مشاهده مطلب

      ۰۱ مهر ۱۳۹۴      ۰             5607      اخبار اصلی, مجتمع   Print This Post Print This Post
مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران خبر داد؛

تولید آهن اسفنجی از سنگ آهن کم‌عیار در مجتمع معادن فلات مرکزی

مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران تولید این مجتمع را در نیمه نخست سال جاری حدود 600 هزار تن اعلام کرد. او در عین حال از تصویب و پیگیری طرحی خبر داد که براساس آن سنگ آهن این مجتمع قرار است به صورت مستقیم به آهن اسفنجی تبدیل شود.

به گزارش سایت رسمی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران، محمد مرشدزاده در حاشیه کنفرانس آهن و فولاد ایران از آخرین وضعیت و پروژه‌های توسعه مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران سخن گفت. او همچنین چرایی ادغام معدن میشدوان با مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران را نیز تشریح کرد.

متن گفت‌وگوی خبرنگار ماین نیوز با محمد مرشدزاده، مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران به شرح زیر است:

چندی پیش در اخبار داشتیم که معدن میشدوان با مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران ادغام شد. در این باره توضیح دهید.

اکثر معادن سنگ آهن محدوده فلات مرکزی توسط مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران مدیریت می‌شوند. عمده ذخیره باقی مانده معدن میشدوان کم‌عیار است و تنها حدود ۶۰۰ هزار از ذخیره پرعیار این معدن باقی مانده است. به دلیل اینکه نمی‌شد، نیروی انسانی موجود در این معدن بیکار شوند، به همین دلیل تصمیم گرفته شد میشدوان با مجتمع که دارای حدود ۶ معدن در حال راه‌اندازی یا راه‌اندازی شده است ادغام شود تا این نیروها در معادن دیگر به کار گرفته شوند. نهایتا این کار انجام شد و هم‌اکنون میشدوان با مجتمع فلات مرکزی حسب مصوبه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ادغام شده و زیرمجموعه ما محسوب می‌شود و در حال تولید است.

معدن میشدوان چه تعداد نیرو داشت؟

این معدن بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ نفر نیرو داشت.

تولید امسال مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران چقدر بوده است؟

مجتمع تاکنون حدود ۶۰۰ هزار تن سنگ آهن تولید داشته است و برنامه امسال نیز تولید بیش از یک میلیون تن است.

عرضه‌های امسال مجتمع در بورس کالا چطور بوده است؟

سنگ معدن چاه گز با توجه به اینکه فسفر و گوگرد پایینی دارد، هر وقت در بورس کالا عرضه شده، کاملا به فروش رفته است. به جز یک یا دو مورد، کلیه عرضه‌ها بالاتر از قیمت پایه بوده است.

تمام محصول را در بورس عرضه می‌کنید؟

بله. تمام محصول را در بورس عرضه می‌کنیم، فقط یک سری معادنی است که عناصر مزاحم آنها بالاست و سنگ آنها را برای ایجاد ارزش ارزش افزوده بیشتر کنار گذاشتیم.

درباره طرح‌های توسعه مجتمع توضیح دهید.

طرح توسعه فعلی تبدیل سنگ کم عیار مجتمع به آهن اسفنجی است. با توجه به اینکه منطقه آب ندارد، طرحی را مصوب و پیگیری کردیم که بتوان سنگ‌های کم‌عیار (۳۵ درصد هماتیت) را به صورت مستقیم به آهن اسفنجی تبدیل کرد و کنسانتره و گندله هم در این مرحله حذف می‌شوند. فراخوان مربوط به اجرای این پروژه هم انجام شده و پنج شرکت هم در این فراخوان شرکت کردند که یک شرکت هم خارجی است.

با چه فناوری؟

فناوری تقریبا مشابه SLRN بوده اما با آن تفاوت‌هایی هم دارد. در مرحله اول آهن اسفنجی است و بعد فرو وانادیوم که از عناصر نادر خاکی است.

متوسط عیار سنگ در معادن مجتمع چقدر است؟

معادن مختلفی داریم. ۶ معدن در اختیار داریم که متوسط عیار سنگ در آنها از ۲۵ تا بالغ بر ۵۰ درصد است.

کل ذخیره معادن مجتمع چقدر است؟

پیش‌بینی می‌شود معادن مجتمع بالای یک میلیارد تن ذخیره داشته باشد. کارهای اکتشافی زیادی در معادن مجتمع طی یک سال گذشته انجام شده و اکتشافات تکمیلی هر یک از معادن مجتمع نیز انجام شده که این اکتشافات منجر به این شد که ذخیره معادن مجتمع بالغ بر ۶۰ میلیون تن افزایش یابد.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: