مشاهده مطلب

      ۲۶ بهمن ۱۳۹۵      ۰             7585      اخبار معدن   Print This Post Print This Post
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد:

اجرای ۲۴ طرح توسعه ای توسط ایمپاسکو

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نقل از ایمیدرو، مهندس وجیه اله جعفری؛ مدیرعامل این شرکت با بیان این مطلب گفت: 24 طرح توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو و ایمپاسکو تحت مدیریت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال اجرا است.

مهندس جعفری که به مناسبت دهه فجر سخن می گفت، اظهار داشت: مجموع سرمایه گذاری طرح های فعال شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، بیش از۷۰ هزار میلیارد ریال است.

وی در ادامه افزود: به جز ۲ طرح که با اعتبارات داخلی در حال انجام است، بقیه طرح ها با سرمایه گذاری حدود ۶۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از طریق جذب سرمایه گذار بخش خصوصی درحال اجرا است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با بیان اینکه این شرکت طی سال های ۹۲ تا ۹۵، در حوزه معدن و صنایع معدنی ۸ اقدام مهم انجام داد، توضیح داد: این اقدامات شامل راه اندازی مجتمع پتاس خور و بیابانک پس از سال ها توقف (تولید محصول با عیار بیش از ۹۵ درصد)، راه اندازی پالایشگاه قطران و تولید محصولات جانبی زغال سنگ در مجتمع کک سازی زرند توسط کارشناسان ایرانی و راه اندازی معدن آنتیموان، پایلوت تولید شمش آنتیموان در استان سیستان و بلوچستان برای نخستین بار در کشور و همچنین بازسازی و راه اندازی کوره فروکروم به رغم عدم امکان وارادات بلوک و جرم کربنی (شروع تولید از سال ۹۳ و صادرات فروکروم به بازارهای جهانی) و تکمیل طرح راه اندازی واحد بریکت سازی از پودر فروکروم جغتای است.

جعفری خاطر نشان کرد: اجرای طرح های دانش بنیان تولید کنسانتره پرعیار (۶۶ درصد) عناصر نادر خاکی برای نخستین بار در ایران، اجرای طرح پایلوت تولید پودر میکرونیزه و نانو از پسماندهای صنعتی در مجتمع طلای موته، انعقاد تفاهم نامه با صندوق فعالیت های معدنی کشور به منظور امکان مشارکت بخش خصوصی در پهنه ها و محدوده های اکتشافی شرکت، مبادله توافق نامه با سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان به منظور توسعه ژئوتوریسم در مجتمع های نخلک و پتاس خور و نیز حل و فصل معضل معدن زغال سنگ البرز غربی، از دیگر فعالیت های انجام شده طی مدت یاد شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ۸ تفاهم نامه همکاری با شرکت های بزرگ خارجی (در راستای گسترش روابط بین الملل) و برگزاری نشست های تجاری با شرکت های مختلف منعقد شد.

جعفری با بیان اینکه توسعه فعالیت های اکتشافی انجام شده از سال ۹۲ تاکنون منجر به ثبت رکوردهای اکتشافی جدید در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران شده است، گفت: میزان حفاری به عنوان یک شاخص مهم اکتشاف از حدود ۲۸ هزارمتر در سال ۹۲ به حدود ۸۶ هزار متر در سال ۹۳ رسیده که رشد حدود ۳ برابری را در برداشته است. ذخایر جدید اکتشاف شده زغال سنگ کک شو و حرارتی در محدوده های البرز مرکزی و ایران مرکزی (شهرستان طبس) حدود۳۵۰ میلیون تن و اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن در ایران مرکزی (استان های یزد و کرمان) حدود ۳۰۰ میلیون تن است. در حوزه پلی متال و شورابه ها نیز با دریافت پهنه های اکتشافی جدید تاکنون بیش از۴ تن ذخیره طلای خالص و حدود ۲۵ هزار تن ذخیره آنتیموان کشف شده است.

وی تصریح کرد: براساس برنامه های انجام شده طی سال های ۹۲ تا ۹۵ در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در مجموع حدود ۷۰۰ میلیارد ریال هزینه اکتشافی از سوی ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی صرف شده است که نتیجه آن، انجام ۲۰۰ هزار متر حفاری اکتشافی زغال سنگ، سنگ آهن و شورابه ها است.

به گفته مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با هزینه حدود ۲۰ میلیون دلار، ارزش افزوده ای بالغ بر ۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار حاصل شده که حدود ۲۰۰ برابر هزینه صرف شده است.

منبع : سایت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ( ایمپاسکو )

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

عبارت زیر را تکمیل کنید: