مشاهده مطلب

      ۱۱ تیر ۱۳۹۳      ۰             4639      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

به گزارش شاتا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، دكتر حسن روحاني با بیان این مطلب که دولت باید شرایط را برای صنعتگران در عرصه بین‌المللی مساعد گرداند، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید گام‌های مؤثر و درستی در عرصه سیاست خارجی برداشته و شرایط را برای تولید مناسب‌تر کرده است.

دکتر روحانی با اشاره به مشکلاتی که تحریم برای صنعت و تجارت کشور ایجاد کرده است، گفت: من به مردم قول می‌دهم که با اقداماتی که دولت تدبیر و امید و تیم مذاکره کننده انجام داده است، کاسه تحریم شکسته شده و کسی قادر نیست آن را به شکل اول برگرداند.

*تیم مذاکره کننده هسته ای راه مذاکره با گروه ۱+۵ را می داند

رییس جمهوری خطاب به برخی ارزشمداران و دوستداران انقلاب اسلامی اظهار داشت : با زبان آرام و روان و مهربانانه می گوییم ، این دولت و تیم مذاکره کننده با ۱+۵، انقلاب، ارزشهای اسلامی و عزت ملی را پاس می دارد، لذا غصه نخورید چرا که وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده تخصص لازم را دارد و سبک و سیاق برای مذاکره و حرف زدن در برابر ۶ قدرت را که گاهی هم زیاده خواه هستند، می دانند.

*ایران خواهان روابط دوستانه براساس همجواری با همه کشورهای منطقه است

رییس جمهوری اعلام کرد :جمهوری اسلامی ایرن و دولت تدبیر و امید خواهان روابط دوستانه و برادرانه براساس حسن همجواری با کشورهای منطقه و همسایه است و این را به نفع همه ملت ها و دولت های منطقه می داند.

دکتر روحانی با بیان این مطلب که افراطی گری و خشونت به نفع هیچ ملت و کشوری نیست، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تمام توان خود را برای مبارزه با خشونت، افراط ، جلوگیری از جنگ و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه بکار گیرد.

*دولت برای کمک به بخش خصوصی و صنعت، اولویت بندی را ضروری می داند

رییس جمهوری گفت: می دانیم برای رونق در تولید در شرایط کنونی دولت باید به بخش خصوصی و تولید کنندگان کمک کند اما معتقدیم باید این کمک براساس اولویت های اساسی و ضروری تر انجام گیرد.

دکتر روحانی گفت: بخش ها و صنایعی که در شرایط سخت تحریم توانستند به تولید خود ادامه دهند و به رشد ارزش افزوده نیز کمک کنند، اگر امروز برای رشد تولید خود به کمک دولت نیاز دارند باید مورد حمایت قرار گیرند و در اولویت اول باشند.

*تأکید بر مذاکرات برد – برد بین دولت، تولیدگر و قانونگذار

دکتر روحانی در جمع صنعتگران گفت: بیاییم با هم گفتگو کنیم. مذاکرات برد – برد تنها با خارجی‌ها نیست. دولت و بخش خصوصی، دولت و تولیدگر و قانونگذار و تولیدگر هم باید بنشینند و مذاکره کنند.

*کنار سرمایه طبیعی و انسانی نیازمند سرمایه اجتماعی هستیم

رییس جمهوری گفت: امروز برای توسعه کشور در کنار سرمایه طبیعی و سرمایه انسانی نیاز به سرمایه اجتماعی داریم و در این راستا باید به هم اعتماد داشته باشیم و همه به قانون احترام بگذاریم و ثبات و امنیت را در آینده کشور مد نظر قرار دهیم، باید این اطمینان وجود داشته باشد که این دولت،توانمند و قادر است ثبات و آرامش را در بازار حفظ کند.

*روند کاهش تورم در سال جاری ادامه خواهد یافت

امروز در موضوع تورم دولت به آنچه قول داده بود عمل نموده و تورم را مهار کرده است و تورم نقطه به نقطه را از ۴۳ درصد به ۱۴.۷ درصد رسانده است . این موضوع باید برای صاحبان سرمایه و کارآفرینان اطمینان‌بخش باشد و دولت هم روند کاهش تورم را در سال جاری با قوت ادامه خواهد داد. امروز نرخ تورم ماهیانه به طور متوسط در کل حدود یک درصد است که این به معنای ثبات و حرکت کنترل شده و از طرفی اطمینان به جامعه ماست که به دنبال کار و تلاش و تولید است.

*اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است

در گفت‌وگو و مشورت با کارشناسان به این نتیجه رسیده‌ایم در زمانی که تورم بسیار فزاینده همراه با رکود وجود دارد، در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و در کنار آن باید برای شکستن رکود که البته کار سخت و دشواری است گام برداریم و دولت امروز اولین قدم را برای شکستن رکود برداشته است.

*ضرورت توجه به اعمال محدودیت‌های صحیح و عقلانی در کنار محدودیت ناصحیح

نمی‌توانیم مدام خواهش کنیم که در زمینه خودرو یک حرکت سریع کیفی رخ دهد و این اتفاق نیفتد. دولت در زمینه صنعت یکسری محدودیت‌ها ایجاد می‌کند که به نفع کشور است و البته یکسری محدودیت‌هایی هم وجود دارد که به ضرر است و باید حذف شود و به تعبیری،بعضی از محدودیت‌ها عقلانی نبوده و ناصحیح است و بعضی از محدودیت‌ها صحیح و عقلانی است.

اگر در زمینه تولید، پیچ و خم‌های غیرضروری برای اعطای مجوز وجود دارد به معنای محدودیت‌های غیرعقلانی است و باید برداشته شود.

*بانک‌ها باید دست از بنگاه داری بردارند

بانکها باید دست از بنگاه‌داری برداشته و امانت‌دار و واسطه خوبی بین مردم و بنگاه های اقتصادی باشند و ضرورت دارد که راه و روش بانک ها اصلاح شود.

*شرایط را برای ورود سرمایه خارجی مهیا می‌کنیم

دولت شرایط را برای ورود سرمایه خارجی مهیا خواهد کرد چرا که سرمایه داخلی برای همه طرح های پیش روی کشور کافی نیست باید ایرانی‌های مقیم خارج و خارجی ‌ها را برای سرمایه گذاری در داخل کشور تشویق کنیم.

*هیچ اختلاف نظری بین دولت، مجلس و قوه قضائیه وجود ندارد

امروز هیچ اختلاف نظری بین دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه وجود ندارد و همه با هم در اجرای سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز ۲۰ ساله اتفاق نظر داریم، هدف بلند ما شکستن رکود و ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور است.

*صنعت باید همه بخش‌های کشور را فرا بگیرد

صنعت باید همه بخش‌های کشور را فرا بگیرد و کشور باید صنعتی شود و دولت این کار را با بازوان پرتوان، صنعتگران عزیز و مخصوصاً با استفاده از تجربیات مدیران باسابقه، سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی که در این بخش‌ها وجود دارند، انجام خواهد داد.

*امسال باید رشد اقتصادی کشور مثبت شود

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه کشور نیاز به توسعه دارد، شرایط رکود تورمی حاکم بر کشور در دو سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و گفت: سال ۹۱ کشور با رکود تورمی مواجه بود که اخیرا بانک مرکزی با محاسبات دقیق رقم اعلام شده منفی ۵.۸ درصدی برای رشد اقتصادی در این سال را ۶.۸ درصد اعلام کرده است و سال ۹۲ نیز دولت حرکت برای رفع رکود تورمی و شکوفایی اقتصادی را آغاز کرد.

رییس جمهوری اظهار داشت: در سال ۹۳ ان شاءالله رشد اقتصادی کشور مثبت خواهد شد و همه باید دست به دست هم دهیم تا کشوری آباد و توسعه یافته برای ایرانیان عزیز بسازیم.

* کمک به صنعت در شرایط فعلی ضروری است

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید کمک‌ها به صنعت بر مبنای اولویت‌ها تنظیم شوند، خاطرنشان کرد: اصل کمک به صنعت در شرایط فعلی ضروری است.

* آماده شدن بسته حمایتی برای رونق و شکستن رکود تا پایان تیر ماه

دکتر روحانی از تأسیس کارگروه ویژه برای رونق و خروج از رکود خبر داد و گفت: موارد اختلافی را در هفته‌های آینده در شورای هماهنگی اقتصادی بررسی می‌کنیم و تا پایان تیر ماه، بسته حمایتی را برای رونق و شکستن رکود آماده و سپس عملیاتی و اجرایی خواهیم کرد.

* تولید قدم به قدم در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد

رئیس جمهور بر اعتقاد دولت مبنی بر اینکه «تولید قدم به قدم در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد» اشاره کرد و با تأکید بر گذراندن مراحل رشد و تجربه لازم برای بخش خصوصی، گفت: تولید ما با تولیدهای دنیا متفاوت است. برخی از بنگاه‌های کشورمان بزرگ متولد شده‌اند، برخی از تولدها هم رشد نکرده‌اند و همان‌طور باقی مانده‌اند. برخی مواردی هم داریم که حرکت مناسب داشته‌اند. یکی از مشکلات ما در بخش خصوصی این است که از بنگاه کوچک حرکت نکرده‌ایم تا به بنگاه بزرگ برسیم.

* تأکید بر ایجاد برند ایرانی در تمام زمینه‌ها

رئیس جمهور گفت: اگر شرکت‌های چند ملیتی وارد کشورمان می‌شوند باید حواس‌مان خوب جمع شود که به این شرط به کشورمان بیایند که تکنولوژی نو را وارد کنند و سپس بتوانیم آن تکنولوژی نو را بومی کنیم؛ و بعد از آن دنبال نوآوری و سپس دنبال برند ایرانی در تمام زمینه‌ها باشیم.

* تأکید بر فعالیت دوشادوش صنعت و دانشگاه

دکتر روحانی با تأکید بر دست در دست هم دادن دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنعت و معدن، اظهار داشت: همه باید دست در دست هم دهیم. باید پرچم عظمت صنایع ایرانی یک بار دیگر در قله‌های ایران عزیزمان به اهتزار درآوریم و این کار شدنی است.

*سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گذشت و تکرار نمی‌شود

رئیس جمهور گفت: اراده داشته باشیم و دست به دست هم دهیم و سرمایه‌مان را به داخل کشور بیاوریم. به والله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گذشت و تکرار نمی‌شود. دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند، هیچ تصمیم فردی اتخاذ نمی‌‌کند؛ بدون مشورت و بدون شور و با شورهای چند باره، تصمیمی را اعلام نمی‌کند. اگر هم اعلام کرد، برای آنها که می‌گویند اشتباه کرده است، هم احترام می‌کنیم، هم تواضع می‌کنیم و هم دست آنها را می‌بوسیم

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: