مشاهده مطلب

      ۱۲ تیر ۱۳۹۵      ۰             6752      اخبار معدن, مقالات تخصصی   Print This Post Print This Post

معدن و صنایع معدنی،‌ گذر از سختی ها

برآمدن روز صنعت و معدن،‌ ضرورتی را ایجاد می کند که نگاهی کوتاه به بخش معدن و صنایع معدنی و اقدامات ایمیدرو داشته باشیم. این رویداد، روز خجسته ای است که نماد تلاش،‌ فعالیت و سازندگی را همراه خود دارد که نیروی انسانی در صدر آن جای می گیرد.

برآمدن روز صنعت و معدن،‌ ضرورتی را ایجاد می کند که نگاهی کوتاه به بخش معدن و صنایع معدنی و اقدامات ایمیدرو داشته باشیم. این رویداد، روز خجسته ای است که نماد تلاش،‌ فعالیت و سازندگی را همراه خود دارد که نیروی انسانی در صدر آن جای می گیرد. از این رو نیکوست که وضعیت قبل، ‌اکنون و آینده بخش معدن نیز با واکاوی افزون تری نگریسته شود.
بخش معدن و صنایع معدنی تا پیش از حدود سه سال پیش- نیمه ۱۳۹۲- وضعیت چندان روشنی برای حرکت به سمت توسعه نداشت و به قول یکی از بزرگان بخش خصوصی،‌ جسم نیمه جانی بیش نبود. به این دلیل که فرصت های گذشته را از دست رفته می دید و در عین حال بیش از ۳۰ طرح نیمه تمام و معطل نیز روی دست مدیران و مجریان در سراسر کشور باقی گذاشته بود. به طور طبیعی این امر بازخورد مثبتی نزد افکار عمومی و به ویژه مردم مناطق معدنی و صنایع معدنی ایجاد نکرده بود.

در آن ایام اولویت ایمیدرو،‌ فعال کردن این تعداد طرح بود که تمامی حوزه های سنگ آهن، فولاد، آلومینیوم، طلا،‌ سیمان و… را دربر می گرفت. برخلاف اینکه ایمیدرو در سال ۹۲ از کمترین امکانات مالی برای فعال کردن طرح ها برخوردار بود اما با همت تمامی فعالان حوزه های مدیریتی و‌ اجرایی بخش دولتی و خصوصی، به طور همزمان نقاط ضعف طرح ها شناسایی و راهکارهای مورد نیاز طراحی و تدوین شد و به سرعت به مرحله اجرایی رسید به گونه ای که امروزه این سازمان طرحی از گذشته بر روی زمین ندارد و همگی در حال اجرا یا در نوبت راه اندازی قرار دارند.
از سوی دیگر در سال های ۹۳ و ۹۴ نیز افزون بر یک میلیارد دلار سرمایه، ‌جذب پروژه ها شد تا طرح های متعددی در بخش های مختلف راه اندازی شوند. در خلال انجام این ماموریت، این سازمان برنامه اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی را روی میز گذاشت که در ابتدا انجام شدن آن حتی از سوی برخی کارشناسان،‌ دشوار و حتی غیرعملی می نمود اما این مهم، از نوار مرزی کشور آغاز و به جنوب شرق،‌ مرکز و دیگر نقاط کشور تسری یافت و نتیجه آن شناسایی ۲۵ پهنه و۳۰۰ محدوده جدید معدنی بود. در این فرایند کشف ذخایر جدید سنگ آهن، طلا، مس،‌ زغالسنگ، سرب و روی و حتی عناصر نادرخاکی از جمله دستاوردهای نخستین طرح اکتشاف بود که اطلاعات آن در حال تکمیل شدن است و به زودی نتایج بیشتری از کشف ذخایر معدنی برای پیشبرد اهداف توسعه ای منتشر خواهد شد.
نکته قابل توجه در پیاده سازی برنامه اکتشاف، کشف استعدادهای داخلی در حوزه های فنی و مهندسی و اجرا بود که خود گامی مهم در مسیر اقتصاد مقاومتی محسوب می شود که این امر منشا افزایش درآمد و فعالیت های مهندسی و اجرایی است که منافع تمامی آن ها نیز نصیب اقتصاد کشور می شود. علاوه بر این استفاده از فناوری و تجارب کشورهای صاحب نام در امور اکتشاف،‌ از دیگر دستاوردهای این برنامه جدید به شمار می آید. امروزه در حال استفاده از فناوری هستیم که ذخایر معدنی را تا عمق ۱۰هزار متری نشان می دهد در حالی که در سال های پیش،‌ تنها امکان بررسی عناصر در عمق چند صد متری را داشتیم. همچنین انعقاد اسناد همکاری با کشورهای صاحب فناوری و سرمایه، به ارزش ۶٫۵ میلیارد یورو که از نتایج سفر رییس جمهوری به دو کشور اروپایی است از دیگر اقداماتی به شمار می آید که کارنامه ایمیدرو به ثبت رسیده است.
دراینجا باید سپاسگذار حمایت های مقام معظم رهبری و دولت یازدهم و دستگاه مبتکر دیپلماسی باشیم که اکنون بخش معدن و صنایع معدنی نیز در حال بهره گیری از شرایط ایجاد شده است.
ایمیدرو در سال جاری اما، برنامه وسیع تری برای حوزه معدن و صنایع معدنی دارد که راه اندازی طرح هایی به ارزش حدود ۱٫۱۸ میلیارد دلار و همچنین تنفیذ قراردادهایی به ارزش بیش از ۱٫۷ میلیارد دلار، نمایی کلی از این برنامه است.
نگاهی فشرده و کلی به شرایط قبل، ‌فعلی و آتی در روز صنعت و معدن در واقع، بیانی برای قدردانی از تمامی فعالان این حوزه در سطوح مختلف تصمیم گیری و اجرا است و باید یادآور شد که بدون نیروی انسانی و تدبیر کارآمد،‌ چنین دستاوردهایی عینیت نمی یافت.
روز صنعت و معدن گرامی باد

مهدی کرباسیان
معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: