مشاهده مطلب

      ۱۹ تیر ۱۳۹۵      ۰             6781      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

ساخت ۶ کارخانه کنسانتره و ۴ کارخانه گندله در معدن سنگان

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان به تشریح برنامه های توسعه سنگان پرداخت که ساخت 6 کارخانه کنسانتره و 4 کارخانه گندله سنگ آهن را به ارمغان می آورد.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، علی صدیقی فر با بیان اینکه این طرح ها توسط شرکت های مختلف در حال اجراست، گفت: ساخت ۶ کارخانه کنسانتره با ظرفیت ۱۷٫۵ میلیون تن در سال و ۴ کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۱۵ میلیون تن در سال اکنون در سنگان در حال انجام است.

وی اظهار کرد: احداث و راه اندازی یک کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت ۵ میلیون تن و یک کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۵ میلیون تن در سال توسط شرکت فولاد مبارکه در حال اجرا است به طوری که پیش بینی می شود کارخانه گندله سازی با پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصد در نیمه دوم سال جاری و کارخانه کنسانتره با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد، در پایان سال ۹۶ راه اندازی شود.
صدیقی فر ادامه داد: همچنین احداث و راه اندازی یک واحد گندله سازی با ظرفیت ۵ میلیون تن در سال توسط ایمیدرو و با مشارکت بخش خصوصی که دارای ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی است در نیمه نخست سال ۹۶ راه اندازی می شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نخستین کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن با ظرفیت تولید ۲٫۶ میلیون تن مشغول فعالیت است گفت: کارخانه دوم با ظرفیت تولید سالانه ۲٫۴ میلیون تن توسط ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی در مرحله انعقاد قرارداد برای ساخت است.
صدیقی فر گفت: احداث و راه اندازی یک واحد کارخانه کنسانتره و یک واحد گندله سازی هرکدام با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن در سال توسط سرمایه گذاری توسعه ملی در دست اجرا قرار دارد که با توجه به پیشرفت ۷۷درصدی طرح کنسانتره سازی، پیش بینی می شود در سال ۹۶ راه اندازی شود.
مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان ادامه داد: احداث و راه اندازی یک واحد کارخانه کنسانتره و یک واحد گندله سازی با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن توسط هلدینگ صنایع معدنی کاوه پارس وابسته به بنیاد مستضعفان و همچنین احداث و راه اندازی یک واحد تولید کنسانتره با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن توسط شرکت فولاد خراسان از دیگر چشم اندازهای توسعه سنگان است.
صدیقی فر درباره عملکرد این مجتمع اظهار داشت: در سال گذشته با آماده سازی و باطله برداری ۱۲ میلیون تنی،‌ شاهد عملکرد ۱۷۲درصدی نسبت به برنامه پیش بینی شده بودیم. همچنین با استخراج ۷٫۷ میلیون تن ماده معدنی، میزان عملکرد در این بخش به ۱۱۵ درصد رسید. وی در عین حال تولید سنگ آهن دانه بندی شده را ۲٫۶ میلیون تن اعلام کرد.
صدیقی فر درباره برنامه سال جاری گفت: ۱۲ میلیون تن آماده سازی و باطله برداری و ۴٫۸ میلیون تن استخراج از برنامه های سال ۹۵ مجتمع معدنی سنگان است. این در حالی است که ۳ میلیون تن نیز از دپوی سال گذشته باقی مانده است.
مدیر مجتمع معدنی سنگان ادامه داد: برنامه سنگ آهن دانه بندی این مجتمع شامل تولید ۹۰۰ هزار تن سنگ پرعیار و ۶۷۰ هزار تن سنگ آهن عیار متوسط است.
نگاه استراتژیک
وی افزود: نگاه مجتمع به معادن سنگان و ذخایر ارزشمند آن یک نگاه استراتژیک مبتنی بر حفظ این منابع و ذخایر است که بهره برداری از آنها در یک دوره ۲۵ تا ۳۰ ساله صورت می گیرد.
صدیقی فر ذخایر پیش بینی شده معادن سنگان را بیش از ۱٫۲ میلیارد تن ذکر کرد و گفت: بر اساس این نگاه در حال حاضر برنامه اصلی در مجتمع سنگان تمرکز بر انجام آماده سازی های معدن است و بر اساس همین نگاه مجتمع سنگان در سال گذشته توانست در این بخش ۱۷۲ درصد بیشتر از هدف برنامه خود را محقق کند.
وی تاکید کرد: مجتمع سنگان هیچ برنامه از قبل تدوین شده ای برای تولید سنگ آهن دانه بندی با هدف فروش در بازارهای صادراتی ندارد زیرا با توجه به قیمت های کنونی در جهان، هیچگونه توجیهی برای استخراج منابع و ذخایر ارزشمند وجود ندارد در حالی که این منابع می تواند با قرارگرفتن در زنجیره تولید فولاد،‌ ارزش افزوده بالایی ایجاد کند.
در حال حاضر قیمت هر تن سنگ ‌آهن دانه بندی پرعیار برای تحویل در بندرعباس حدود ۲۹ دلار است که با احتساب کرایه حمل و بارگیری ۲۵دلاری ،‌ ارزش صدور هر تن از این ماده معدنی در عمل به ۵دلار می رسد.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: