مشاهده مطلب

      ۲۳ شهریور ۱۳۹۱      ۲             123      اخبار اصلی   Print This Post Print This Post

نقشه پراکندگي ذخاير مس جمهوري اسلامي ايران با همکاري معاونت اکتشاف سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدني کشور , به همت مرکز پژوهش‌هاي کاربردي علوم ‌زمين کرج تهيه شده است.
اميد اردبيلي مجري تهيه نقشه هاي مواد معدني استراتژيک ايران با اعلام اين خبر افزود: تهيه نقشه مذکور از حدود دو سال پيش با پيشنهاد ˈابراهيم راستاد ˈمشاورعالي اکتشاف سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدني در قالب نقشه مواد معدني استراتژيک ايران دردستور کار اين سازمان قرار گرفت.

وي يادآور شد: اين طرح به عنوان يکي از چندين محصول پروژه‌ تهيه نقشه مواد معدني استراتژيک کشورمان محسوب مي‌شود.

به گفته اردبيلي در قالب طرح تهيه نقشه مواد معدني استراتژيک ايران، نقشه‌هاي ديگري از برخي مواد معدني کشورمان نيز تهيه ،که به زودي اعلام خواهند شد.

کارشناس مرکز پژوهش‌هاي کاربردي علوم‌زمين کرج با بيان اينکه اطلاعات مربوط به حدود ۷۰۴ نقطه معدني بر روي اين نقشه وجود دارد، افزود: از نظر منشا تشکيل سنگ‌ها تقسيم‌بندي‌هايي روي نقشه صورت گرفته است.

وي با بيان اينکه به طور کلي در ايران شش تيپ ذخيره مس شناسايي شده، تصريح کرد: شش نوع ذخيره در ايران وجود دارد که ذخاير مس رگه‌اي، پورفيري، ماسيوسولفايد، اسکارن، مانتو و رسوبي را شامل مي شود و اطلاعات آنها بر روي نقشه‌هاي مذکور به‌طور کامل وجود دارد.

اردبيلي، پايه نقشه مذکور را بر اساس نقشه‌هاي زمين‌شناسي ساده شده عنوان کرد و افزود: يک گزارش کامل همراه نقشه با ارائه شده که اطلاعات کاملي مربوط به تيپ و نوع ذخاير در آن همراه با جداول ذکر شده است.

مجري طرح تهيه نقشه مواد معدني استراتژيک ايران در خصوص بهره‌برداري مطلوب از نخستين نقشه تهيه شده درباره پراکندگي ماده معدني مس در کشورمان اظهار داشت : با حمايت معاونت اکتشاف سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدني کشور قادر به تکميل نقشه‌ مورد نظر و همچنين تهيه نقشه پراکندگي براي ساير مواد معدني در کشورمان خواهيم بود.

به گفته وي اطلاعات مورد نياز براي تهيه اين نقشه از پايان‌نامه دانشجويان، رساله‌هاي دانشگاهي، گزارش هاي سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدني کشور و همچنين اطلاعات پايگاه داده‌هاي علوم‌زمين به دست آمده است.

اردبيلي گفت : اطلاعات موجود در نقشه پراکندگي مس در ايران ،کاملا صحيح و قابل استناد است و علاوه بر مختصات نقاط ذکر شده ،اطلاعات سنگ ميزبان، سن سنگ‌‌ها و عناصر همراه نيز بر روي جداول و در کنار گزارش نقشه موجود است که کارشناسان در آينده با اطلاعات کامل‌تر از ميزان ذخيره و عيار، نقشه کامل و جامعي را ارائه خواهند کرد.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید:

 1. اگه نقشه با کیفیت بالا دارید بزارین.

  azad
 2. سلام
  وقت بخیر
  می خواستم بدونم آیا نقشه پراکندگی مس به صورت رقومی تهیه شده ؟
  آیا می تونم نقشه تهیه شده را خریداری نمایم؟

  محترم هاشمی