مشاهده مطلب

      ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹      ۰             18610      اخبار اصلی   Print This Post Print This Post

آغاز عملیات اجرایی و استخراج از معدن سنگ آهن آنومالی شمالی بافق

در راستای تحقق جهش تولید و توسعه فعالیت‌های معدنی کشور آغاز عملیات اجرایی و استخراج از معدن سنگ آهن آنومالی شمالی بافق انجام شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی، در راستای توسعه فعالیت‌های معدنی با هدف ارتقاء سطح تولید محصولات معدنی و فولادی، با حضور مدیران مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی، شرکت های سنگ آهن مرکزی ایران، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان، هلدینگ صنعت و معدن غدیر، شرکت معدنی آریا جنوب ایرانیان که سهامداران اصلی شرکت صنایع معدنی نوظهور کویر بافق هستند، عملیات اجرایی و استخراج از معدن سنگ آهن آنومالی شمالی در شهرستان بافق آغاز شد.

مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه عملیات استخراج و تامین خوراک سنگ آهن مرکزی ایران- بافق از سوی معدن سنگ آهن میشدوان سال گذشته آغاز شده است، گفت: در سالهای گذشته مناقصه عملیات استخراج آنومالی شمالی انجام شد که در نهایت با استخراج از این معدن بخشی از خوراک شرکت سنگ آهن مرکزی تامین می شود و ظرفیت خالی این شرکت را پوشش خواهد داد.

مهندس “سید فرهاد اسلامی” خاطر نشان کرد: طبق قراردادی که با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران منعقد شد، سرمایه گذاری و راهبری معدن آنومالی شمالی به مدت ۲۰ سال به شرکت صنایع معدنی نوظهور کویر بافق واگذار شد که سهم دولت از این قرارداد ۳۱٫۵ درصد می باشد.

در ادامه مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان گفت: این اقدام مهم در راستای تامین مناسبات ارتقاء تولید محصولات معدنی و به منظور جهش تولید فولاد ایران به سمت تحقق تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید ۵۵ میلیون تن محصولات فولادی خواهد بود.

مهندس “اسدالله‌فرشاد”  تصریح کرد: این اتفاق بزرگ، گامی مهم در راستای تامین ۱۶۵ میلیون تن سنگ آهن مورد نیاز کشور در افق ۱۴۰۴ به شمار می رود که در ماه مبارک رمضان آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه، با بهره‌برداری از معدن آنومالی شمالی زمینه اشتغال مولد و مستمر برای حدود یک‌هزار نفر فراهم خواهد شد، خاطرنشان کرد: پیمانکار این پروژه شرکت صنعتی و معدنی شهداب یزد و مشاور آن شرکت مهندسین مشاور کاوشگران هستند.

مدیر عامل شرکت صنایع معدنی نوظهور کویر بافق در این آیین با اشاره به اکتشافات صورت گرفته در بلوک معدنی بافق گفت: امور مربوط به اکتشاف در سالهای ۱۳۳۷ و ۱۳۳۸ انجام شد که ذخیره برآورد شده سنگ آهن در این بلوک از بعد زمین شناسی حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن سنگ آهن می باشد.

سید مجید علوی باجگانی با اشاره به معدن سنگ آهن آنومالی شمالی تصریح کرد: این معدن سنگ آهن به عنوان یکی از چهار آنومالی بزرگ چغارت می باشد که ذخیره ای بالغ بر ۲۵۹ میلیون تن سنگ آهن در خود دارد.

وی میزان برداشت از این معدن را ۸۰ میلیون تن سنگ آهن در مدت ۲۰ سال بیان کرد و افزود: ظرفیت استخراج و تولید آن طبق قرارداد در حدود ۱۷ میلیون تن در سال می باشد که از این میزان ۴ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی با عیاری بالغ بر ۲۷درصد و ۱۳ میلیون تن باطله می باشد.

علوی باجگانی با اشاره به حضور و همکاری سهامداران این طرح عظیم معدنی گفت: شرکت سرمایه گذاری غدیر ایرانیان و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با ۴۰ درصد و شرکت معدنی آریا جنوب ایرانیان با ۲۰درصد به عنوان سهامداران اصلی شرکت صنایع معدنی نوظهور کویر بافق می باشند.

مدیر عامل شرکت صنایع معدنی نوظهور کویر بافق از اجرای طرح های جوار معدنی و زیرساختی در کنار استخراج معدن آنومالی شمالی خاطر نشان کرد: احداث کارخانه تولید کنستانتره سنگ آهن و کارخانه پرعیارسازی اولیه( پیش فرآوری) از جمله طرح هایی که با همکاری سهامداران آغاز خواهد شد.

لازم به ذکر است در جلسه‌ای که با حضور نماینده مردم شریف شهرستانهای بافق، بهاباد مهریز ابرکوه و خاتم، و نمایندگان سهامداران شرکت‌های فوق الذکر درخصوص این اتفاق مهم برگزار شد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان مطرح کرد: همان‌طور که در منطقه صنعتی و معدنی گل گهر در شهرستان سیرجان مناسبات توسعه همه جانبه‌ای فراهم گردیده است و به عنوان عسلویه صنایع معدنی و فولادی در مقابل عسلویه صنایع گاز و پتروشیمی معروف گردیده است، با توجه به اهلیت سهامداران این شرکت معدنی نوظهور  آینده‌ای بسیار روشن و امیدبخش برای توسعه صنایع معدنی استان یزد در منطقه‌های بافق، بهاباد و چادرملو استان یزد پیش بینی می‌شود.

 

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: