مشاهده مطلب

      ۰۹ آبان ۱۳۹۴      ۰             5682      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

اکتشافات در ۱۲ استان موفقیت آمیز بود

مدیر اکتشاف ایمیدرو گفت: استان های شرقی و محروم کشور جزو مناطق اولویت دار اکتشاف در ایمیدرو هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، علی اصغر زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: بخش زیادی از پهنه های اکتشافی کشور در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی قرار دارد که ایمیدرو در آنها مشغول اکتشاف است. همچنین، در استان های کرمان، هرمزگان، یزد، اصفهان، گلستان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، ایلام و کهکیلویه و بویراحمد، زنجان و اردبیل نیز مشغول عملیات اکتشافی هستیم و هر پهنه ای را که کار اکتشاف به اتمام رسد، آزاد کرده و محدوده های امید بخش آن را برای جذب سرمایه گذار اعلام فراخوان می کنیم.
وی افزود: در محدوده سنگان که بیش از یک میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی دارد، بیش از ۲۶۰ هزار متر حفاری انجام شده که نشان دهنده حجم بالای سرمایه گذاری اکتشافی در این منطقه است.
مدیر اکتشاف  ایمیدرو با اشاره به اعتبار ۱۲۵۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده برای فعالیت های اکتشافی طی برنامه ۳ تا ۵ سال در این سازمان، تصریح کرد: این میزان اعتبار، با توجه به سرعت و جذب سرمایه گذار هزینه می شود و ایمیدرو قرار است ۵۵۰ میلیارد تومان را به صورت مستقیم سرمایه گذاری کند که پس از کسب نتایج مثبت و کاهش ریسک، زمینه برای جذب سرمایه گذار فراهم خواهد شد.
وی افزود: هر اندازه بتوانیم به نتایج مثبتی در اکتشاف دست پیدا کنیم و به سمت کاهش ریسک پیش رویم، استقبال بخش خصوصی بیشتر خواهد شد و بدون شک، سرمایه قابل توجهی در این حوزه جذب خواهد شد.
اصغر زاده با بیان اینکه هر چه از نظر زمانی حرکت می کنیم، اکتشافات در جهان و در کشورمان سخت تر، با هزینه بالاتر و ریسک بیشتر انجام می شود، گفت: امروزه در دنیا تعداد معادن بزرگ قابل اکتشاف بسیار کم و در عین حال، هزینه های اکتشافی بسیار بالاست. این مساله موجب شده تا روش های نوین اکتشافی نظیر ژئوفیزیک هوایی به کار گرفته شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه روش های نوین اکتشاف در ایران بومی شده و حداقل ۲ شرکت داخلی از جمله سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در این زمینه توانمندی لازم را دارند. ما با این شرکت ها تعامل سازنده داریم و از توانمندی آنها بهره می بریم، به طوری که اکنون در همه پهنه های اکتشافی، از روش ژئوفیزیک هوایی استفاده شده است.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: