مشاهده مطلب

      ۱۹ مرداد ۱۳۹۴      ۰             5537      اخبار اصلی, مجتمع   Print This Post Print This Post
مجری طرح عناصر خاکی ایمیدرو اعلام کرد؛

کشف عناصر معدنی نادر در مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران

مجری طرح عناصر خاکی ایمیدرو گفت: نمونه های برداشت شده از منطقه آنومالی 5a مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران و مجتمع سنگان، حاکی از وجود عناصر نادر خاکی با عیار بالا است.

به گزارش سایت رسمی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران به نقل از ایمیدرو، غلامرضا ملاطاهری با اشاره به اکتشاف حدود ۶۰ میلیون تن کانسنگ آهن در مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران در منطقه آنومالی ۵a (گزستان) ، تصریح کرد: عیار موجود در این ماده معدنی، حدود ۲۲ درصد آهن و ۶۰ هزار تن محتوی عناصر نادر خاکی برآورد شده است.
وی ادامه داد: با اکتشافات بیشتر در این منطقه، امکان افزایش ذخایر سنگ آهن و همچنین عناصر نادر خاکی وجود دارد. ضمن اینکه به منظور ارتقای کلاس ذخیره، انجام اکتشافات تکمیلی ضروری است.

مجری طرح عناصر خاکی ایمیدرو همچنین با بیان این مطلب اعلام داشت: مرحله پی جویی در کل آنومالی های غربی و مرکزی منطقه سنگان توسط مهندسان ایرانی مجتمع سنگان و مشاوران طرح در حال انجام است و با نمونه برداری از ۵۰ مورد مغزه های حفاری، نتایج بسیار مطلوبی درباره میزان عیار عناصر نادر خاکی موجود در این منطقه حاصل شد.
به گفته مجری طرح عناصر خاکی ایمیدرو، در مناطق سنگان و گزستان، عناصر نادر سبک شامل لانتانیوم، سِریُم، نئودینیوم و ایتریُم کشف شده است.
ملاطاهری با اشاره به اینکه مطالعات فرآوری عناصر نادر خاکی بر روی نمونه ها در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران (واقع در کرج) در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد: متخصصان ایرانی به زودی دانش فنی و فناوری لازم برای فرآوری این عناصر را نیز در اختیار خواهند گرفت.
وی افزود: درصدد هستیم با انجام مطالعات فرآوری تا پایان سال ۹۴، نتیجه مطالعات را به مرحله صنعتی برسانیم.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: