مشاهده مطلب

      ۲۸ شهریور ۱۳۹۴      ۰             5599      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مشاور امور بین الملل ایمیدرو در یک نشست خبری اظهار داشت: این نخستین گردهمایی بین المللی معدنی ایران است که به میزبانی جزیره کیش برگزار شد و ۴۰۰میهمان از داخل کشور و سراسر دنیا در آن شرکت داشتند به طوری که حضور گسترده ی شرکت های بزرگ خارجی برای میهمانان و برگزارکنندگان نیز شگفت آور می نمود.
دکتر محمد طاهری به آمارهای ثبت شده در این همایش اشاره کرد و گفت:آمارها نشان می دهد در مرکز همایش های جزیره کیش، از تعداد کل میهمانان، ۵۵درصد مربوط به حضور غول های معدنی و صنایع معدنی خارج از کشور بود که برخی از آن ها برای نخستین بار در ایران حضور یافته بودند در این میان شرکت ها و کارشناسان اروپایی با سهم ۲۰درصدی بیشترین تعداد را به خود اختصاص دادند و پس از آن، ۱۵درصد سهم آسیای شرق و استرالیا و ۱۵درصد از تعداد شرکت کنندگان به خاورمیانه تعلق داشت.همچنین ۵ درصد نیز سهم شرکت کنندگان امریکای شمالی بود و ۴۵درصد باقی مانده نیز مربوط به حضور کارشناسان و مدیران شرکت های ایرانی بود.
در همایش دو روزه آهن و فولاد متال بولتن در جزیره کیش، ۱۴۰ شرکت از ۲۹ کشور دنیا حضور داشتند که این امر به گفته مسوولان موسسه متال بولتن، خارج ازپیش بینی های اولیه بود. این امر در کنار برگزاری ده ها نشست تخصصی برای انجام مذاکره رو در رو نشان از اهمیت جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی ایران برای جهان می دهد.
در این نشست ها شرکت هایی از کشورهایی همچون استرالیا، ژاپن، آلمان، فنلاند، انگلیس، عمان، ایتالیا، روسیه، هند، ترکیه، چین، بلژیک، امارات متحده عربی و … حضور داشتند که برخی با رییس هیات عامل ایمیدرو و مقامات این سازمان و برخی دیگر مذاکراتی رو در رو با شرکت هایی از بخش خصوصی برگزار کردند.
قوانین شفاف نیاز شرکت های سرمایه گذار
مشاور بین الملل ایمیدرو در عین حال به نکته ای اشاره کرد که باید مورد توجه سازمان ها و مقامات مربوطه قرار گیرد. به گفته وی ارایه بسته ای از قوانین و مقررات سرمایه گذاری و نکات مربوط به آن، از مهمترین موضوعات مورد درخواست شرکت های خارجی است.
طاهری تصریح کرد: از دو سال گذشته تاکنون بیش از ۵۰شرکت تراز اول دنیا خواهان حضور در ایران و سرمایه گذاری در بخش های مختلف معدن و صنایع معدنی شده اند اما تصویر روشنی از قوانین و مقررات داخلی، برای سرمایه گذاری ندارند.
وی ادامه داد: در این همایش شرکت هایی از ژاپن، بلژیک، استرالیا، عمان و … خواهان سرمایه گذاری در معادن و حتی امور زیربنایی کشورمان همچون اسکله ها و تاسیسات بندری شده اند که این امر نیاز به ارایه بسته ای شفاف از قوانین سرمایه گذاری در ایران دارد.
وی با ابراز خرسندی از استقبال شرکت های معتبر خارجی برای سرمایه گذاری در ایران گفت: به عنوان مثال یکی از شرکت های ژاپنی که در بیش از ۴۰ کشور دنیا شعبه دارد خواهان تامین مالی و سرمایه گذاری در ایران شده است اما تقاضا دارد قوانین و دستورالعمل های شفاف در اختیار آن شرکت قرار گیرد تا در حین اجرای طرح، دچار سردرگمی نشود.
طاهری در عین حال گفت: ایمیدرو همواره در مذاکرات خود با طرف های خارجی شکلی جدید از نوع همکاری را برای طرف های خارجی را گوشزد کرده که مبتنی بر سرمایه گذاری و انتقال فناوری است که این امر مورد پذیرش آن ها نیز قرار گرفته است.
مشاور بین الملل ایمیدرو خواهان استفاده حداکثری از فضای ایجاد شده به نفع توسعه و پیشرفت بخش معدن و صنایع معدنی ایران شد اما بر این نکته نیز تاکید کرد که باید قوانین و نقشه راه شفاف در اختیار متقاضیان خارجی قرار گیرد.
به گفته وی اموری همچون قوانین و انواع قراردادهای سرمایه گذاری، نوع و درصد مالکیت، قوانین محیط زیست، قرارداد نیروی انسانی، انواع مالیات ها، حقوق دولتی و بهره مالکانه، سهم شراکت و … باید تصویر یکسان به شرکت های خارجی ارایه دهد تا مسیر جذب سرمایه و همکاری های بلند مدت روان تر شود.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: