مشاهده مطلب

      ۰۶ آبان ۱۳۹۲      ۰             3512      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

آمارهای گمرك جمهوری اسلامی نشان می دهد ،‌در بین ۱۰ قلم كالای عمده صادارتی در نیمه نخست امسال ،‌بالاترین ارزش صادرات به سنگ آهن اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، در این مدت نزدیك به ۱۰میلیون تن سنگ آهن بهم فشرده نشده و كنسانتره به ارزش بیش از ۶۵۲میلیون دلار به خارج كشور صادر شد كه ۹۴درصد بیش از ارزش صادرات این كالا در شش ماهه نخست سال قبل محسوب می شود. همچنین سهم سنگ آهن صادراتی در بین كل كالاهای صادراتی(به غیر از میعانات گازی) به مرز ۵درصد می رسد.
از سوی دیگر در شش ماه ابتدای امسال ۱۷٫۶میلیون تن سنگ آهن دانه بندی و كنسانتره در كشور تولید شد كه بدین ترتیب معادل ۵۶درصد از كل تولید این مدت روانه بازارهای صادراتی شده است.

چین همچنان بزرگترین بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران محسوب می شود؛ به طوری که در نیمه نخست امسال بیش از ۹۷ درصد از صادرات سنگ‌آهن ایران به این کشور انجام شد. مابقی صادرات سنگ‌آهن ایران نیز به بازارهای امارات، پاکستان، عراق، قطر، ترکمنستان، آلمان و هنگ کنگ انجام شده است.
بر اساس آمارهای منتشر شده ایران بیش از ۱/۲ درصد از ذخایر جهانی سنگ‌آهن جهان را در اختیار دارد. همچنین هم‌اکنون ذخیره معدنی سنگ‌آهن ایران بیش از ۲/۸ میلیارد تن است که اگر ذخایر غیرقطعی یا با توان تخمینی پایین را هم اگر حساب کنیم کل ذخایر سنگ‌آهن ایران دست کم به بیش از پنج میلیارد تن خواهد رسید که با تکمیل اکتشافات در سال‌های آتی این میزان افزایش خواهد یافت.

 برچسب ها : ، ،

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: