مشاهده مطلب

      ۱۰ تیر ۱۳۹۶      ۰             14075      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

رشد تولید و ظرفیت آلومینیوم و مس در ۴ سال گذشته

معدن 24: مدیر صنایع معدنی ایمیدرو از رشد تولیدات زنجیره مس و آلومینیوم در 4 سال گذشته خبر داد.

به گزارش معدن ۲۴، محمد آقاجانلو که در آستانه روز صنعت و معدن سخن می گفت تصریح کرد: طی سال های ۹۲ تا ۹۵ تولید کنسانتره مس با ۵درصد،‌ شمش آلومینیوم با ۱۲ درصد و پودرآلومینا با ۷٫۵درصد همراه شد.

به گفته وی طی این مدت تولید کنسانتره مس از ۳ میلیون و ۴۵۸هزار تن به ۳ میلیون و ۶۳۱ هزار تن افزایش یافت. همچنین تولید شمش آلومینیوم از یک میلیون و ۲۴۰هزار تن به یک میلیون و ۳۹۵هزار تن رسید.

وی افزود‌: در ۴ سال اخیر ظرفیت تولید کنسانتره مس با ۳۱۲هزار و کاتد مس با ۲۰۰هزار تن افزایش همراه شد. در بخش آلومینیوم نیز ظرفیت تولید شمش این فلز ۳۴۰هزار تن رشد پیدا کرد.

همچنین تولید کاتد مس نیز در سال ۹۵ به بیش از ۱۹۳هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، رشد یک درصد یافت.

آقاجانلو درباره برخی از اقدامات شاخص در مدیریت صنایع ایمیدرو گفت: انعقاد قرارداد احداث کارخانه تولید شمش آلومینیوم جنوب به ظرفیت ۳۰۰ هزارتن، انعقاد قرارداد با شرکت اِن اف اسی برای تکمیل خط تولید شمش آلومینیوم جاجرم به ظرفیت ۴۰ هزارتن، انعقاد قرارداد با شرکت دی ام تی آلمان به منظور تهیه گزارش طرح بوکسیت گینه، فعال سازی مجدد طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی، انجام طراحی بِیسیک طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب آذربایجان شرقی به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن آلومینا، آغاز بهینه سازی خطوط قدیمی خط تولید کارخانه آلومینیوم ایران (ایرالکو) از سال ۱۳۹۴ در دولت یازدهم انجام شده است.

وی درباره عملکرد در بخش مس اظهار داشت: از شروع به کار دولت یازدهم ، طرح هایی که در حوزه فلزات غیر آهنی و سیمان به مرحله تولید رسیده اند شامل دو واحد تغلیظ در استان های آذربایجان شرقی و کرمان به ظرفیت کل۳۱۰ هزار تن کنسانتره مس با سرمایه گذاری ۱۷۵ میلیون یورو و ۵۲۷ میلیارد تومان و افزایش ظرفیت تولید کشور به میزان ۳۳ درصد در این بخش، پالایشگاه مس ۲۰۰ هزارتنی در استان کرمان با سرمایه گذاری ۱۳۸ میلیون یورو و ۶۴۰ میلیارد ریال و افزایش ظرفیت تولید کشور به ۴۵۰ هزار تن مس کاتدی، معدن مس چهل کوره سیستان و بلوچستان با تولید ۷/۱۶ هزارتن کنسانتره مس و سرمایه گذاری طرح ۸ میلیون یورو و ۲۴۴۰ میلیارد ریال است .

آقاجانلو همچنین درباره تفاهمات انجام شده با طرف های خارجی اظهار داشت: انعقاد تفاهم نامه با شرکت های مطرح اروپایی برای توسعه صنعت تولید شمش آلومینیوم و صنایع پایین دستی آن در کشور به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار، انعقاد تفاهم نامه با شرکت های صاحب تکنولوژی چینی جهت توسعه صنعت تولید پودر آلومینا و شمش آلومینیوم در کشور به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار، انعقاد تفاهم نامه با شرکت های صاحب تکنولوژی روسی جهت تولید پودر آلومینا و کک نفتی به ارزش ۵/۱ میلیارد دلار،‌ انعقاد تفاهم نامه با شرکت نالکو هند جهت مبادله پودر آلومینا و همچنین احداث یک واحد تولید آلومینا در جنوب کشور از جمله اقداماتی است که در بخش خارجی انجام شده است.

وی درباره اهداف و برنامه های سال ۹۶ مدیریت صنایع معدنی گفت: یکی از مهمترین اهداف سال جاری انجام «مطالعات فنی و اقتصادی بانک قبول» برای احداث یک واحد محصولات تخت آلومینیومی به ظرفیت ۱۶۰ هزار تن است.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: