکور کاهش چشمگیری یافته بود.
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت به تفاهم های انجام شده میان ایران و کشورهای ۵+۱ اشاره کرد و با ابراز تشکر و قدردانی از موفقیت کسب شده توسط تیم هسته ای و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: این توفیق، مرهون حمایت های مقام معظم رهبری،‌ تلاش و پیگیری های شبانه روزی رییس جمهوری و مسوولان دولت یازدهم است.
وی درباره اثرات این اقدام گفت: با پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز مذاکرات ، از این پس موضوع سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی یک حرکت رو به جلو است و ایمیدرو باید در این زمینه پیشتاز باشد.
کرباسیان همچنین با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان همدلی و همزبانی دولت و ملت افزود: معنی شعار امسال یعنی رفتن به سمت تعادل، وحدت ملی و حرکت به سمت جلو است و همه باید به دولت کمک کنیم تا کشور به سمت رونق حرکت کند که این مهم فقط با سرمایه گذاری امکانپذیر است.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: