مشاهده مطلب

      ۱۹ فروردین ۱۳۹۴      ۰             5238      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان که در نشست خبری با حضور رسانه های بین المللی در سالن کنفرانس شرکت فولاد آلیاژی ایران و مدیر عامل این شرکت،‌ استاندار یزد،‌ مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و جمعی از مدیران شرکت های سرمایه گذاری سخن می گفت در ابتدا با ابراز خرسندی از دستاوردهای تیم هسته ای جمهوری اسلامی و همچنین پیشرفت های به دست آمده در شرکت فولاد آلیاژی ایران در اجرای طرح های توسعه گفت: در سال گذشته میزان اکتشافات کشور از ۲۰۵هزار کیلومتر مربع نیز عبور کرد که این میزان دو برابر وعده داده شده برای برنامه اکتشافی و همچنین دو برابر رقم اکتشافات انجام شده در ۱۰۰سال گذشته محسوب می شود.

وی ادامه داد: در حوزه حفاری های اکتشافی نیز به عدد ۱۲۰هزار متر دست یافتیم که این میزان بهترین رکورد ایمیدرو در این بخش به شمار می آید. علاوه بر این با اکتشافات انجام شده در معدن مهدی آباد یزد میزان ذخیره باریت این ناحیه معدنی در حالی که پیش بینی شده بود تنها ۲۰ میلیون تن ذخیره دارد در اکتشافات سال ۹۳ به رقم ۱۰۰ میلیون تن رسید.

وی همچنین ارایه آمارهای جدید بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی کشور و تاثیر بخش معدن را یادآور شد و تاکید کرد: در حالی که سال ۹۳ رشد اقتصادی کشور به محدوده ۳درصد رسید بخش معدن ۱۰٫۷درصد رشد به دست آورد که این امر مرهون زحمات فعالان بخش خصوصی و دولتی و نیز سیاستگذاران و برنامه ریزان این حوزه و ایمیدرو است.

رییس هیات عامل ایمیدرو به برنامه پرعیارسازی سنگ آهن در این سازمان اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال گذشته از معدن جلال آباد زرند کرمان آغاز شده و به زودی در معادن دیگر نیز به اجرا در می آید. وی هدف از این برنامه را ایجاد مانعی برای خام فروشی سنگ آهن (کم عیار) از سال ۹۵ ذکر کرد که در عین حال یکی از نیازهای طرح جامع فولاد برای دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد را برطرف خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت درباره سرمایه گذاری خارجی در معادن کشور گفت: طرح تجهیز معدن سرب و روی مهدی آباد ده ها سال معطل مانده بود که اواخر سال گذشته کنسرسیومی از شرکت های استرالیایی،‌ عمانی و ایرانی تشکیل شد و عملیات اجرای آن در اسفند ماه سال قبل آغاز شد. به گفته کرباسیان میزان سرمایه گذاری طرح معدن مهدی آباد ۱٫۱ میلیارد دلار است.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به توانمندی های ایران در جذب سرمایه گذاری،‌ رسانه های بین المللی به انعکاس جذابیت های بخش های مختلف اقتصادی ایران بپردازند.

کرباسیان همچنین از فعال شدن طرح آلومینیوم جنوب که با ظرفیت ۳۰۰هزار تنی بزرگ ترین طرح تولید شمش این فلز در کشور به شمار می آید خبر داد و گفت: از تیر ماه جاری برنامه عملیات اجرای آن شروع می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به توفیقات تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت:‌ هم اینک تعدادی از شرکت های معتبر خارجی با ارایه تقاضای ملاقات با ایمیدرو،‌ خواهان حضور در ایران برای فعالیت های مشترک و سرمایه گذاری در معادن و صنایع معدنی ایران شده اند.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: