مشاهده مطلب

      ۰۸ فروردین ۱۳۹۵      ۰             6265      اخبار معدن   Print This Post Print This Post

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در حوزه فولاد تا اواخر ۹۵ یا اوایل ۹۶ تقریباً خام‌فروشی به‌معنای صادرات سنگ‌آهن نداشته باشیم البته به‌این معنا نیست که به صفر می‌رسد چون به‌خاطر موضوعاتی مثل قیمت تمام‌شده شاید مصلحت کشور بر صادرات برخی از سنگ‌آهن‌ها باشد.

مهدی کرباسیان با اشاره به وجود منابع سرشار انرژی به‌ویژه گاز فراوان در کشور افزود: مواد اولیه برخی تولیدات معدنی مثل آلومینیوم، انرژی است و ما با توجه به دراختیار داشتن ذخایر عظیم گاز و امکان ترکیب آنها می‌توانیم ارزش افزوده بالایی برای کشور ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه حتی می‌توان پودر آلومینا را برای تولید آلومینیوم وارد کرد، گفت: هم‌اکنون برخی کشورهای حوزه خلیج فارس با وارد کردن پودر آلومینا و ترکیب آن با انرژی‌ای که دارند، جزو بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم در دنیا هستند.

کرباسیان با توجه به اجرای طرح توازن برای جلوگیری از خام‌فروشی افزود: یک واقعیتی را باید قبول کنیم که برخی از این محصولات به‌صورت خام صادر می‌شد و هنوز هم کم و بیش ادامه دارد اما سیاست دولت ایجاد ارزش افزوده در کشور و جلوگیری از خام‌فروشی است.

وی گفت: در سالهای ۹۳ و ۹۴ در حوزه سنگ‌آهن چندین کارخانه تولید کنسانتره به بهره برداری رسید و در سال ۹۵ با هدف تکمیل زنجیره، کارخانه گندله را افتتاح می‌کنیم ضمن اینکه در حوزه مس ۲ کارخانه کنسانتره افتتاح شد و این زنجیره تا مس کاتد ادامه می‌یابد.

کرباسیان افزود: پیش‌بینی می‌کنیم در حوزه فولاد تا اواخر ۹۵ یا اوایل ۹۶ تقریباً خام‌فروشی به‌معنای صادرات سنگ‌آهن نداشته باشیم البته به‌معنای این نیست که به صفر می‌رسد چرا که به‌خاطر موضوعاتی مثل قیمت تمام‌شده شاید مصلحت کشور بر صادرات برخی از سنگ‌آهن‌ها باشد.

وی با اعلام اینکه سیاست دولت هدایت و حمایت از بخش خصوصی است، گفت: در برخی از محصولات باید تا صنایع پائین‌دستی پیش برویم و برسیم به جایی که ارزش افزوده بالاتر داشته باشد چرا که بخش خصوصی بیشتر در جایی سرمایه گذاری می‌کند که منفعت بیشتری داشته باشد، اگر اقتصاد ما به بخش خصوصی میدان بدهد، بخش خصوصی آگاهانه این بخش را انتخاب می‌کند.

کرباسیان مشکل جدی کشور را در شرایط فعلی مسئله تأمین منابع مالی دانست و افزود: تا زمانی که تحریم‌ها پابرجا بود تأمین منابع مالی برای سرمایه گذاری تقریباً کار بسیار مشکلی بود و امیدواریم با تمهیدات انجام شده تأمین مالی به‌سهولت انجام شود.

وی گفت: باید بتوانیم از ارزش افزوده امتیازات کشورمان استفاده کنیم، وقتی نفت و گاز و برخی معادن مثل طلا، سنگ‌آهن، مس و ذغال‌سنگ داریم باید از ارزش افزوده این منابع استفاده کنیم.

کرباسیان افزود: باید بپذیریم که یکی از مشکلات ما در سالهای تحریم، فناوری‌های جدید بود و لذا در سرمایه گذاری‌ها باید به این موضوع توجه شود تا با ورود برخی از این فناوری‌ها سطح فناوری و دانش در کشور افزایش یابد.

وی گفت: در همه این سرمایه گذاری‌ها مشارکت پیمانکاران و مشاوران ایرانی را داریم و این باعث خواهد شد که برخی از این دانشها به داخل کشور وارد شود.

کرباسیان افزود: ما در حوزه‌هایی باید فناوری وارد کنیم که کمبود داریم، در سالهای گذشته همه این فناوری‌ها در حوزه فولاد وارد می‌شد، در حوزه سیمان هم همین‌طور بود اما اکنون تا مرحله آهن اسفنجی از طراح و مشاور و سازنده همه ایرانی هستند و در حوزه فولاد هم تا حد بالایی همه موارد را ایرانی‌ها انجام می‌دهند.

وی گفت: کار اکتشاف ۲۴۰هزار کیلومتر از پهنه کشور را از سال ۹۳ شروع کردیم، که کار بسیار بزرگی است و به آن افتخار می‌کنیم چرا که از ۱٫۶ میلیون کیلومتر وسعت کشور تنها در ۱۰۰هزار کیلومتر آن عملیات اکتشاف انجام شده است.

کرباسیان با تأکید بر فعال شدن بخش خصوصی براساس قانون اساسی افزود: بعد از انجام مراحل مقدماتی اکتشاف و اطمینان از اینکه بیش از ۵۰ درصد ظرفیت معدن اقتصادی است به بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که بیاید سرمایه گذاری کند و دولت سهم خود را در معادن به حدود ۲۰ درصد می‌رساند یا از آن خارج می‌شود.

وی گفت: از همین جا اعلام می‌کنم که سیاست ما این است که در برخی از این جاها به‌علت کمبود منابع مالی بخش خصوصی ایرانی مشترک با طرف خارجی بیایند و امکان سرمایه گذاری وجود دارد.

کرباسیان با اشاره به وجود حدود ۷۰ نوع ماده معدنی در کشور افزود: اکنون جزو ۱۵ کشور معدنی دنیا هستیم که با به نتیجه رسیدن اکتشافات می‌توانیم جزو ۱۰ کشور برتر دنیا باشیم.

وی گفت: یک واحد معدن ۳ واحد ارزش افزوده ایجاد می‌کند و ما افتخارمان باید این باشد که از این معادن به‌صورت بهینه استفاده کنیم و بتوانیم چرخه اقتصاد را با کمک به اشتغال، توسعه و صادرات و ایجاد درآمد ارزی به حرکت درآوریم.

کرباسیان با تأکید بر اینکه سرمایه گذاری در بخش معدن در درازمدت به‌نفع اقتصاد کشور است و معدن می‌تواند رقیب خوبی برای نفت باشد، افزود: نرخ رشد بخش معدن و صنایع معدن اکنون ۶ درصد است که هرچند نسبت به صنعت و تجارت بسیار بهتر بوده ولی کافی نیست چون ما یک عقب‌ماندگی تاریخی در این بخش داریم، باید در برنامه ششم یک بار برای همیشه به این حوزه توجه کرد و با انجام سرمایه گذاری جدی در این حوزه به‌ویژه در بخش اکتشاف و ایجاد زیرساخت‌ها زمینه را برای تولید کالاهای رقابتی فراهم کنیم.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: