مشاهده مطلب

      ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸      ۰             17460      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

به گزارش پایگاه خبری ایمیدرو، رضا رحمانی در دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با رویکرد رونق تولید که با موضوع پایش برنامه های بخش معدن و صنایع معدنی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: انقلاب معدنی از تغییر فکر و گفتمان حاصل می شود و در این باره باید ایمیدرو و معاونت معدن و صنایع معدنی وزارتخانه ورود کنند. همچنین در حوزه اطلاع رسانی نیز برای نهادینه سازی این مسئله فرهنگ سازی شود.

وی ادامه داد: اکتشاف معدن در اولویت قرار دارد و تولید از مرحله اکتشاف آغاز می شود و درنتیجه، امسال باید این بخش را تقویت کنیم.

وی افزود: در بخش هایی همچون وحدت فرماندهی پروژه های معدنی و آزادسازی پهنه ها، مواردی وجود دارد که باید اصلاح شود، به گفته وی، تصمیماتی که در سطح وزارتخانه اتخاذ می شود باید به درستی به سطوح میانی و پایینی منتقل شود که در برحی موارد نواقصی در این زمینه مشاهده می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به طرح اکتشاف و نوسازی معادن گفت: برای این حوزه باید با استفاده از بودجه های وزارتخانه، کار را پیش ببریم و در جایی که با مشکل مواجه هستیم به دنبال راهکارهایی همچون استفاده از صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق و غیره باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: ارزش محصولات معدنی دست کم سالانه ۲۰ میلیارد دلار است که رقم کمی نیست، از سوی دیگر اگر امکان تولید این محصولات در داخل را نداشتیم، باید واردات انجام می دادیم که شرایطش وجود نداشت.

وی افزود:‌ ظرفیت بزرگی در بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد و به همین دلیل توسعه این بخش را در اولویت امسال وزارتخانه قرار دادیم.

اثرپذیری کمتر معدن در تحریم ها

رحمانی با بیان اینکه بخش معدن ظرفیت کسب درآمد به اندازه بخش نفت را دارد و می تواند جایگزین این صنعت شود، اظهار کرد: بخش معدن بر خلاف نفت، اثر پذیری کمتری از تحریم ها دارد و سرمایه گذاری در این حوزه و تولید محصولات با ارزش افزوده می تواند آبادانی و اشتغال را برای کشور به همراه داشته باشد.

بنا به این گزارش، اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، اجرای پروژه توسعه فعالیت های اکتشافی، پروژه احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به تعداد۱۵۰ معدن، پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و تجهیز و نوسازی معادن کشور، سرفصل های برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بخش معدن در سال ۹۸ است که دیروز با حضور معاونان، مدیران ذیربط و حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت بررسی شد.

منبع: شاتا

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: